eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 29. szombat Auguszta
Pexels
Nyitókép: Pexels

A kereskedelmi háborúban a magyar gazdaság is sérülhet

A Kínával szemben életbe léptetett amerikai védővámokkal, illetve Peking válaszával hevesebbé vált az amerikai elnök kereskedelmi háborúja.

Pekingnek évi 376 milliárd dolláros kereskedelmi többlete van Washingtonnal szemben, erre hivatkozva vetett ki Donald Trump amerikai elnök 34 milliárd dollár értékű Kínában gyártott termékre védővámot. Peking azonnali válaszlépéseket ígért és ehhez is tartotta magát a kínai vezetés, ugyanekkora volumenű amerikai termékre róttak ki vámokat. Weinhardt Attila, a Portfolio elemzője szerint így Amerika egyáltalán nem biztos, hogy győztesen jön ki a kereskedelmi háborúból.

"Ez azért vissza fog ütni az Egyesült Államok gazdaságára, illetve adott esetben szándékosan Donald Trump választói körzeteiben a legfontosabb gyáraknak a termékeire is.

Ezt a kínaiak nem rejtik véka alá, hogy ilyen értelemben a kereskedelmi háború mentén igyekeznek Trump szavazóbázisát is elbizonytalanítani" - állapította meg Weinhardt Attila.

Az amerikai elnök már kampányában is protekcionista gazdaságpolitikát ígért, majd márciusban 25 százalékos védővámot vetett ki az USA-ba szállított acéltermékekre és 10 százalékos vámot az import-alumíniumra. Nem tett kivételt Washington régi szövetségeseivel, így például Kanadával és az Európai Unióval sem.

Utóbbival szemben június 1-jén léptek életbe az intézkedések, amelyre válaszul az unió több mint hárommilliárd dollárnyi védővámot vetett ki amerikai termékekre, köztük chopperekre, mogyoróvajra és bourbon whiskyre.

Donald Trump további védővámokat ígért, például német gépjárművekre, ami már a rendkívül nyitott magyar gazdaságot is érzékenyen érintené. A Reuters a 2016-os adatok elemzése alapján arra jutott, hogy

a világ negyedik legsérülékenyebb gazdasága a magyarországi egy ilyen háborúban.

"Hiszen közel a magyar exportnak a kétharmada olyan tétel, amely ezekben a globális értékláncokban van integrálva és itt pedig természetesen elsődleges fontosságú a magyar jármű- és alkatrészgyártásnak a súlya" - közölte Weinhardt Attila.

A Portfolio elemzője hozzátette, hogy a KSH adatbázisa szerint 2016-ról 2017-re 26-ról 24,5 százalékra csökkent a teljes magyar exporton belül a gépjárművek és alkatrészek széles termékkörének az aránya, tehát némileg csökkent az ország sérülékenysége.

Eközben az Egyesült Államokban már most látszik a kereskedelmi háború árnyoldala, szűkülő exportpiacaik miatt Kentucky, Nebraska és Iowa farmergazdálkodói már keresték az egyeztetési lehetőségeket a Fehér Házzal, a motorkerékpárokat gyártó Harley Davidson bejelentette, hogy külföldre viszi a gyártást, a General Motors pedig arra figyelmeztetett, hogy üzemeiben amerikai munkahelyek kerülhetnek veszélybe.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
A német kancellár tettre kész, de nem  mindenben

A német kancellár tettre kész, de nem mindenben

Az Egyesült Államok után kezdettől fogva Németország volt az az ország, amely legtöbb fegyverrel, illetve pénzügyi segítséggel támogatta Ukrajnát. A német támogatás fő koordinátora Olaf Scholz kancellár volt, aki immár csak ügyvezetőként képviselte országát a "tettrekészek" párizs csúcstalálkozóján.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Még a magyar gazdagok pénzét kezelők se számítottak arra, ami történt

Még a magyar gazdagok pénzét kezelők se számítottak arra, ami történt

Mára már több mint 11 000 milliárd forintot kezelnek a magyar gazdagoknak a hazai privátbanki szolgáltatók, az egy ügyfélszámlára eső vagyon tavaly év végén meghaladta a 180 millió forintot. A Portfolio Privátbanki Felmérésében rendszerint beszámolunk arról, milyen növekedési előrejelzést adnak a hazai privátbanki szolgáltatók a saját, illetve a piaci vagyonukat tekintve, de arról már kevesebb szó esik, mennyire sikerült eddig eltalálniuk az arányokat. Összesítésünk alapján még a magyar gazdagok pénzét kezelő szolgáltatók se számítottak arra a vagyonbővülésre, ami az utóbbi 5 évben végbement a magyar privátbanki piacon.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×