Infostart.hu
eur:
385.09
usd:
331.62
bux:
120679.89
2026. január 16. péntek Gusztáv

Balázs Péter: a külhoni magyarok számára legyen könnyebb az állampolgárság megszerzése

Az igazán fontos külpolitikai kérdésekben megvolt a nemzeti egység az elmúlt időszakban - mondta a leköszönő kormány külügyminisztere az InfoRádió Aréna című műsorában. Balázs Péter arról is beszélt: egyetért azzal, hogy az azt igénylő, és a feltételeknek megfelelő külhoni magyarok számára könnyebbé tegyék a magyar állampolgárság megszerzését.

Amikor igazán fontos nemzeti érdekek merülnek fel, eltűnnek a kampányízű, konkurenciát mutató politikai csatározások és megszületik az egység. Ez történt például a Szlovákiával való vitákban, amikor összezárt a négy parlamenti párt, amelyek képviselői együttesen fordultak az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezethez és az Európai Parlamentben is közösen léptek fel - mondta a távozó kormány külügyminisztere az InfoRádió Aréna című műsorában.

Az uniós elnökségi felkészülés is hasonlóképpen történt: az ezt előkészítő parlamenti bizottságban ott voltak mindegyik párt nehézsúlyú politikusai, és beszámoltatták az illetékes minisztériumot. A képviselők minden lépést figyeltek, ami megkönnyíti az átadás-átvételt, hiszen csupa ismert dosszié kerül majd az asztalra - tette hozzá Balázs Péter.

A miniszter arról is beszélt: egyetért azzal, hogy az azt igénylő, és a feltételeknek megfelelő külhoni magyarok számára könnyebbé tegyék a magyar állampolgárság megszerzését. Hozzáfűzte ugyanakkor, hogy az állampolgárság egyéni jogintézmény, amit csak egyes emberek igényelhetnek, csoportok nem, és nem is jár automatikusan.

Balázs Péter szerint a kettős állampolgárságról szóló 2004-es népszavazás szerencsétlen kezdeményezés volt. "Rossz helyről, rosszul megfogalmazott kérdés jött, ami nem a magyar politikai mezőnyből érkezett, hanem egy perifériára sodródott, elég szerencsétlen profilú szervezettől, a Magyarok Világszövetségétől, ami eltávolodott az eredeti rendeltetésétől" - magyarázta a politikus.

Sokkal jobb lett volna, ha magyar politikai pártok vagy mozgalmak vetik fel ezt a kérdést - vélekedett a miniszter, aki szerint ez nem is népszavazásra való témal, sokkal inkább való a parlament fóruma elé.

A külügyi tárca vezetője megjegyezte: bízik abban, hogy ez alkalommal sikerül rendezni az ügyet, bár vannak kétségei, legalábbis a Szlovákiában élő magyarokkal kapcsolatban, akiknél most éppen választási kampány folyik. "Nem biztos, hogy jót teszünk velük" - mondta Balázs Péter.

Hanganyag: Kocsonya Zoltán

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk

Csizmazia Gábor a furkósbotról és a Trump-paradoxonról: „Donald Trump kétszer lépte át a saját vörös vonalát”

Donald Trump amerikai elnök leginkább Ukrajna és a vámpolitika esetében lépte át a saját maga által felvázolt vörös vonalakat – mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Csizmazia Gábor. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet tudományos főmunkatársa szerint Donald Trump külpolitikai lépései inkább elbizonytalanították a szavazóit, semmint újakat hoztak volna mellé.
inforadio
ARÉNA
2026.01.16. péntek, 18:00
N. Rózsa Erzsébet
egyetemi tanár, Közel-Kelet-szakértő
Putyin "ördögien cinikus" tervéről beszélnek, Moszkva atomfegyvert is bevetne Európa ellen? – Híreink az orosz-ukrán frontról pénteken

Putyin "ördögien cinikus" tervéről beszélnek, Moszkva atomfegyvert is bevetne Európa ellen? – Híreink az orosz-ukrán frontról pénteken

A brit Spectator magazin arról ír: Oroszország a múlt héten példátlan bombázással sújtotta Ukrajnát, közel 1100 drónnal, 890 irányított bombával és több mint 50 rakétával támadtak a brutális hidegben, ukrán erőműveket és lakóházakat egyaránt célba véve. A válságos energiahelyzet közepette sok ukrán nehéz döntés elé kényszerül: maradjon, vagy hagyja el az országot. Miközben a határátkelők forgalma körülbelül 27%-kal nőtt, a lap szerint az Vlagyimir Putyin "ördögien cinikus" stratégiája, hogy megfossza az ukránokat a lakóhelyüktől, és a humanitárius menekültválság révén politikai nyomást gyakoroljon az európai fővárosokra. Mindeközben Putyin és Borisz Jelcin korábbi tanácsadója, Szergej Karaganov kijelentette: ha Oroszország közel kerülne az ukrajnai vereséghez, az azt is magával vonhatja, hogy Moszkva nukleáris fegyvereket vet be, "és Európának fizikailag vége lenne." Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tegnap reagált Donald Trump azon kijelentésére, miszerint ő állna a békekötés útjában. Mint mondta, "Ukrajna sosem volt és sosem lesz akadálya a békének". Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×