eur:
410.15
usd:
385.1
bux:
76890.1
2024. november 11. hétfő Márton
Nyitókép: Michael H/Getty Images

Törvénysértőnek tartja a Transparency a Szuverenitásvédelmi Hivatal jelentését

A dokumentumban a hivatal úgy értékelt, hogy Magyarországra káros, az országot és a magyar állami intézményeket stigmatizáló, dezinformáción alapuló befolyásoló tevékenységet végez a Transparency International Magyarország Alapítvány. A TIM törvénysértésről és alaptalan állításokról beszél.

A Transparency International Magyarország (TIM) szerint törvénysértő a Szuverenitásvédelmi Hivatal rájuk vonatkozó jelentése. A szervezet közleménye szerint a június 18-án indított vizsgálat nyomán készült, a hivatal honlapján hétfőn közzétett jelentés a "kommunista ideológia nyugati-imperialista összeesküvés-elméleteit megszégyenítő kitalációkkal", tárgyi tévedésekkel és súlyos csúsztatásokkal terhelt. Hozzátették: az év elején felállított, évi hatmilliárd forintból gazdálkodó állami szerv úgy tette közzé a TIM-ről szóló "vádiratát", hogy még a saját működését megalapozó törvény előírásait sem tartja tiszteletben.

A jelentéstervezetet ugyanis annak véglegesítése előtt meg kellett volna kapnia az érintettnek, és az észrevételeikre a hivatal köteles lett volna válaszolni, minderre azonban nem került sor - írták.

"Autokrata hatalmakra jellemző tempót diktál a Szuverenitásvédelmi Hivatal. A Lánczi Tamás vezette állami szerv egyebek mellett az Amerikai Egyesült Államok által vezetett globális összeesküvésről, nagyhatalmak közötti titkos kémjátszmákról, és ki másról, mint Soros Györgyről fantáziál a TI Magyarországról szóló jelentésében" - fogalmaztak.

A jelentés foglalkozik a Transparency International (TI) berlini titkársága által évente összeállított korrupcióérzékelési indexszel is. Annak módszertana nyilvános, tehát a megismerése érdekében kár volt eljárást indítani a TI Magyarország ellen - olvasható a közleményben.

"A TI Magyarország maradt az, ami a megalakulása óta mindig is volt: a korrupciót feltáró és az ellen küzdő, pártoktól független, Magyarország fejlődését előmozdítani kívánó civil szervezet"

- írták.

A továbbiakban alaptalannak nevezték azt a kijelentést, miszerint a TI Magyarország működése nem átlátható. Közölték: a szervezet minden törvényi előírásnak eleget téve, és még azon is túl, önként vállalt könyvvizsgálói jelentéssel kibővítve teszi közzé évente a közhasznúsági beszámolóját.

Felidézték, a szuverenitásvédelmi törvényt több civil szervezettel együtt a TI Magyarország már annak elfogadása előtt is bírálta. A szervezet, miután a Szuverenitásvédelmi Hivatal idén nyáron "egyedi – átfogó jellegű – vizsgálatot” indított ellenük és az Átlátszó.hu-val szemben, alkotmányjogi panaszt nyújtott be az Alkotmánybírósághoz, mivel mind a hivatal létét, mind az azt megalapozó törvényt alkotmányellenesnek tartja.

"A TI Magyarország emellett vizsgálja annak a lehetőségét, hogy további jogi lépéseket tegyen a Szuverenitásvédelmi Hivatal jelentésében található téves és alaptalan megállapításokkal szemben" - áll a közleményben.

Címlapról ajánljuk
Stumpf István: Donald Trumpnak világos elképzelése van arról, hogy az első 180 napban mit akar csinálni

Stumpf István: Donald Trumpnak világos elképzelése van arról, hogy az első 180 napban mit akar csinálni

Orbán Viktor kockáztatott azzal, hogy folyamatosan amellett érvelt, hogy jót tenne a világnak, ha Donald Trump nyerne, és ez bejött – mondta Stumpf István az InfoRádió Aréna című műsorában. A korábbi kancelláriaminiszter, alkotmánybíró, az NKE John Lukacs Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója, a kormány stratégiai tanácsadó testületének tagja beszélt az új amerikai elnök programjáról, a rá váró legnagyobb kihívásokról és Európa átalakuló szerepéről is.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.11. hétfő, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
Elsöprő támadásra készülhet Moszkva, a Kreml tagadja, hogy Putyin beszélt volna Trumppal – Híreink az orosz–ukrán háborúról hétfőn

Elsöprő támadásra készülhet Moszkva, a Kreml tagadja, hogy Putyin beszélt volna Trumppal – Híreink az orosz–ukrán háborúról hétfőn

Donald Trump megválasztott amerikai elnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök még csütörtökön telefonon egyeztetett az ukrajnai háborúról – értesült vasárnap a The Washington Post. A beszélgetés során Trump állítólag arra intette Putyint, hogy tartózkodjon a konfliktus további eszkalációjától. A Kreml azonban hétfőn tagadta, hogy lett volna ilyen beszélgetés a két politikus között, és egyelőre nem is terveznek kapcsolatba lépni Trumppal. Az Egyesült Államok jelentése szerint mintegy 50 ezer fős orosz–észak-koreai csapattestet hozott létre Moszkva, amelynek egyetlen feladata a kurszki régió felszabadítása lesz. Olekszandr Szirszkij ukrán főparancsnok hétfőn elismerte, hogy Oroszország több tízezer katonával tervez támadást a kurszki ukrán erők ellen, bár észak-koreai katonákról nem tett említést.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×