A műsor együttműködő partnere a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért.
Adás: hétfő, 19.30
A KINCS, roma közösségek körében végzett értékkutatása alapján a megkérdezettek 95 százaléka számára a család a legfontosabb érték és családi kapcsolataival tízből kilenc válaszadó elégedett - részletek a magazin első beszélgetésében. A Családi Hétben szólunk arról, hogy a gyermekkori krónikus fájdalmat gyakran trauma, szorongás, vagy depresszió okozza. Hallhatnak arról is, hogy 2025 szeptemberétől módosul a nagycsoportos óvodások nevelési módszere, illetve, hogy a kormány egy évvel meghosszabbítja a bölcsődetámogatási programot.
Egyre több országban ismerik fel, hogy a családpolitika intézkedésekkel erősíteni tudják az ország belső erőforrásait - erről szól a magazin első beszélgetése. A Családi Hétben szó lesz arról, hogy Ellátások, juttatások 2025 címmel szakmai anyagot adott ki a Gyermekút Módszertani Központ. Beszámolunk arról is, hogy folytatódik a Pannónia Ösztöndíjprogram, illetve megismerhetik az Életrevaló Gyerekmegőrző Völgy küldetését, amely a természetbe szeretné visszaintegrálni a gyerekeket.
2006-ban indult el Magyarországon a Start számla, tavaly 18 évesek lettek az első kedvezményezettek - hogy hány ilyen számlán, mennyi megtakarítás van már, erről is szól a magazin első beszélgetése. A Családi Hétben megismerhetik egy új felmérés eredményeit a magyar nők gyermekvállalásáról, szólunk az UNICEF átfogó kutatásáról is, amelyet az intézménypszichológus hálózatról készítettek, végül pedig a GVH legújabb ellenőrzéséről számolunk be, amely a gyermek- és fiatalkorúakat védő reklámszabályok betartására fókuszál.
Évek óta méri a magyarok boldogságszintjét a KINCS, tavaly a 10-es skálán 7,3 volt az átlag - a részletek a Családi Hét első beszélgetéséből derülnek ki. A magazinban beszámolunk arról, hogy idén is több kategóriában hirdette meg a Páratlan Szülő díjat az Egyszülős Központ, megtudhatják, kik érdemelték ki a HUBBY gyermekirodalmi szervezet az év legjobb gyerekkönyveiért járó díjait, végül hallhatnak arról is, hogy elindult a Millió lépés az iskoládért tavaszi kampánya, "Lendülj formába" mottóval.
A családtámogatási rendszer 30 intézkedéséből 20-at kifejezetten nők vehetnek igénybe - ezeket gyűjtötte csokorba a KINCS, a részletek a Családi Hét első beszélgetéséből derülnek ki. A magazinban beszámolunk arról, hogy először alkalmaztak immunterápiát leukémiában szenvedő gyermekeknél, Fanni és Nátán mára tünetmentes. Hallhatnak arról is, hogy egy friss kutatás szerint kétszer annyi fiatal gondolja azt, hogy ma többet foglalkozunk a klímaváltozással mint 5 éve, de beszámolunk arról is, hogy magyar és nemzetközi felmérések igazolják, egyre kevesebb alkoholt isznak a fiatalok.
Az aktív időskor nem csak az egészségben eltöltött életévek számát növelheti, segít az időskori demencia megelőzésében, és komoly szerepe van a családtervezésben, a gyermekvállalásban is - erről szól a Családi Hét első beszélgetése. A magazinban bemutatkozik az UNICEF Magyarország fiatal nagykövete, aki saját kutatást készített a Z generáció digitális szokásairól. A Z az első olyan generáció, amelynek tagjai már az internettel együtt nőttek fel és életük szerves részét képezik a digitális eszközök.
Többgenerációs családi ház esetén akár a 12 millió forintot is elérheti a támogatott otthonfelújítási program kerete - ezt járja körbe a Családi Hét első beszélgetése. A magazinban a Budapesti Szent Ferenc Kórház főigazgatója arról beszél, hogy a Gondosóra a megelőzésben és az utánkövetésben is jó szolgálatot tehet. Beszámolunk arról is, hogy további eszközökkel is bővül a VR technológiára épülő fájdalomkezelés a Bethesdában, végül egy kutatás eredményeit ismerhetik meg, miszerint évente tízezrek esnek áldozatul itthon a kiberbűnözésnek és a fiatalok digitális biztonsági tudása is alacsony.
