A szlovákiai parlamenti választás előtt bő másfél hónappal egyre világosabban kezdenek kirajzolódni a körvonalak az erőviszonyokat illetően. Ez derül ki a SME napilap számára készült NMS ügynökség legújabb, augusztusi első felméréséből is, amely azt az eredményt mutatja, hogy Robert Fico pártja, a Smer megállíthatatlanul robog a győzelem felé, és egyre inkább növeli a támogatottságát. Az NMS Market Research már 23 százalékos támogatottságot mér a Smernek, amely legutóbb még 20 százalékon állt. Az ügynökség augusztus 1. és 7. között végezte el a felmérést 1416 személy bevonásával.
Az adatokból kitűnik, hogy két nagy blokk van kialakulóban. A Ficoékat követő Progresszív Szlovákia a másik erő, melynek ugyancsak gyarapszik a választói száma. A PS jelenleg 17 százalékon áll. E két politikai párt erősödése a többiek gyengülését eredményezte, de a felmérés szerint még hat további párt – a Hlas, a Republika, az SNS, a Sme rodina, a KDH és az SaS – lépte volna át a bejutáshoz szükséges 5 százalékos küszöböt, ha augusztus első hetében kellett volna az urnákhoz járulni. A magyarok közül a Szövetség kapná a legtöbb szavazatot, de a végelszámolásnál ez nem érne annyit, hogy belépőkártyát szerezzenek a pozsonyi parlamentbe. A pártot jelenleg 3 százalékon mérik.
A politikai elemzők most alacsonyabb részvételt jósolnak. Többen úgy látják,
a választók csalódottak, miután a 2020-as választást nem követték rendszerszintű változások Szlovákiában,
csak eseti megoldások születtek.
A szlovák belügyminisztérium csütörtökön viszont bejelentette, hogy hatalmas a külföldön élők érdeklődése a választások iránt. Több tízezren kérték, hogy levélben szavazhassanak az őszi előrehozott választáson. Ódor Lajos, a szakértői kormány miniszterelnöke elmondta, közel 73 ezer külföldön élő szlovák állampolgár igényelte augusztus 9-ig a választás ezen lehetőségét, ami történelmi rekordnak számít. A kormányfő szerint a jelentkezési folyamat egyszerűsítésének, és az információs kampánynak köszönhető a nagyszámú érdeklődő. „Persze nem elég jelentkezni, a szavazatot le is kell majd adni” – tette hozzá a kormányfő. A szavazólapot tartalmazó borítékot a belügy mostanáig több mint háromezer választásra jogosult állampolgárnak kézbesítette külföldre.
A sajtótájékoztatón az is elhangzott, hogy 131 külföldi országból kérték a levélben szavazást, köztük olyan egzotikus helyekről is, mint Francia Polinézia, Zimbabwe vagy éppen Madagaszkár. Természetesen ezúttal is a Csehországban élők voltak a legtöbben. Legutóbb, 2020-ban megközelítőleg 55 ezren jelezték, hogy szeretnének külföldről szavazni, majd végül 49 ezren éltek ezzel a lehetőséggel.