eur:
411.14
usd:
392.43
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Brit és európai uniós zászlók a brit parlamentnél Londonban 2019. október 19-én. Az alsóház rendkívüli ülésén 322-306 arányban elfogadta azt a módosító indítványt, amelynek célja a brit EU-tagság megszűnésének (Brexit) feltételrendszerét rögzítő megállapodás formális jóváhagyásának halasztása a megállapodás jogi szövegének törvénybe iktatásáig.
Nyitókép: Kirsty Wigglesworth

Hatalmas bulit csapnak Londonban a brexit napján

Fényjátékokkal, a belváros fellobogózásával és külön erre az alkalomra tervezett pénzérme kibocsátásával készül a brit kormány az Egyesült Királyság EU-tagságának két hét múlva esedékes megszűnésére.

Az Egyesült Királyság a jelenleg érvényes határidő alapján brit idő szerint január 31-én 23 órakor - közép-európai idő szerint február 1-jén nulla órakor - lép ki az Európai Unióból.

Boris Johnson konzervatív párti miniszterelnök hivatala, amely szombaton tette közzé a január 31-ére tervezett események egyelőre vázlatos menetrendjét, úgy fogalmaz közleményében, hogy

az Egyesült Királyság a kilépés napján "visszanyeri függetlenségét".

A programismertetésből kitűnik, hogy aznap este egy visszaszámláló órát vetítenek majd a kormányfői hivatalnak otthont nyújtó Downing Street falaira, és a környező kormányzati negyed, a Whitehall más épületeit is fényjátékokkal világítják meg.

A kilépés napján a londoni parlament épületegyüttese előtti tér,

a Parliament Square összes zászlótartó oszlopára felvonják a Union Jacket, vagyis a brit lobogót.

Január 31-én napközben a kabinet rendkívüli kihelyezett ülést tart. A Downing Street szombati tájékoztatásából egyelőre csak annyi derül ki, hogy ennek helyszíne Észak-Anglia lesz, és a kabinettagok Boris Johnson miniszterelnök felzárkóztatási programját tekintik át.

Johnson aznap este televíziós beszédet is intéz a brit néphez, de ennek tartalmát a Downing Street egyelőre nem részletezte.

A kormányfői hivatal közölte ugyanakkor, hogy a kilépés napján különlegesen tervezett, 50 penny névértékű

brexitpénzérme is forgalomba kerül

"Peace, prosperity and friendship with all nations" - Béke, jólét és barátság minden nemzettel - felirattal.

Állampolgári kezdeményezés indult annak érdekében is, hogy a brexit pillanatában megszólalhasson a londoni parlament órájának világhíres harangja, a Big Ben. A brit kormány eredetileg nem tervezte a jelenleg teljes felújítás alatt álló óra- és harangszerkezet üzembe helyezését a kilépés napjára. A 161 éves szerkezetet - amelynek harangjátéka legalább olyan híres, mint maga az óra -, valamint az órának és a harangnak otthont nyújtó, jelenleg teljesen felállványozott Erzsébet-tornyot 29 millió fontos (11,5 milliárd forintos) költségvetéssel négy évig tartó rekonstrukciónak vetik alá. A munkálatok várhatóan 2021 tavaszáig tartanak. Boris Johnson a BBC televíziónak adott múlt heti évindító nyilatkozatában elmondta, hogy 500 ezer fontba (197 millió forintba) kerülne a Big Ben soron kívüli megszólaltatása január 31-én. A brit miniszterelnök ugyanakkor nem zárta ki, hogy ha ez az összeg közadakozásból összejön, akkor a kormány kezdeményezi a Big Ben egyszeri üzembe helyezését a kilépés pillanatában. A szinte azonnal elindított, 500 ezer font összegyűjtését célzó közösségi finanszírozási program keretében szombatig 200 ezer font gyűlt össze.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×