A műsor szakmai partnere az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány.
Adás: szerda, 19.00
Hétfőn életbe lépett az árrésstop, ami harminc termékkategóriában mintegy ezer alapvető élelmiszernél 10 százalékban szabályozza a kiskereskedelmi árrés mértékét. De vajon le lehet-e így szorítani az inflációt? Horváth Sebestyénnel, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzőjével beszélgetünk.
Megállapodás született a koalíciós tárgyalásokat előkészítő német pártegyeztetéseken, aCDU/CSUegysor fontos kérdésben elvi egyetértésre jutotta szociáldemokrata SPD-vel.A leendő koalíciós partnerek feloldanák az alkotmányos adósságféket, létrehoznának egy 500 milliárd eurós infrastrukturális alapot, és megerősítenék az ország védelmi képességeit. Ám úgy tűnik a Zöldek elgáncsolják mindezt. Sikerülhet valahogy fellendíteni a német és általa a magyar gazdaságot? Tatár Mihállyal, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány vezető elemzőjével beszélgetünk.
Az elmúlt két évben egyre gyakrabban szakadnak el tenger alatt futó kábelek világszerte. A Balti-térségből rendszeresen érkeznek ilyen hírek, de február végén már Tajvan környékéről is jelentettek hasonló incidenst. A hatóságok szerint az ilyen eseteknél felmerül a szabotázsakciók gyanúja. Tavaly novemberben például egy kínai zászló alatt hajózó tanker tépett el több kábelt, idén januárban pedig egy orosz legénységű norvég hajót foglaltak le rongálás gyanújával. Mik ezek a kábelek és kinek állhat érdekében a megsemmisítésük? Csenger Ádám, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány nemzetközi kapcsolatok elelmzője a vendégünk.
Három éve, 2022. február 24-én hajnali 3.40-kor megkezdődött Oroszország teljeskörű inváziója Ukrajna ellen. Azóta tízezrek haltak meg mindkét oldalon, ukrán városok tucatjai váltak a földdel egyenlővé, és milliók menekültek el Ukrajnából. A háború harmadik évfordulóján azonban úgy tűnik, minden korábbinál közelebb került a béke. Háborúról és békéről is beszélgetünk Bendarzsevszkij Antonnal, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatójával.
Egy hónapja iktatták be az új amerikai elnököt. Donald Trump azóta egyértelművé tette, hogy megvenné Grönlandot illetve visszaszerezné a Panama-csatornát, két háború rendezésébe is belevágott, és több büntetővámot kivetett. Horváth Sebestyénnel, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzőjével értékeljük az új amerikai adminisztráció első hónapját.
A legnépszerűbb afrikai úticél, ahol muszlimok, keresztények és zsidók békében élnek. Afrika ötödik legnagyobb gazdasága, királya VI. Mohammed, és jól megférnek itt egymás mellett a középkori városok és a nagy sebességű TGV vonat. Marokkóról lesz szó, vendégünk László Dávid, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány vezető elemzője, aki néhány hete Marokkóban járt tanulmányúton
Donald Trump amerikai elnök azon szándéka, hogy megvegye Grönlandot, „nem tréfa” – ezt mondta néhány napja az amerikai külügyminiszter. Grönland és az Észak Sarkvidék az elmúlt években egyre inkább a nagyhatalmak fókuszába került. De mi a helyzet a Déli Sarkkal? Az Antarktisz is ilyen kapós lenne? Csenger Ádám, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány nemzetközi kapcsolatok elemzője a Geotrendek vendége.
Járvány, energiaválság, mesterséges intelligencia és automatizáció - a munka világában az utóbbi években csak a változás az állandó. Egy globális kutatás szerint azonban csak kevesen tudnak ezzel jól megbirkózni. Pedig ez nem csak érzelmi, pénzkérdés is! Hogy miért, és hogy idén lesznek-e komolyabb változások a munkaerőpiacon, erről is kérdezzük Erdélyi Dórát, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány senior elemzőjét.
Tűzszünetet kötött a Gázai övezetben Izrael és a Hamász. A megállapodás értelmében több 2023 október 7-én foglyul ejtett izraeli túszt szabadon engedtek, és segélyszállítmányok érkeznek az övezetbe. Legutóbb 2023 novemberében került sor fegyverszünetre, ám az nem bizonyult hosszú életűnek. Vajon ezúttal máshogy lesz és végre véget érhet a 15 hónapja tartó háború? Nagy Dávid, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítványi elemzője, Izrael-szakértő a vendégünk.
„A nemzetbiztonság és a világ szabadsága érdekében az Egyesült Államok úgy érzi, hogy a Grönland feletti tulajdonjog és ellenőrzés abszolút szükségszerűség” – írta Donald Trump a közösségi portálján még karácsony előtt. A megválasztott amerikai elnök később arról beszélt: nem zár ki katonai, gazdasági lépéseket sem ennek érdekében. A dán kormány és a grönlandi kormányfő kijelentette, hogy a sziget nemeladó. Grönland vezetője aztán pár napja mégis azt mondta: kész tárgyalni Donald Trumppal, de sürgette, hogy tartsák tiszteletben a sziget függetlenségi törekvéseit. De miért kellhet Trumpnak Grönland? Németh Viktória, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány senoir kutatója a Geo-Trendek vendége.
