eur:
402.88
usd:
349.66
bux:
98560.68
2025. június 21. szombat Alajos, Leila
Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök (b) és Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke az Ukrajna megsegítése céljából rendezett nemzetközi adományozó konferenciára érkezik Varsóban 2022. május 5-én.
Nyitókép: MTI/EPA-PAP/Rafal Guz

Gabonaválság - Összefognak Ukrajna szomszédai

A cél Brüsszel meggyőzése, a szószóló Lengyelország.

Az ukrán gabona behozatalát korlátozó megoldásokat szorgalmazzák az Ukrajnával szomszédos országok közös, az Európai Bizottságnak (EB) továbbítandó levelükben - jelentette be Mateusz Morawiecki kormányfő szerdai varsói sajtóértekezletén.

A miniszterelnök elmondta: az EB "azonnali cselekvését" sürgető levél megfogalmazásáról az Európai Tanács legutóbbi ülése során állapodott meg az Ukrajnával szomszédos országok kormányfőivel.

Az Ursula von der Leyen bizottsági elnöknek címzett levélben "minden lehetséges eszközt javasolnak, beleértve a mennyiségkorlátozásokat, a védővámokat, különféle, a behozatalt korlátozó előírásokat" - fejtette ki Morawiecki.

Mint hozzátette, a korlátozások nem vonatkoznának például a Lengyelország területén csak áthaladó, többek között Afrikába vagy a közel-keleti országokba irányuló gabonaszállítmányokra.

Újságíróknak válaszolva kifejtette: a követeléseket tartalmazó, jelenleg még szerkesztés alatt álló közös levelet rövidesen, "legkésőbb ma vagy holnap" továbbítják az Európai Bizottsághoz, amely "remélhetőleg pozitívan viszonyul majd az állásfoglaláshoz" - fogalmazott Morawiecki.

Aláhúzta: a megoldásokat nemcsak Lengyelország várja el, hiszen "ugyanolyan problémákkal küzdenek a románok, a magyarok, a szlovákok, a bolgárok, a csehek és néhány más ország".

Lengyelországról Morawiecki elmondta: arra utasította Henryk Kowalczyk kormányfőhelyettest, agrárügyi minisztert, hogy sürgősen készítsen elő olyan belföldi előírásokat, amelyek egyrészt lehetővé teszik a lengyel raktárakban már felhalmozott ukrán gabona egy részének gyors külföldi értékesítését, másrészt korlátozzák a lengyel piacot destabilizáló gabona további behozatalát Ukrajnából.

"Humanitárius és katonai segítséget nyújtunk Ukrajnának, de a gabona esetében a lengyel gazdák jelentős problémákkal küzdenek"

- szögezte le Morawiecki, aki ehhez még hozzáfűzte: a kormány "hatalmas állami forrásokat fordít a probléma kezelésére".

Amint a sajtóértekezleten elhangzott, Varsó eddig 200 millió zlotynak (16 milliárd forint) megfelelő összeget kapott az Európai Uniótól a lengyel gabonatermelők támogatására, az állami költségvetésből pedig ennek tízszeresét kell szánnia a probléma enyhítésére.

Címlapról ajánljuk
Devizaváltás külföldön: sokkal drágább lehet a nyaralás, ha erre nem figyelünk oda

Devizaváltás külföldön: sokkal drágább lehet a nyaralás, ha erre nem figyelünk oda

A külföldi utazások alkalmával a fizetés módjától függően akár 4 és 14 százalék közötti különbség is lehet ugyanannak a vásárlásnak a forintban számított végösszegében - derül ki a money.hu összeállításából. A portál pénzügyi elemzője azt tanácsolja, hogy mindig itthon váltsunk devizát, és csak rendkívüli helyzetben használjuk külföldön az ATM-et.

Donald Trump megmondta, mennyit tehet Európa az iráni bombázás ügyében

Tárgyalóasztalhoz ültek Németország, Nagy-Britannia, Franciaország, valamint Irán vezető diplomatái pénteken Genfben. Ezt kommentálta az amerikai elnök. Izraelt pedig egyelőre nem kéri, hogy "álljon le", hiszen "nyerésben van". Azt pedig "majd meglátjuk", Irán hogyan reagál minderre, de az bizonyos, hogy közel volt az idő, hogy képes legyen atomfegyvert gyártani, tovább várni nem lehetett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.23. hétfő, 18:00
Karácsony Gergely
Budapest főpolgármestere
Több mint egymillió orosz katona esett el vagy sebesült meg az ukrajnai háborúban - Ukrajnai háborús híreink szombaton

Több mint egymillió orosz katona esett el vagy sebesült meg az ukrajnai háborúban - Ukrajnai háborús híreink szombaton

Az ukrajnai háború emberi és technikai veszteségei minden eddiginél súlyosabb méreteket öltenek: az ukrán vezérkar legfrissebb jelentése szerint több mint egymillió orosz katona halt meg vagy sebesült meg a 2022 februárjában indított teljes körű invázió kezdete óta. A veszteségek nemcsak emberéletekben mérhetők – az orosz hadsereg rendkívül súlyos technikai károkat is elszenvedett, beleértve tízezernél is több megsemmisült harckocsit, csaknem 30 ezer tüzérségi rendszert, több mint 41 ezer lelőtt drónt és több száz repülőgépet, helikoptert. Közben tovább zajlanak a harcok, az orosz erők ismét nagyszabású, kombinált támadást hajtottak végre a kelet-ukrajnai Kremencsuk városa ellen. Ukrajnai háborús híreink szombaton.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×