eur:
393.84
usd:
367.9
bux:
66376.55
2024. április 25. csütörtök Márk
A brit parlament felvételén Boris Johnson brit miniszterelnök a képviselői kérdések és azonnali miniszterelnöki válaszok alsóházi órájában a brit parlament alsóházában 2020. január 22-én. A parlamentben ezen a napon lezárult a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszerét rögzítő megállapodás törvénybe iktatását célzó tervezet tárgyalása, és II. Erzsébet királynő formális hozzájárulásával a törvény a következő napokban életbe lép.
Nyitókép: MTI/EPA/Brit parlament/Jessica Taylor

Nem volt hosszú a pingpong, Johnson áttolta a célvonalon a brexitet

Átment a célvonalon a brexit – így jellemezte Boris Johnson miniszterelnök, hogy a brit parlament végül elfogadta az Európai Unióból történő brit kilépésről szóló törvényt. A szigetország hivatalosan a jövő héten távozik, közben újabb vita bontakozhat ki az EU-val.

Nem volt hosszú a pingpongmeccs – miután a brit alsóház elvetette a hónap végén esedékes brexitet leíró törvényhez benyújtott felsőházi módosításokat, a Lordok háza nem nyitott újabb frontot és szintén rábólintott a törvényre. Így például elfogadta, hogy a brit főbérlők kérése ellenére

mégse kapjanak az EU-s polgárok a lakhatási jogukat igazoló kártyát

– pedig ez könnyebbé tenné számukra a lakásbérlést.

Csütörtök reggel már csak a formális királynői szentesítés hiányzott ahhoz, hogy Nagy-Britannia szabályozott módon, január 31-én megszüntesse 47 évig tartó tagságát az Európai Unióban.

Boris Johnson miniszterelnök úgy kommentálta a hírt, hogy „a brexit átment a célvonalon” és hogy az ország immár „egyként halad előre és túlteheti magát az éveken át tartó gyűlölködésen és megosztottságon”. Lehet, hogy ő így gondolja, de a brexitet ellenzők arról beszélnek, hogy nem adják fel a harcot és – valamikor –

vissza akarják léptetni Nagy-Britanniát az Európai Unióba.

Johnson mögött viszont meggyőző parlamenti többség áll, az ország pedig belefásult a brexit-huzavonába és sok brit inkább a kilépés bizonyosságát, mint a parttalan vitákkal járó patthelyzetet akarja.

A következő lépés az, hogy az Európai Unió vezetése jóváhagyja a Johnsonnal kötött „válási egyezményt” ezt követően az Európai Parlament ratifikálja azt a jövő héten. Az erről szóló vita valószínűleg nem lesz formális, mivel

az európai képviselők határozott aggodalmukat fejezték ki

a brit földön élő EU-s állampolgárok jogi státusza és kezelése miatt. Emellett fontos kérdés az EU-országokban maradó brit állampolgárok sorsa és az ír határkérdéssel összefüggő Uniós-brit kereskedelmi rezsim.

Londont máris figyelmeztették: ha nem alkalmazza az Ír-tengeren a brit fő sziget és Észak-Írország közötti áruellenőrzésről szóló kitételt, akkor – a brexitpártiak dühét kiváltó módon – a joghatóságát fenntartó Európai Bíróság megbüntetheti Nagy-Britanniát.

„Brüsszel nem tűr el semmilyen visszatáncolást és félintézkedést” – fogalmazott szokatlanul nyersen az európai főtárgyaló, Michel Barnier, egyik tanácsadója – azt követően, hogy Boris Johnson szerint nem lesz szükség ilyen ellenőrzésre.

Stefaan De Rynck azt mondta: igenis szükség lesz, mivel az ellenőrzés az ára annak, hogy a brit fő sziget, de nem Észak-Írország, távozhat az európai Közös Piacból és a Vámúnióból. „2020 nemcsak a jövőbeli viszonyról, de a kilépési egyezmény végrehajtásáról is szól majd. Nagyon fegyelmezettnek kell lennünk, el kell érnünk, hogy a brit hatóságok megkezdjék azt az ellenőrzést, amit az ország elfogadott” – mondta egy londoni rendezvényen az uniós illetékes.

De mi is történik jövő péntek, a hivatalos brexit után?

Február 1-én hatályba lép a 11-hónapos, úgynevezett „átmeneti időszak”, melynek során a britek még betartják az európai szabályozást, de már feladják képviseletüket az uniós intézményekben. Közben pedig tárgyalások indulnak a 27-ek és London jövőbeli kapcsolatairól, ami mások mellett felöleli a kereskedelem, az oktatás, egészségügy, utazás és bűnügyi együttműködés területeit.

Függetlenkedő Skócia

A brit EU-tagságról 2016 júniusában rendezett népszavazáson országos átlagban a résztvevők szűk, 51,89 százalékos többsége a kilépésre voksolt, a skótok 62 százaléka viszont a bennmaradásra. Nicola Sturgeon skót miniszterelnök azóta sokszor hangoztatott érvelése szerint Skócia nem engedheti meg, hogy egyértelműen kinyilvánított bennmaradási szándéka ellenére London „kirángassa” az EU-ból. A BBC televíziónak nyilatkozva nemrégiben kijelentette: meggyőződése, hogy Skócia független országként viszonylag rövid idő alatt visszatérhetne az unióba.

A skót függetlenségről 2014-ben már tartottak egy népszavazást, a résztvevők 55 százaléka azonban arra voksolt, hogy Skócia ne szakadjon el Nagy-Britanniától. Boris Johnson a múlt héten hivatalosan is elutasította az újabb skóciai függetlenségi népszavazás engedélyezését, mindenekelőtt arra hivatkozva, hogy a skót kormány akkori ígérete szerint a 2014-es referendum egy teljes nemzedéknyi időre szólt.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

Az Egyesült Államok lépett a TikTokkal szemben, ketyeg az óra a kínai vállalatnak

A platform jelenleg a legnépszerűbb a fiatalok körében, és amellett, hogy rengeteg időt töltenek el rajta, a megjelenő tartalmak jelentős befolyással vannak a felhasználókra politikailag is. A meghozott törvény arra kényszeríti a kínai vállalatot, hogy amerikai kézbe adja tengerentúli leányvállalatát, ám az államvezetés úgy is dönthet, hogy titkos technológiává nyilvánítja az algoritmust, így viszont 170 millió felhasználó maradhat hoppon.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.04.25. csütörtök, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Alig mozdult az amerikai részvénypiac

Reggel az ázsiai tőzsdéken kedvező hangulatban telt a kereskedés, ezt követően azonban Európában és Amerikában is elfogyott a lendület délutánra a tőzsdéken. Az üzemanyagárakról szóló bejelentést követően is erős a Mol, az olajcég árfolyama  2 százalékos pluszban zárt. Amerikában kis mértékű, vegyes irányú elmozdulás volt látható. Hasonló témákkal is foglalkozunk a május 16-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Regisztráció és jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×