A jövőben még több édesanya mentesülhet majd az SZJA megfizetése alól - erről beszélgetünk elsőként a Családi Hétben. A magazinban szó lesz arról, hogy már most érdemes elkezdeniük a szülőknek a nyári táborok tervezését, a gimnáziumok, technikumok diákjainak pedig érdemes tájékozódniuk a Pannónia Program lehetőségeiről. A hallgatók megismerhetik egy NMHH kutatás részleteit is, miszerint a magyarok többsége már nem tudna mobil nélkül élni, és végül szólunk arról is, hogy nem kötelező hitelt felvenniük a nyugdíjasoknak a vidéki otthonfelújítási programban.
A magyarok többsége párkapcsolatban képzeli el az életét és tízből heten a házasságot tartják a legideálisabb életformának - a KINCS friss kutatásáról számolunk be a Családi Hét első beszélgetésében.A magazinban hallhatnak Az életerős családokért című konferenciáról, és arról is, hogy közösségi összefogás és állami támogatás segítségével több mint 40 millió forintból újult meg a Bethesda Református Gyermekkórház Ilka utcai épülete. Végül megismerhetik az idei diákfoglalkoztatási trendeket, a szakember szerint a diákmunka a foglalkoztatók számára a toborzás egyik előszobája, a diákmunkások számára pedig a pénzkereset mellett referencia és versenyelőny.
A magyar fiatalok gyermekvállalását a jövedelem, a lakhatás vagy a támogatások mellett legalább annyira meghatározza a párkapcsolat minősége, a családon belüli munkamegosztás és a munkahelyek családbarát hozzáállása is – a Századvég családkutatásairól beszélgetünk elsőként a Családi Hétben. A magazinban hallhatnak a most zajló Házasság hete programsorozatról és általában a házasság megítélésről, de beszámolunk arról is, hogy továbbra is nagyon sok a beteg gyernek a rendelőkben, az influenza azonban várhatóan még hetekig velünk marad, így a megelőzésre érdemes ügyelni.
Magyarországon 2020 után feleakkora mértékben esett vissza a születések száma, mint az Európai Unióban – nyilatkozta a Családi Hétnek a KINCS elnöke a Család 2025 című konferencián. A Családi Hétben beszámolunk arról is, hogy kiemelkedő hozamot fizetett február elején a Babakötvény. Bemutatjuk az Amigos a gyerekekért Alapítványt, amely egyetemista önkéntesek jelentkezését várja, de szólunk a magazinban arról is, hogy újra indul az NMHH Net-Coach program Újmédia pedagógia képzése.
Öt és fél év alatt több mint 260 ezer házaspár vette igénybe a babaváró hitelt, januártól pedig számos könnyítés lépett életbe a hitel felvétele esetén - a részleteket a magazin első beszélgetésében hallhatják. A Családi Hétben bemutatjuk Budakalász átfogó szociális programját, az idősebb generáció képviselőit és családtagjait például az Alzheimer Caféba várják. Beszámolunk arról is, hogy Magyarországon a felnőtt lakosság 60 százaléka elhízott, de már a 4 és 10 év közötti gyerekek negyede is súlyosabb a kelleténél, a magazin utolsó interjújában pedig a holnapután iskoláját ismerhetik meg a hallgatók.
Az előző évhez képest 16 helyet javított a KINCS szakmai lapja, a KAPOCS, az MTA folyóiratainak legfrissebb rangsorában – erről szól a Családi Hét első beszélgetése. A magazinban hallhatnak arról, hogy elkészült Magyarország longivity, azaz várható élettartam térképe, beszámolunk arról is, hogy a legújabb orvostechnológiai fejlesztésekkel kezdte meg működését a Bethesda újjászervezett Gyermeksürgősségi Osztálya, majd megismerkedhetnek a Semmelweis és a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem közös kutatásával, amely a meddőség egyik lehetséges hátterét vizsgálja.
