Gál Katalin elsőként is arra hívta fel a figyelmet, hogy a könyvszakmában dolgozók jelentős része – szerzők, írók, költők, szerkesztők, grafikusok, könyvtervezők stb. – szabad szellemi foglalkozású és nem privát személynek szolgáltat, hanem a könyvkiadóknak például, ezért aztán rögtön belekerülnek a hátrányos helyzetűek körébe.
Az MKKE elnöke szerint nemhogy drágulást, jó eséllyel könyvkiadók megszűnését eredményezheti a kata felszámolása, hiszen enélkül is „nyílott az olló”, már csak az infláció és papírhiány miatt is.
A nagy és tőkeerős kiadói és terjesztői konglomerátumoknál, ahol több az alkalmazott, mint a külső bedolgozó, vélhetően könnyebben fogják tudni kezelni a problémát, de
a kis- és mikrovállalkozásokat oly mértékben fogja érinteni, hogy szerinte sokan tönkre fognak menni és ki fognak szállni az iparból.
Azzal kapcsolatban, hogy mennyi kisvállalkozást fenyegethet a megszűnés, Gál Katalin azt mondta, erre nincs pontos rálátásuk, miután a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülés 140 tagja nem a legkisebbek közé tartoznak. Hozzátette viszont, hogy a számításaik szerint a teljes hazai könyvkínálat 30 százalékát kis- és mikrovállalkozások adják, amik megszűnése szellemileg is komoly csapást jelentene, hiszen az általuk kiadott rétegkönyvek, amik például a felsőoktatásban az ajánlott művek között szerepelnek, nem találnának befogadásra más kiadóknál.
Olyan kiadványok tűnhetnek el, amik hiánya durván fogják szegényíteni, sivárosítani a magyar könyvpiacot – fogalmazott.