Hogyan mosolyog rá valakire a szerencse – a szerencsétlenségben – amikor napi 30 ezer euró vesztesége van? Az Al-Dzsazíra erre Jorgosz Gurmomihalisz görög vállalkozó, a Phoenix Shipping és Trading hajózási cég vezérigazgatójának esetét hozza fel példaként.
Néhány órával azelőtt, hogy a világ egyik legnagyobb konténerhajója, az Ever Given a múlt héten eltorlaszolta a tengeri kereskedelem egyik artériáját, a Szuezi-csatornát, Jorgosz úgy érezte, előnyös üzletet kötött.
Úgynevezett time-charter, azaz időbérleti ügyletet hozott tető alá. Ennek lényege, hogy a tulajdonos meghatározott időre bérbe adja a járművét.
A görög cég alkuja 500 millió dollárt hozott volna a konyhára, ám végül kútba esett, amikor eldugult a Szuezi-csatorna.
„A mi hajónk is ott ment volna át. Sajnáltuk, hogy nem jött össze az üzlet, mert jó árat alkudtunk ki” – mesélte a vezérigazgató.
A veszteség ellenére Jorgosz a miniválság nyertesei közé sorolja magát. Azért, mert más ilyen szerződései is vannak és a nemzetközi szállítási láncokban előállt fennakadások általában a szállítási díjak és így a hajótulajdonosok profitjának emelkedését hozzák.
A bérlők költségei viszont tetemesen megnövekednek.
A hajók tömege alapján a görög hajótulajdonosok kezében van az óceánjáró teherflotta 20 százaléka és az uniós hajózási flotta több mint fele
– derül ki egy ENSZ dokumentumból. És most komoly bevételre számíthatnak.
Az időbérleti szerződések alapján a tulajdonosnak napidíjat fizetnek és így a késlekedésből származó kockázatot a bérlők vállalják magukra. A másik szerződésfajta, amely a meghatározott útra szól – függetlenül attól, meddig tart – a tulajdonosok számára rizikósabb.
„Nem gondolom, hogy most túl sok tulajdonosnak lennének gondjai. A legtöbb szerződés manapság időbérleti. Tehát ha egy hajó elakad a Szuezi-csatornában, akkor a bérlő az elvesztett időt is köteles kifizetni a tulajdonosnak” – mondta Ziad Nakleh, a TEO Shipping Corporation nevű, általában vasércet és más nyersanyagot szállító görög cég vezérigazgatója.
Annak ellenére, hogy hétfőn egy kétségeesett és hősies mentőakció nyomán a Szuezi-csatornában kiszabadították a keresztbeállt Ever Givent, még heteken át késésekre lehet számítani a nemzetközi tengeri fuvarozásban.
Ennek nyomán olyan extra költségek jelentkezhetnek, mint az 1967-es arab-izraeli háború idején, amikor Afrikát megkerülve tudtak csak célba jutni a teherhajók – jegyezte meg Joannisz Teotokasz, a Pireuszi Egyetem tengerhajózási ügyekkel foglalkozó professzora. Ezt a pénzt pedig jelentős részben a görög hajótulajdonosok teszik majd zsebre.