Infostart.hu
eur:
350.07
usd:
301.4
bux:
137220.7
2026. június 15. hétfő Jolán, Vid
Magyar Péter miniszterelnök és Orbán Anita külügyminiszter a Tisza-kormány minisztereinek kinevezési ünnepségén a Sándor-palotában 2026. május 12-én.
Nyitókép: MTI/Hegedüs Róbert

Három nagykövetet is visszahívott a Tisza-kormány

Egyikük, az eddigi helsinki nagykövet azonban kormányzati pozíciót kapott, a Külügyminisztérium államtitkáraként folytatja.

A Tisza-kormány visszahívta a varsói és a szófiai magyar nagykövetet, valamint felmentette a helsinki nagykövetet is – írja az Index a Magyar Közlöny szerdai számában megjelent határozatok alapján.

A hivatalos lapban csak szerdán jelent meg Íjgyártó István varsói nagykövet felmentése, de őt Orbán Anita külügyminiszter már a lengyelországi látogatása előtt hazarendelte. Ezt azzal indokolta a tárcavezető, hogy a magyar–lengyel kapcsolatok új időszak előtt állnak, egy új korszak pedig új megközelítést kíván.

Ugyanezzel a megfogalmazással és szintén a külügyminiszter javaslatára mentette fel az államfő Boros Miklós szófiai nagykövetet, aki 2023 óta töltötte be a tisztséget. Külügyi és diplomáciai karrierje 1986-ban kezdődött, korábban volt EBESZ-nagykövet Bécsben, vezette a pozsonyi és a prágai magyar külképviseletet és Sólyom László államfő külpolitikai tanácsadójaként is tevékenykedett.

A harmadik felmentés formalitásnak, illetve megerősítésnek tekinthető. Szijjártó Péter volt külügyminiszter már tavaly decemberben aláírta a Breuer Klára helsinki nagykövet felmentését tartalmazó javaslatot. Ő a Tisza-kormányban folytatja, a Külügyminisztérium államtitkára lett, a bilaterális kapcsolatokért lesz felelős. Breuer Klára 1991 óta diplomata, finnországi megbízatása előtt volt lisszaboni nagykövet, washingtoni sajtóattasé, valamint Martonyi János egykori miniszter kabinetfőnöke is.

Mindhárom nagykövet felmentése „érdemei elismerésével” történt.

Címlapról ajánljuk
inforadio
ARÉNA
2026.06.15. hétfő, 18:00
Virág Andrea a Republikon Intézet stratégiai igazgatója
Kiszelly Zoltán a Századvég politikai elemzési igazgatója
Tisza-kormány: Ma megszavazzák, hogy Orbán Viktor ne lehessen többet miniszterelnök

Tisza-kormány: Ma megszavazzák, hogy Orbán Viktor ne lehessen többet miniszterelnök

Magyar Péter miniszterelnök hétvégén dokumentumokkal igazolta, hogy az előző kabinet 2024 nyarán egy 500 fős migránstábor kialakítását készítette elő Vitnyéd-Csermajorban, amelyre mintegy egymilliárd forintot költöttek. A hétvégén kiderült: a kormány felülvizsgálja az idei költségvetést, a pedagógusok bérkorrekciójáról társadalmi egyeztetést indított, és új vezetőket nevezett ki az Alkotmányvédelmi Hivatal és a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat élére. Hétfőn délelőtt Magyar Péter közölte, ma megszavazza az Országgyűlés, hogy maximum nyolc évig lehet valaki magyar miniszterelnök.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×