eur:
411.21
usd:
392.72
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pxhere

Több veszély is leselkedik Európa és a világ piacaira

Londoni pénzügyi elemzők szerint már most fennáll a globális kereskedelmi konfliktus kiterjedésének olyan mértékű kockázata, amely a világgazdaság növekedési ütemét két éves távlatban akár 0,4 század százalékkal lassíthatja. Hornyák József, a Portfolio elemzője az InfoRádiónak arról beszélt, hogy mi fájna igazán a világpiacnak és az európai gazdaságnak.

Jelenleg több mint 3 százalékkal bővül a globális GDP, s ha le is lassul néhány tized százalékponttal, az beleillik a gazdaság ciklikus ingadozásába. Nagyjából ez egy globális olajár-sokkal is megegyező mértékű növekedésütem-csökkenés - mondta Hornyák József, a Portfolio elemzője.

"Ha az importvámok beszivárognak az inflációba, csökkentik a reálbérek emelkedését, némi bizonytalanságot hoznak a piacra, tehát egy tartósabb olajár-sokk, egy nagyobb mértékű volatilitás is okozhat hasonló mértékű problémákat a világgazdaságban.

Ha ez valósul meg, akkor nem kell annyira féltenünk a globális növekedést, mert továbbra is 2 százalék feletti globális GDP-növekedésről beszélhetünk" - emelte ki az elemző.

A legnagyobb kockázat véleménye szerint az, hogy a jelenlegi szankciók mellett újabb intézkedéseket vezetnek be,

hiszen ezek már erőteljesen visszavethetik a globális kereskedelem növekedését, ami már eléggé fájna a világgazdaságnak.

Kik szenvedik meg a kereskedelmi háborút?

Hornyák József szerint Kína és az Egyesült Államok lehet egyelőre vesztese ennek a háborúnak. Elemzők szerint éppen az amerikai fogyasztók szenvedik meg a hatásait, hiszen olyan termékekre vetették ki leginkább a vámot, amelyeket ők vesznek igénybe - jegyezte meg Hornyák József.

"Az EU-nak az fájna, hogyha az acélra és az alumíniumra kivetett vámok mellett még további intézkedéseket hoznának. Az eddig érvényesített és foganatosított védővám-intézkedések nem hatnak durván az európai gazdaságra, úgyhogy attól nem kell tartanunk, hogy ez nagyban visszaveti a gazdaság növekedését" - emelte ki az elemző.

Ám ha az autóipar kerül fókuszba, akkor az egész más megvilágításba helyezi a dolgot és erőteljes hatást gyakorolhatna az európai gazdaságra és a régiónkra is.
KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×