eur:
409.29
usd:
374.36
bux:
74343.85
2024. november 5. kedd Imre
Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője a Natalia Gavrilita moldovai miniszterelnökkel tartott sajtóértekezletén az EU–Moldova Társulási Tanács ülése után Brüsszelben 2021. október 28-án.
Nyitókép: Stephanie Lecocq

Josep Borrell: minden eddiginél jobban együtt kell működni Kínával

Az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, Josep Borrell pénteken arra figyelmeztette Kínát, hogy a gazdasági és kereskedelmi egyensúlytalanságokat orvosolnia kell, különben " a kelleténél jobban felgyorsulhatnak" Európa erőfeszítései a Kínától való függőségének csökkentésére.

"Érdekünkben áll, hogy közös nevezőre jussunk, hogy helyreállítsuk a gazdasági és kereskedelmi kapcsolatainkban fennálló egyensúlyhiányt" - mondta Borrell hallgatóknak a tekintélyes Pekingi Egyetemen. Hozzátette, hogy "ellenkező esetben a kockázatmentesítés sokkal jobban felgyorsulhat, mivel a közvélemény további nyomást fog gyakorolni a politikai vezetőkre, hogy elszakadjanak Kínától".

"Az én kérdésem Kínához az, hogy hogyan tehetjük ezt az egymásra utaltságot konfliktusmentessé" - mondta Borrell a gazdasági kapcsolatokra utalva, hozzátéve, hogy

az EU-nak és Kínának minden eddiginél jobban együtt kell működnie.

A Global Times című kínai állami napilap csütörtöki vezércikkében úgy fogalmazott, hogy a látogatás "jelentős lehetőséget kínál az őszinte kommunikációra", de sürgette az EU-t, hogy őrizze meg stratégiai autonómiáját az Egyesült Államoktól.

Az uniós diplomácia vezetőjének elmondása szerint, háromnapos kínai látogatásának célja Peking meggyőzése arról, hogy az EU nem akar leválni Kínáról, hanem csökkenteni akarja a kritikus függőségeket, és kiegyensúlyozottabb kapcsolatot szeretne elérni.

Címlapról ajánljuk
Elemző: a forint árfolyamát is érzékenyen érinti az amerikai elnökválasztás eredménye

Elemző: a forint árfolyamát is érzékenyen érinti az amerikai elnökválasztás eredménye

Az elnökválasztás után – a pénzpiaci elemzői vélemények szerint – a mostaninál magasabb inflációs környezet jöhet az Egyesült Államokban, ami lecsapódhat a devizapiacokon is. Főleg, ha az amerikai elnökválasztás után elindul egy erőteljes kereskedelmi háború a világban – mondta az InfoRádióban Nagy Viktor, a Portfolio vezető elemzője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

Amerikai elnökválasztás 2024: ma eldől Trump és Harris küzdelme, de egyre több a probléma

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik: a billegő államokban és az országos pollokban is fej-fej mellett vannak a jelöltek. Az első, Dixville Notchból érkező eredmény döntetlen is lett. Ideális esetben holnap reggelre lehet már látni, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. Közben a választás folyamatát vihar, áradás, technikai problémák és bombafenyegetések hátráltatják. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×