gabona
Elkerülhetetlen lépés, drágább lesz a kenyér
A liszt árának emelkedése az összes pékárunál érezteti a hatását.
A mezőgazdaságban a kemény télnek drukkolnak
Üdvözlik a dunántúli havazást a gabonatermesztők. Azt mondják, ha január második felében, vagy februárban néhány hétig hótakaró borítja majd a vetéseket, akkor nem kell aggódni az idei termés miatt. Az eddigi enyhe tél nem volt kedvező, de egyelőre nem okozott visszafordíthatatlan károkat a gyümölcskultúrákban sem.
Ötödével drágul a búza, készülhetünk kenyérfronton
A Gabonatermesztők Országos Szövetsége nem sok jóval biztatja az 1,2 millió tonna búzát kenyér formájában elfogyasztó magyar lakosságot.
Jut búza exportra is
Idén mintegy 4,7 millió tonna őszi búza termett, a belföldi felhasználás általában 2,5-3 millió tonnát tesz ki, így bőven jut exportra is - mondta az Agrárminisztérium (AM) agrárpiacért felelős helyettes államtitkára.
Két hét múlva indulhat az aratás
Két hét múlva az őszi árpa aratásával megkezdődhetnek a nyári betakarítási munkák, ha az elkövetkezendő időszakban jelentős lehűlés nem érkezik - közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) szántóföldi növénytermesztési és beszállítóipari osztályának elnöke.
A múlt heti esők sem szüntették meg az aszályhelyzetet
A Gabonatermesztők Országos Szövetségéhez (GOSZ) beérkezett információk szerint a repce nagyon rossz állapotban van, a búza heterogén, de összességében gyenge képet mutat - mondta a Világgazdaságnak a szervezet elnöke.
Ezért nem tökéletes a gazdáknak a mostani időjárás
A gabonáknak nem ártana némi kőkemény fagy, a földek pedig szeretnének már hóval takarózni a szakemberek szerint.
Fertőzött lehet a gabonatermés jókora része
A gabonatermés ötöde fuzáriumfertőzött lehet – mondta az InfoRádiónak az Erste Agrár Kompetencia Központ vezető agrárszakértője. Fórián Zoltán szerint vannak technológiák a gomba által megbetegített és az egészséges szemek szétválasztására, illetve keveredésmentes tárolására, de ezeket sokan nem ismerik, ezért képzésre van szükség az ágazatban.
Számottevő és tartós drágulásra lehet felkészülni
A világ nagy árutőzsdéi is visszaigazolják, hogy drágulnak a legfontosabb gabonafélék – tudatta az InfoRádióban megszólaló agrárszakértő. Tóth Péter szerint a drágulás az olajos magvakat is érinti, és tartósan elhúzódhat.
Bolond időjárás: a gazdák erre az esőre vártak
Talán még mindig kevés az a csapadék, ami az elmúlt hetekben Magyarországra érkezett fél év esőszünet után. A Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke azt mondta: jelentősen mérsékli az eddigi aszályos állapotokat az eső.
Drágulás jön a gabonapiacon
Az aszály miatt bizonytalanná vált a gabonatermesztés jövedelmezősége idén, a várható, 15 százalékos terméskiesés mellett az Alföldön megkezdték a búzatáblák öntözését, ami a költségeket növeli - közölte a Concordia Közraktár Zrt.
Szinte felfoghatatlan károk a magyar gabonatermelőknél
Komoly következménye lesz a veszteségnek, ráadásul sok termelő a reménytelen növények helyére sem ültet mást.
Katasztrofális helyzetbe kerülhet a magyar gabonatermesztés
Az egész országban komoly csapadékhiány alakult ki. Az elmúlt három hónapban átlagban 50 százalékkal kevesebb csapadék hullott, mint amennyi szokott. A tavaszi búzát már el kellett volna vetni, de a szárazság a vetést és az őszi növénykultúrák kelését is nehezíti.
Katasztrófa fenyegeti a hazai gabonatermesztést
A gabonatermesztésben is problémát okoz az idei, átlagosnál szárazabb tél. A Gabonatermesztők Országos Szövetségének elnöke szerint komoly következményei lehetnek annak, ha még két-három hétig nem lesz jelentős csapadék az országban.
Megugrottak a cukorárak
Estek a nemzetközi élelmiszerárak októberben, a tejtermékek, hús és a növényi olajok miatt, hiába a cukor drágulása - tette közzé az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO).
Idén rosszabb minőségű búzára számíthatunk
A csapadékos idő miatt a tervezettnél később fejeződhet be az aratás, és nagyobb lehet a termésen belül a gyengébb minőségű takarmánybúza aránya.
Megsínylik a gabonafélék a sok esőt
Több gabonaféle is megsínyli a mostani esősebb időjárást, mivel a termények szeme kipereghet, és ez a klíma a nem kívánt gombásodást is elősegíti, főleg az árpa és repce esetében - közölte az InfoRádióban a Concordia Közraktár Zrt. vezérigazgatója. Halmos Gábor szerint a kukoricának és a napraforgónak viszont jótékony a mostani sok csapadék.
Olcsóbbak lettek az élelmiszerek - ez az oka
Mérséklődtek a nemzetközi élelmiszerárak októberben, követve a tejtermékek árának mozgását – közölte az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO).
Gombaméreg a kenyérben: érdemes erre odafigyelni
Egyre több háztartásban otthon dolgozzák fel a megvásárolt gabonát, ami viszont veszéllyel járhat, ezért ezeket érdemes bevizsgáltatni a legveszélyesebb toxinokra.
Drágulnak az élelmiszerek, különösen három alaptermék
Világszinten drágulnak az alap élelmiszerek, kiadta a friss elemzést a FAO.