eur:
406.73
usd:
384.51
bux:
77845.5
2024. november 15. péntek Albert, Lipót
Industrial equipment (pipes, manometer/pressure gauge, levers, faucets, indicators) in a natural gas compressor station.
Nyitókép: CatEyePerspective/Getty Images

Ausztria többé nem szorul rá az orosz földgázra

Ennek oka, hogy egyrészt majdnem tele vannak az osztrák gáztározók, másrészt több irányból is tudnak cseppfolyós gázt importálni.

Ausztria energiaellátása már nem függ az orosz gáztól - közölte pénteken a bécsi székhelyű Energie-Control Austria energiaszabályozó hatóság.

Alfons Haber, a hivatal vezetőjének tájékoztatása szerint Németországgal és más uniós tagállamokkal ellentétben Ausztria az idén még mintegy 80 százalékban orosz forrásokból fedezte gázszükségletét, ám mostanra más lehetséges szállítási útvonalakat is talált.

"Még ha Oroszország le is állítja a gázszállítást, a háztartások sem ezen a télen, sem a következőn nem maradnak fűtés nélkül"

- fogalmazott. Ennek oka Haber magyarázata szerint az osztrák gáztározók magas, jelenleg 90 százalékot is meghaladó töltöttségi szintje, valamint az újfent felmerült lehetősége annak, hogy Németországon és Olaszországon keresztül Ausztria cseppfolyósított földgázhoz jusson.

Haber közölte továbbá, hogy tíz százalék körüli átmeneti áremelkedésre számítanak, miután decemberben lejárnak az orosz gáz ukrajnai tranzitját érintő, Kijev és Moszkva közötti szerződések. Az árváltozás azonban nem éri el a 2022-es szintet, amikor az ukrajnai háború februári kitörését követően a gázárak Európa-szerte robbanásszerűen megemelkedtek - fűzte hozzá.

A E-Control vezetője szerint másfelől nem túl biztató, hogy az Ausztriába érkező cseppfolyósított gáz németországi tranzitjára kivetett, az ausztriai gázár mintegy 7 százalékát kitevő tárolási illetéket a jelek szerint nem törlik el január 1-jétől, miként az a német kormánykoalíció összeomlása után felmerült.

A pénteki bejelentés előzménye, hogy miközben Ausztriában ismét megnőtt az orosz gázszállításokkal kapcsolatos bizonytalanság, a részben állami tulajdonban lévő osztrák OMV energetikai és vegyipari csoportnak 242 millió dollár kártérítést ítélt meg a bíróság az orosz Gazprommal szemben.

Az OMV azt tervezi, hogy ezt az összeget az Oroszországból érkező jövőbeli gázszállítások fedezésére fordítaná.

Noha a cégcsoport elismerte, hogy az Oroszországból érkező szállítások teljes leállása is elképzelhető, hangsúlyozta, hogy jól felkészült erre a forgatókönyvre is. Mivel az OMV a Gazprom egyetlen szerződéses partnere, valamint az orosz gáz egyetlen, a szlovák határon lévő csomóponton keresztül jut be az országba, a leállás az egész osztrák gázpiacot érintené.

Címlapról ajánljuk
Csiki Varga Tamás: alaptalanul aggódnak az oroszok az új NATO rakétavédelmi bázis miatt

Csiki Varga Tamás: alaptalanul aggódnak az oroszok az új NATO rakétavédelmi bázis miatt

Az északkelet-lengyelországi Redzikowóban hivatalosan is felavatták az amerikai rakétavédelmi rendszer európai részét képező új bázist. Csiki Varga Tamás, az NKE John Lukacs Intézetének tudományos főmunkatársa szerint a támaszpont a Közel-Kelet felől érkező rakéták ellen védi Európát, Oroszország azonban azt állítja, támadásra is alkalmas lehet.

Orbán Viktor péntek reggel: a mi költségvetésünk egy nyílt lázadás

Terjedelmes interjút adott péntek reggel a Kossuth rádiónak a miniszterelnök. Szólt a 2025-ös "békeköltségvetés" megalapozásáról, amely már az ukrajnai háború lezárását feltételezi, elmondta, mely összetevő áll hozzá érzelmileg a legközelebb. Amerika nélkül az EU szerinte nem "folytathatja" tovább az ukrajnai háborút. Az unós versenyképesség ügyében szükséges fordulatra pedig "nincs idő".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.15. péntek, 18:00
Hegedűs Éva
a Gránit Bank elnök-vezérigazgatója
Történelmi csúcsa közelében az OTP

Történelmi csúcsa közelében az OTP

Látványosan mérséklődött a Donald Trump megválasztását követő tőkepiaci turbulencia, a befektetők új impulzusokra vártak a tőzsdéken. Sokat azért nem kellett várni, ugyanis tegnap este megszólalt Jerome Powell a Fed kamatdöntése után, a jegybankelnök kijelentette, hogy a Federal Reserve-nek nem kell sietnie a kamatcsökkentéssel, mindezt a folyamatos gazdasági növekedéssel, a stabil munkaerőpiaccal és a még mindig 2 százalék feletti inflációval indokolta. A korábban árazottnál mérsékeltebb ütemű kamatcsökkenést várva estek tegnap az amerikai tőzsdék, ma Ázsiában felemás volt a hangulat, Európában pedig kisebb esést láthatunk.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×