eur:
411.41
usd:
397.57
bux:
0
2025. január 1. szerda Fruzsina
Nyitókép: Pixabay

Európa nagy bajba kerülhet télen

Kemény tél vár ránk, igencsak megcsappanthatja Európa gázkészleteit.

Európa az ukrajnai orosz invázió óta a leghidegebb télnek néz elébe, ami az energiaköltségek emelkedését eredményezheti, mivel a kontinens a szokásosnál gyorsabban meríti ki gáztartalékait – írja az Economx a Bloomberg alapján.

Az Európai Középtávú Időjárás-előrejelző Központ adatai szerint a hőmérséklet márciusig többnyire az elmúlt két évben mért szintek alatt marad. A Maxar Technologies úgy véli, ez valószínűleg az ukrajnai háború kezdete óta a legmagasabb szintre fogja emelni a fűtés miatti energiakeresletet - olvasható a cikkben.

A kontinensen egy hideg tél még nagyobb nyomást gyakorolna az amúgy is magas gáz- és áramárakra. Ez ráadásul egybeeshet az Ukrajnán keresztül történő gázszállítás leállásával, ami január 1-jétől lép életbe, éppen akkor, amikor a hőmérséklet jellemzően a legalacsonyabb szintre esik. A fagyos időjárás és a gyenge szélviszonyok ebben a hónapban máris a szokásosnál gyorsabban apasztották a gázkészleteket. Ez egyes elemzők szerint aggodalomra ad okot a tél végi és a jövő nyári feltöltéssel kapcsolatban is. Mindemellett az Oroszország és Ukrajna közötti harcok eszkalálódása tovább növeli Európa energetikai kockázatait – vélik a szakértők.

A Maxar meteorológusai ugyanakkor enyhébb időjárásra számítanak Észak- és Közép-Európában, az esetleges hidegebb hőmérsékletek elsősorban délre, például Olaszországra és a Balkánra összpontosulnak.

Magyarországon az Energiaügyi Minisztérium közlése szerint már az ősz elejére teljesült az uniós elvárás szerinti 80 százalékos töltöttségi mutató a gáztárolóknál. A hazai földgáztárolók töltöttségi aránya november elején 91 százalékos volt.

Címlapról ajánljuk
Adómentes méhek nyomában, de azért időnként még mindig importra szorulunk

Adómentes méhek nyomában, de azért időnként még mindig importra szorulunk

Továbbra is a legjelentősebb méztermelő európai országok között tartják számon hazánkat, jelenleg több mint 21 ezer méhészet működik Magyarországon, amelyek összesen 1,2 millió méhcsaládot tartanak. Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzése szerint azonban az elmúlt évek gazdasági nehézségei megterhelték az ágazatot, csökkent a populáció és a megtermelhető méz mennyisége is.
VIDEÓ
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×