Infostart.hu
eur:
354.42
usd:
311.89
bux:
139624.46
2026. június 26. péntek János, Pál
Nyitókép: 4ig

A 4iG csoport legnagyobb európai befektetőként csatlakozott az Axiom Space tulajdonosi köréhez

Az Axiom Space amerikai kereskedelmi űripari vállalat lezárta a kiemelkedő befektetői érdeklődés mellett megvalósult tőkebevonását, amelynek végső összege meghaladta az 525 millió dollárt, a tranzakcióban a 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. (4iG SDT) új stratégiai befektetőként két lépésben összesen 100 millió dollár értékű tőkeemelést hajtott végre - közölte a 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt.

Kiemelték, a 4iG csoport űr- és védelmi ipari holding vállalata az első magyar, egyben legnagyobb európai stratégiai befektetőként van jelen az amerikai űripari vállalatban többek között a Mitsubishi UFJ Financial Group (MUFG), Japán és a világ egyik legnagyobb pénzügyi csoportja mellett.

A 4iG számára a befektetés stratégiai jelentőségét az adja, hogy az Axiom Space a kereskedelmi űrgazdaság jövőjét meghatározó olyan technológiákat fejleszt, amelyek kulcsszerepet játszhatnak az alacsony Föld körüli pályán létrejövő infrastruktúra következő generációjának kialakításában. A 4iG SDT a partnerségben hosszú távú értékteremtési lehetőséget lát, és befektetőként valamint stratégiai partnerként aktív szerepet kíván vállalni többek között az orbitális adatközpontok, a kereskedelmi űrállomások, az emberes űrrepülési képességek, valamint a mikrogravitációs környezetben megvalósuló fejlett ipari és kutatási programok fejlesztésében - írták a közleményben.

A 4iG álláspontja szerint az együttműködés a magyar műholdprogrammal, a HUSAT-tal is jelentős stratégiai szinergiákat teremthet, erősítve a csoport űripari és védelmi technológiai pozícióit. A befektetés technológiai jelentőségén túl hozzájárul Magyarország és az Egyesült Államok közötti stratégiai gazdasági és innovációs kapcsolatok további erősítéséhez is.

A tájékoztatásban kitértek arra is, hogy az Axiom Space iránti befektetői érdeklődés jóval meghaladta az eredetileg tervezett tőkebevonási célt, ami jól mutatja a kereskedelmi űriparban és az alacsony Föld körüli pályához kapcsolódó szolgáltatásokban rejlő növekedési potenciált. A bevont források lehetővé teszik az Axiom Space számára, hogy felgyorsítsa kiemelt programjainak megvalósítását, így az emberes űrrepülési szolgáltatások, az űrruha-fejlesztések, valamint az Axiom Station kereskedelmi űrállomás fejlesztését, amely a Nemzetközi Űrállomás (ISS) utódjaként szolgálhat.

A 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. (4iG SDT) a 4iG Csoport űr- és védelmiipari holdingvállalata, amely innovatív, kettős felhasználású technológiákat fejleszt az űr- és a védelmi ipar területén. A vállalat tevékenysége öt stratégiai üzletág mentén épül fel: Space (űripar), Aero (légiipar), Land Systems (szárazföldi rendszerek), Weapons & Ammunition (fegyver- és lőszergyártás), valamint Cyber and Defence Digitalization (kiber és védelmi digitalizáció). Az űripari terület a műholdak tervezését, gyártását és üzemeltetését fogja össze. A védelmi technológiák területén a 4iG SDT pilóta nélküli légijárműveket és drónvédelmi rendszereket, szárazföldi platformokat, fegyver- és lőszergyártási megoldásokat, valamint modern kiber- és digitalizációs technológiákat fejleszt. Rendszerei hozzájárulnak a NATO-kompatibilis képességek kialakításához és a régiós biztonság erősítéséhez.

A 4iG Csoport a legnagyobb technológiai, infokommunikációs, digitális infrastruktúra, valamint űr- és védelmi ipari tőkepiaci holding Magyarországon, amely több mint 11 000 munkavállalót foglalkoztat - ismertették a közleményben.

A 4iG részvényeivel a Budapesti Értéktőzsde prémium kategóriájában kereskednek. Az elmúlt egy évben a részvény árfolyama 1600 és 4965 forint között mozgott.

Címlapról ajánljuk
Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Jerome Powell Fedje válságokon lavírozó, adatfüggő stabilizátor volt. Kevin Warsh jegybankja ezzel szemben egyelőre egy inflációs horgonyt kereső intézményi reformkísérletnek tűnik. A tét nem csak az amerikai kamatszint. Ha a dollár erősebb lesz, annak hullámai elérhetik Európát, Közép-Európát és a magyar állampapírpiacot is.

Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal

Hatályba lépett a hőség-kormányrendelet, a hőség miatt péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe. Az államigazgatásban ahol lehetséges, hétfőn és kedden home office lesz. Akár a 2022-es évszázados aszályhoz hasonló károkat fog okozni a mezőgazdaságban idén is a hőség. Még legalább 10-12 centivel csökkenni fog a Velencei-tó szintje. Nyitott, széles körű alkotmányozás lesz, a végén népszavazás hagyja jóvá – derült ki a kormányszóvivői tájékoztatón.
Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Az elmúlt napokban a technológiai részvényeket sújtó korrekció nyomás alatt tartotta a tőzsdéket még annak ellenére is, hogy a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, és a Hormuzi-szoros hajó forgalma szép lassan elkezdett normalizálódni. Úgy tűnik azonban, hogy a technológiai részvények újra erőre kaphatnak, hiszen a Micron memóriachipgyártó a tegnapi piaczárás után kifejezetten erős, és az elemzői várakozásokat jóval meghaladó negyedéves számokat közölt, miközben a Qualcomm jelentősen megemelte hosszú távú előrejelzését a mesterséges intelligenciához kapcsolódó kereslet miatt - a két érintett részvény árfolyama elszállt, a bejelentések pedig újabb muníciót adhatnak az AI-trade-nek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×