eur:
402.27
usd:
366.23
bux:
74032.43
2024. október 7. hétfő Amália

Szigma – a holnap világa magazin

Az InfoRádió tudományos magazinműsora a legfrissebb kutatási eredményekkel, felfedezésekkel, szakértőkkel és tudósokkal – első kézből.

A magazin szakmai támogatója a HUN-REN és a Magyar Tudományos Akadémia.

Adás: kedd, 19.00

Interjút hallhatnak a kórházi fertőzések feltérképezésében segítő szuperbaktérium-térképről Kintses Bálinttal, a HUN-REN Szegedi Biológiai Kutatóközpont tudományos főmunkatársával; a Holdon a vártnál későbbi vulkántevékenységről Kiss László csillagásszal, a HUN-REN CSFK főigazgatójával, az MTA doktorával; valamint a Brit Királyi Obszervatórium "Az év asztrofotósa" versenyén díjat nyert Balázs Gábor asztrofotóssal.

Meghallgatom

A Szigma, a holnap világa 2024. szeptember 24-i adásában interjút hallhatnak egy árvíz-előrejelző Mesterséges Intelligencia rendszerről Béres Ferenccel, a HUN-REN SZTAKI hálózatkutatójával; a geotermikus energia felhasználásáról Antics Miklóssal, az Európai Geotermikus Energia Tanács elnökével; a WHO frissített legveszélyesebb kórokozói listájáról Kemenesi Gábor akadémikussal, a PTE Virológia Nemzeti Laboratóriumának vezetőjével; egy összeállítást a majomhimlő-vírus afrikai terjedéséről és egy interjút Sztikler Jánossal, az NNGYK biológusával a magyarországi nyugat-nílusi láz-fertőzésekről.

Meghallgatom

A Szigma, a holnap világa 2024. szeptember 17-i adásában interjút hallhatnak a Balaton mikroműanyag-szennyezettségéről Svigruha Rékával, a HUN-REN BLKI tudományos munkatársával; a géllakk okozta allergiáról Lőrincz Kende akadémikussal, a Semmelweis Egyetem Bőr- Nemikórtani és Bőronkológiai Klinikájának adjunktusával; a fecskék hideg miatti éhhaláláról Orbán Zoltánnal, az MME szóvivőjével; valamint a Nemzetközi Űrállomáson ragadt űrhajósokról Kiss Lászlóval, a HUN-REN CSFK főigazgatójával, az MTA doktorával.

Meghallgatom

A Szigma, a holnap világa 2024. szeptember 10-i adásában interjút hallhatnak a nemrég kisbolygókat felfedező Sárneczky Krisztiánnal, a HUN-REN CSFK kutatójával; a fehér kérészek rajzását segítő magyar találmányról Kriska Györggyel, a HUN-REN ÖK tudományos tanácsadójával, az MTA doktorával; a Budapesti Corvinus Egyetem kutatásáról, hogy a ChatGPT-től nem érzik veszélyben a munkájukat az újságírók és szövegírók Vicsek Lilla egyetemi docenssel; valamint egy összeállítást a Titanic roncsainak pusztulásáról.

Meghallgatom

A Szigma, a holnap világa 2024. szeptember 3-i adásában interjút hallhatnak a fény kétféle viselkedését egyszerre vizsgáló kutatásról Dombi Péterrel, a HUN-REN Wigner FK Ultragyors Nanooptika Kutatócsoportjának vezetőjével; a depresszió betegségtérképéről Juhász Gabriellával, az SE Gyógyszerhatástani Intézetének egyetemi docensével, az MTA doktorával; a hidrogénmotor fejlődéséről Lakatos Róberttel, a Magyar Hidrogéntechnológiai Szövetség kommunikációs és vállalati kapcsolatok vezetőjével; valamint a rota vírus terjedéséről Havasi Katalinnal, a Magyar Gyermekorvosok társaságának főtitkárával.

Meghallgatom

A Szigma, a holnap világa 2024. augusztus 27-i adásában interjút hallhatnak a magyarországi földrengések méréséről és statisztikáiról Kalmár Dániellel, a HUN-REN FI Kövesligethy Radó Szeizmológiai Obszervatórium vezető kutatójával; valamint az Afrikában egyre jobban terjedő majomhimlős megbetegedésekről Rusvai Miklós víruskutatóval, az MTA doktorával.