Jelentősen gyengült a forint az euróval szemben 2024-ben : az év eleji 378 körüli szintről decemberre 415-ös árfolyamig süllyedt. A lejtmenet idén is folytatódik, január 6-án már 416,5 forintot is kértek egy euróért, ami kétéves mélypontnak számít, de a dollár-forint jegyzése is átlépte a bűvös 400-as szintet, amire utoljára 2022 év végén volt példa. A miértekről és a várható kilátásokról beszélgetünk Horváth Sebestyénnel, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzőjével.
2024-ben is folytatódott Európa II. világháború óta legsúlyosabb fegyveres konfliktusa, Oroszország és Ukrajna háborúja. Az Egyesült Államok új elnökeazonban sokak szerint végre békét teremthet. Vajon véget érhetnek a harcok még a háború kitörésének harmadik évfordulója előtt? Bendarzsevszkij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója a Geo-Trendek vendége.
Míg 2024 második felére kezdett magához térni az európai gazdaság, Magyarország recesszióba került. Idén sorra érkeztek az aggasztó adatok a magyar gazdaság teljesítményéről, csökkent az ipari teljesítmény, a költségvetési hiány viszont nőtt! A hazai valamint a világgazdaság elmúlt egy évéről és a jövő évi kilátásokról is beszélgetünk Pásztor Szabolccsal, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány kutatási igazgatójával.
Az idén elkészült, az európai versenyképességről szóló Draghi jelentés rámutatott, hogy energiaárak tekintetében Európa jelentős hátrányban van Észak-Amerikához és Kínához képest. Ugyancsak 2024-ben bizonyosodhattunk meg róla, hogy mindez egy határozott zöld átállással megfejelve milyen súlyos gondokat okozhat a gazdaságban, de idén felbukkant újra az olajválság réme, és megugrott áram ára is. 2024 legfontosabb energiapiaci történéseiről beszélgetünk Tatár Mihállyal, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány vezető elemzőjével.
Labdarúgó-Európa-bajnokság és a 33. nyári olimpiai játékok. 2024 bőven kínált csemegéket a sportrajongóknak. De vajon mit adott a rendező országoknak? Az év nagy sportrendezvényeinek gazdasági hatásairól beszélgetünk Németh Viktóriával, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány senior kutatójával.
December 3-a a fogyatékossággal élő emberek világnapja. Az ENSZ azért hozta létre 1992-ben ezt a világnapot, hogy felhívja a figyelmet a baleset, betegség, katasztrófa következtében fogyatékossá vált emberek problémáira. Magyarországon a két évvel ezelőtti népszámláláson körülbelül 290 ezren vallották magukat fogyatékkal élőnek. Munkaerőpiaci helyzetükről, elhelyezkedési esélyeikről beszélgetünk a következő szűk félórában Erdélyi Dórával az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány senior elemzőjével és Tóth Miklós Bálinttal, a Mathias Corvinus Collegium Társadalom- és Történelemtudományi Iskolájának kutatótanárával, aki amellett, hogy munkája során foglalkozik a fogyatékkal élők helyzetével, maga is érintett, mozgáskorlátozott.
Kevesebb mint felére csökkent a termékenységi ráta az OECD-országokban 1960 óta. Az OECD országok között az uniós tagállamok mellett ott van például Ausztrália, Kanada, Izrael, az USA, és Törökország is. Tehát az adatok azt mutatják, hogy a népességfogyás nemcsak Európát érinti, hanem globális szinten is jelentkezik. De hogy súlyosbodhat a népességfogyás, miközben egyre gyarapszik a bolygó lakossága? A Geotrendek vendégei Szegedi Andrea, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány vezető kutatója és Tatár Mihály, az Alapítvány vezető elemzője, az Oeconomus Demográf című blogjának szerzői.
Folytatódik a választási szuperév Romániában. Vasárnap tartják az elnökválasztás első, december 8-án a második fordulóját, december 1-jén pedig parlamenti választás lesz. Jelöltekről, esélyekről, várható következményekről beszélgetünk Szakáli István Loránddal, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány stratégiai igazgatójával.
Ha a gazdasági semlegesség talaján állunk, az új gazdaságpolitika a 2025-ös évben fantasztikus eredményeket hozhat – ezt mondta október végén Orbán Viktor szokásos pénteki rádióinterjújában. A miniszterelnök és a kormány tagjai is egyre többet emlegetik a gazdasági semlegességet, amitől komoly gazdasági sikereket várnak. De mit jelent ez pontosan, és sikerülhet-e egy egyre inkább blokkosodó világban mindenkivel üzletelni? Szigethy-Ambrus Nikoletta, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány nemzetközi kapcsolatok elemzője a GeoTrendek vendége.
Donald Trump nyerte az elnökválasztást. Bár a közvélemény-kutatások szoros versenyt jósoltak, a republikánus jelölt végül magabiztos fölénnyel aratott győzelmet. Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány szakértőivel értékeljük az elnökválasztás eredményét és azt is latolgatjuk, mit hoz a világnak és Magyarországnak az új Trump-elnökség.