A KINCS felmérése szerint a magyarok többsége ismeri és támogatja az új Gazdaságpolitikai Akcióterv családpolitikai intézkedéseit – a részletekről szól a magazin első beszélgetése. A Családi Hétben beszámolunk arról, hogy már januárban érdemes nyilatkozni a megemelt családi adókedvezmény érvényesítéséhez, bemutatunk egy NMHH kutatást, miszerint a serdülő lányok mintegy fele érzi magát kevésbé szépnek a közösségi médiafelületeken látott tartalmak hatására, végül pedig a Drogkutató Intézet stratégiai igazgatójával hallhatnak egy interjút, amelyben arra figyelmeztet: minden olyan vélemény, miszerint a marihuána nem kapudrog, hamis.
A demográfia témakörét támogató rendezvényekkel és kiadványokkal járult hozzá a soros magyar elnökség elmúlt fél évének munkájához a KINCS - a részleteket a magazin első beszélgetésében hallhatják. A Családi Hétben bemutatjuk az NMHH egyik érdekes kutatását, amelyben a fiatalok 43 százaléka diagnosztizálta magát egy kitalált mentális betegséggel, a gond az, hogy sokan kritika nélkül hisznek az online információknak. Végül beszámolunk a hallgatóknak arról is, hogy 10 év után újraindult az Egészséges Kisdedtáplálási program, a védőnők az 1-3 éves kigyerekek szüleit segítik.
Az év utolsó Családi Hét magazinjában három korábbi interjút hallhatnak, három könyvről, mindhárom 2024-ben jelent meg, de 2025-ben is jó olvasmánynak ígérkezik. Az első beszélgetés a KINCS által kiadott Sorsformálók című kötetről szól, amely 12 roma férfi életútját, küzdelmeit és sikereit mutatja be. A második könyv játszani invitálja a szülőket, az ELTE A gyermekek játéka – és ami mögötte van című könyve azt szeretné elérni, hogy a felnőtt felkészültebb partnerré váljon a játékban. A harmadik, Ságh Beáta Mozaik című könyve a patchwork családok adta kihívásokat, nehézségeket veszi számba és konkrét történetekkel illusztrálva kínál megoldásokat az olvasók számára.
Különösen a fiatalok, a nagycsaládosok és a kisgyermeket nevelők tartották jó évnek az ideit - állapította meg a KINCS legfrissebb kutatása, a részleteket a magazin első beszélgetésében hallhatják. A Családi Hétben beszámolunk arról, hogy Családbarát Vállalat díjat kapott a Diageo, egyik kiemelkedő intézkedésük a 25 héten át tartó apasági szabadság. A magazinban ezek mellett megismerhetik a Támaszadók Programot is, a 14 hazai betegszervezet által létrehozott program a tartós betegről gondoskodó családokat szeretné segíteni.
Tik-tok csatornát indított a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért – erről szól a magazin első beszélgetése. A Családi Hétben tippeket adunk arra, hogyan találjuk meg a digitális egyensúlyt, de beszámolunk arról is, hogy romlik Magyarországon a drogfogyasztás tendenciája, a fogyasztás mértéke nőtt, az első kipróbálás ideje pedig csökkent.
Együttműködési megállapodást írt alá a horvát Ivo Pilar Társadalomtudományi Intézet és a KINCS – a részletekbe avatja be a hallgatót a Családi Hét első beszélgetése. A magazinban beszámolunk arról, hogy az óvodáskorú gyermekek megnövekedett kütyühasználatát kutatta az ELTE Alfa Generáció labor, miközben a logopédusokkal felfigyeltek arra, hogy ez a nyelvi készségek romlásához is vezethet. Hallhatnak a Magyar Dermatológiai Társulat új kampányáról is, a szervezet a családokra fókuszál, a pikkelysömör ugyanis nemcsak a betegek, a hozzátartozók életminőségét is befolyásolja.
A gyermekvállalásról, munkavállalásról kérdezte a KINCS a BabaMama Expó látogatóit - a kutatás eredményeiről beszélgetünk elsőként a magazinban. A Családi Hétben szó lesz arról, hogy több allergén is kiszorul az iskolai menzákról, majd a hallgatók megismerhetik a Gyermek és Ifjúsági Parlament munkáját is. A magazinban hallhatnak arról is, hogy eddig 150 hazai település csatlakozott a “Hagyj el egy mikuláscsomagot” akcióhoz és beszélgetünk a Baptista Szeretetszolgálat Cipősdoboz Akciójáról is.