Meghallgatom

A Szigma, a holnap világa 2024. augusztus 13-ai adásában interjút hallhatnak a rovarirtószerek posztméhekre gyakorolt hatásáról Tóth Zoltánnal, a HUN-REN ATK Növényvédelmi Intézet főmunkatársával; a magyar-horvát határon észlelt földrengésről Harangi Szabolccsal, az ELTE tanszékvezető egyetemi tanárával, az MTA doktorával; a visszavaduló erdők előnyeiről Horváth Ferenccel, a HUN-REN ÖK Erdőökológiai Kutatócsoport munkatársával; valamint az MMA nyárvégi madárgyűrűző akciójáról Orbán Zoltán szóvivővel.

Meghallgatom

A Szigma, a holnap világa 2024. augusztus 6-i adásában interjút hallhatnak egy egereknek készült VR szemüvegről és vizsgálati robotkarról Rózsa Balázzsal, a BVC igazgatójával, a HUN-REN KOKI kutatócsoport-vezetőjével; a klímaváltozásról szóló nyelvezet megújításától Forgács Bálinttal, az ELTE PPK kutatójával, akadémikussal; összeállítást készítettünk a vesedonor gyorsabb megtalálásához készült magyar fejlesztésről, valamint Szabó Olivér Norton, a HUN-REN CSFK bemutató csillagásza mesél egy felbukkanó új csillagról.

Meghallgatom

A Szigma, a holnap világa 2024. július 30-i adásában interjút hallhatnak két üstökös magyar felfedezéséről Kiss László akadémikussal, a HUN-REN CSFK főigazgatójával; összeállítást hallhatnak a "sötét oxigén" felfedezéséről; Erőss Lóránd akadémikussal, a Semmelweis Egyetem Idegsebészeti és Neurointervenciós Klinika igazgatójával az agy és az idegrendszer egészségének megőrzéséről beszélgettünk; míg az Etna újabb kitöréséről Harangi Szabolcsot, a HUN-RENELTE Vulkanológiai Kutatócsoportjának vezetőjét hallhatják.

Meghallgatom

A Szigma, a holnap világa 2024. július 23-i adásában interjút hallhatnak Magyari Enikővel, az ELTE TTK Őskörnyezet és Klímaváltozás Kutatócsoport vezetőjével arról, hogy az árvaszúnyogok segítenek megérteni, miként védhetjük meg a Balatont; Várkonyi Viktória akadémikussal, az Országos Bőr-nemikórtani Intézet nyugalmazott igazgatóhelyettesével arról, hogy a szifilisz most is köztünk van; valamint Polgár Csabával, az Országos Onkológiai Intézet főigazgatójával a Nemzeti Tumorbiológiai Laboratórium, valamint a HUN-REN Természettudományi Kutatóközpont által vezetett Nemzeti Gyógyszerkutatási és Fejlesztési Laboratórium együttműködéséről.

Meghallgatom

A Szigma, a holnap világa 2024. július 16-i adásában interjút hallhatnak a bolygóközi kísérleteket a Földre lehozó Mágneses Nulltér Laboratóriumról Lemperger Istvánnal, a HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet kutatócsoport vezetőjével; valamint a tavaink emelkedő vízhőmérsékletének hatásairól Felföldi Tamással, a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont Vízökológiai Intézetének tudományos munkatársával.

Meghallgatom

A Szigma, a holnap világa 2024. július 9-i adásában interjút hallhatnak az idegsejtek szinapszisainak erősségét vizsgáló magyar kutatásról Katona Istvánnal, a HUN-REN KOKI Molekuláris Neurobiológiai Kutatócsoport vezetőjével; valamint a Nobel-díjas holland kémikus, Ben Feringa magyarországi látogatásáról Perczel Andrással, az MTA Kémiai Tudományok Osztályának elnökével.

Meghallgatom

A Szigma, a holnap világa 2024. július 2-i adásában összeállítást hallhatnak a Csang'o-6 űrszondával a Földre hozott holdkőzetek sorsáról; interjút hallhatnak a gyógyszerészek és a Mesterséges Intelligencia kapcsolatáról Süle Andrással, az Európai Kórházi Gyógyszerészek Szövetségének elnökével; a májusi újabb legmelegebb hónapról Lakatos Mónikával, az MTA éghajlati albizottságának elnökével; a felmelegedés miatt elhúzódó allergiaszezonról Nékám Kristóf akadémikussal, allergológus professzorral; valamint a balatoni törésvonal, a marásvonal veszélyeiről Illés Zoltán vízimentővel.

