Infostart.hu
eur:
362.99
usd:
314.67
bux:
150506.18
2026. augusztus 13. csütörtök Ipoly

A toryknak adná a kormányrudat a királycsináló

A legtöbb mandátumot szerzett pártnak van joga kormányt alakítani Nagy-Britanniában - egyedül, vagy más pártokkal együttműködve - jelentette ki Nick Clegg, a brit liberális demokraták vezetője, miután a csütörtöki parlamenti választáson a Konzervatív Párt nem tudta megszerezni az abszolút többséget.

David Cameron és nem Gordon Brown az, aki először próbálkozhat az új kormány felállításával - mondta Nick Clegg, a brit liberális demokraták vezetője Londonban péntek délelőtt, miután a csütörtöki parlamenti választásokon a konzervatív párt megszerezte a képviselői helyek többségét, de nincsen meg az abszolút többsége.

Az eddigi eredmények szerint a toryk 294 (36,1 százalék), a Munkáspárt 252 (29,3 százalék), a liberális demokraták pedig 52 képviselői helyet szereztek (22,9 százalék). Az abszolút többséghez 326 képviselő kellett volna - ezaz eredmény azonban immár elérhetetlen a toryk számára.

A lassan csordogáló eredmények láttán több szakértő is hangoztatta, hogy Nick Clegg lehet a királycsináló, ugyanis, ha koalícióba lépne a Munkáspárttal, együtt több mandátumuk lenne, mint a konzervatívoknak, és a Labour tovább kormányozhatná Nagy-Britanniát.

A liberális vezér azonban pártja londoni székháza előtt kijelentette: bár a politikai helyzet "ingatag", a toryknak van joguk kormányozni. Mint fogalmazott, ragaszkodik ahhoz az álláspontjához, miszerint a legtöbb mandátumot szerzett pártnak van joga kormányt alakítani - egyedül vagy  más pártokkal együttműködve.

Most úgy tűnik, a Konzervatív Párt kapta a legtöbb szavazatot és nyerte el a legtöbb képviselői helyet, bár nincs abszolút többsége - tette hozzá a politikus.

Úgy gondolom, most a Konzervatív Pártnak kell bebizonyítania, hogy a nemzeti érdek alapján képes megpróbálni a kormányzást - jelentette ki Nick Clegg, aki azt is hangoztatta, a mostani választás jól mutatta, hogy Nagy-Britanniának új választási rendszerre van szüksége.

Fontos, hogy minden párt és politikai vezető a nemzeti érdek szerint cselekedjen, ne pedig a szűk pártpolitikai előny szerint - hangoztatta Nick Clegg, akinek pártját több közvélemény-kutató is a második helyre prognosztizálta, végül azonban legalább hat képviselővel kevesebbet küldhet az új parlamentbe 2005-höz képest.

Brown megérti Clegget

Gordon Brown a miniszterelnöki rezidencia előtt tett nyilatkozatában azt mondta: megérti és tiszteletben tartja Nick Clegg álláspontját, miszerint a konzervatívok vezetőjének, David Cameronnak áll jogában megkezdeni a kormányalakításai tárgyalásokat.

Hozzátette: ha Clegg és Cameron tanácskozása meghiúsul, készen áll arra, hogy tárgyaljon a liberális vezetővel, akivel lehetnek közös témák: a politikai reform és a gazdasági kihívásokkal való szembenézés.

Brown beszél arról is, hogy egy igazságosabb választási rendszerre van szüksége Nagy-Britanniának, ezért népszavazást kell kiírni a kérdésben.

Címlapról ajánljuk
Aszódi Attila: tartós megoldás lehet Paksnál az épített fenékküszöb

Aszódi Attila: tartós megoldás lehet Paksnál az épített fenékküszöb

Az atomenergetikai szakértő, egyetemi tanár, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Természettudományi Karának dékánja az InfoRádióban csütörtök reggel azt is egyértelművé tette, Paks 2-nél már nyilván nem lesz ez elég. Rögzítette: lehet, hogy most akár 15-20 milliárd forinttal is magasabb az ország villanyszámlája a szükséges import miatt, de a későbbi problémák elkerüléséhez ezt most fel kell áldozni.

Kórházi fertőzések: pár héten belül megnézhetjük az adatokat

Ősztől nyilvánossá válhatnak a magyar kórházak fertőzési adatai: intézményenként lehet megnézni, milyen gyakran fordulnak elő, milyen kórokozók miatt, és egyes esetekben mennyire ellenállók az antibiotikumoknak. A nyilvánosságra hozatal két lépcsőben történne, szeptember 1-jétől jönne az első kör.
inforadio
ARÉNA
2026.08.13. csütörtök, 18:00
Sinkó Eszter
egészségügyi közgazdász
Csendben kopik a magyar humántőke egyik alapja: az elmélyült olvasás

Csendben kopik a magyar humántőke egyik alapja: az elmélyült olvasás

Sokan ismerik azt a helyzetet, amikor a könyv ott van az éjjeliszekrényen, mégis a telefon kerül kézbe. Néhány percnek indul, fél óra lesz belőle, és az olvasás megint másnapra marad. A Guardian Science Weekly 2026. augusztus 11-i adása ebből a hétköznapi tapasztalatból jut el egy sokkal nagyobb kérdéshez: mit veszít az emberi gondolkodás, ha az elmélyült olvasás kiszorul a mindennapokból? A podcastben Ian Sample, a Guardian tudományos újságírója foglalja össze Falk Huettig kísérleti pszichológus kutatásainak legfontosabb tanulságait; az adásban Madeleine Finlay műsorvezetővel együtt azt járják körül, hogy az olvasás visszaszorulása miért érintheti a memóriát, az absztrakt gondolkodást, az IQ-t és a kritikai szövegértést is.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×