Meghallgatom

A Szigma, a holnap világa 2024. június 25-i adásában interjút hallhatnak a magyar koronavírus-kutatás egyik szabadalmáról Nacsa Jánossal, az OVSZ kutatási, fejlesztési és innovációs igazgatójával; az antibiotikus rezisztens mikroorganizmusok elleni kutatás legújabb eredményeiről Beke-Somfai Tamással, a HUN-REN TTK Biomolekuláris Önrendeződés Kutatócsoportjának vezetőjével; a jövő onkológiai kihívásairól Kásler Miklós Széchenyi-díjas onkológussal, akadémikussal; az ELTE kutatásáról a serdülők életmód szokásairól Németh Ágnes kutatásvezetővel; valamint az ezer kvantumbites európai szuperszámítógép kifejlesztéséről Zaránd Gergely akadémikussal, a BME TTK Fizikai Intézet igazgatójával.

Meghallgatom

A Szigma, a holnap világa 2024. június 18-i adásában interjút hallhatnak Krausz Ferenc Nobel-díjas fizikussal, a Szegeden a Molekuláris Ujjlenyomat Kutató Központban átadott új lézerlaboratóriumról; valamint Szathmáry Eörs evolúcióbiológussal, az MTA Fenntartható Fejlődés Elnöki Bizottság elnökével a mesterséges intelligenciával futott versenyről.

Meghallgatom

A Szigma, a holnap világa 2024. június 11-i adásában interjút hallhatnak a Többnyelvűség Magyarországon című tanulmánykötetről Borbély Annával, a HUN-REN Nyelvtudományi Kutatóközpont nyugalmazott tudományos főmunkatársával; összeállítást hallhatnak a Space-X sikeres tesztrepüléséről; riportot a Mesterséges Intelligencia szabályozásának fontosságáról Rab Árpád jövőkutatóval, akadémikussal, az NKE tudományos főmunkatársával; valamint globális felmelegedés gyorsulásáról Ürge-Vorsatz Diána klímakutatóval, az ENSZ Kormányközi Éghajlatvédelmi Testületének alelnökével.

Meghallgatom

A Szigma, a holnap világa 2024. június 4-i adásában Sík András középiskolásoknak tartott MTA Alumni előadásának szerkesztett változatát hallgathatják meg a műholdas űrfelvételekről és térinformatikai rendszerekről.

Meghallgatom

A Szigma, a holnap világa 2024. május 28-i adásában összeállítást hallhatnak a következő magyar űrhajós kiválasztásáról, valamint egy interjút Ferencz Orsolyával, a KKM űrkutatásért felelős miniszteri biztosával. A HUN-REN EK Budapest Neutron Centrumának nemzetközi vizsgálatárl Rosta Lászlóval, a BNC tudományos vezetőjével, az MTA doktorával; a tigrisszúnyog veszélyeiről pedig Garamszegi Lászlóval, a HUN-REN ÖK főigazgatójával.

Meghallgatom

A Szigma, a holnap világa 2024. május 21-i adásában a Mesterséges Intelligencia lesz a fókuszban: meghallgathatják Botzheim János akadémikus, az ELTE Informatikai Kar MI Tanszékének vezetőjének és Orbán Gergő, a HUN-REN Wigner FK komputációs rendszerszintű idegtudomány MTA Lendület kutatócsoportjának vezetőjének előadást a Prometheusz Társaság konfereciáján; valamint a hétfői nápolyi földrengésről és annak veszélyeiről hallhatnak interjút Harangi Szabolccsal, az ELTE Földrajz és Földtudományi Intézet igazgatójával, a HUN-REN–ELTE Vulkanológiai Kutatócsoport vezetőjével, az MTA doktorával.

Meghallgatom

Interjút hallhatnak az új mikro- és nanotechnológiás érzékelőkről Volk Jánossal, a HUN-REN EK MFA nanoérzékelők laboratóriumvezetőjével; a különleges halmazállapotú ferroikus folyadékkristályok vizsgálatáról Salamon Péterrel, a HUN-REN Wigner FK tudományos főmunkatrsával; valamint az álhírekkel ellentétben a Mátrában nem élő viperákról Babocsay Gergellyel, az MME Kétéltű- és Hüllővédelmi Szakosztályának elnökével.

Meghallgatom
×
×
×