eur:
408.55
usd:
375.28
bux:
74036.8
2024. november 5. kedd Imre
Michel Barnier, az Európai Bizottságnak az Európai Unióból történő brit kiválás ügyében felelős főtárgyalója az Európai Parlament Brexit-ügyi Csoportjának ülésén az Európai Parlament brüsszeli épületében 2019. január 30-án.
Nyitókép: MTI/AP/Geert Vanden Wijngaert

Valóban lehet határellenőrzés Nagy-Britannián belül

Az Európai Unió megerősítette, hogy határellenőrzés lehet Nagy-Britannián belül a Boris Johnsonnal kötött brexit-alku értelmében. Ezzel ellentmondott a brit miniszterelnöknek, aki ezt többször tagadta a decemberi választási kampányban.

A határellenőrzés az ír-északír határon áthaladó kereskedelmi forgalomra vonatkozik majd, Nagy-Britanniának az EU-ból való kilépési egyezményének megfelelően – erről az Európai Unió főtárgyalója beszélt.

Michel Barnier diszkréten kezelte a kérdést, és nem emlegette a decemberi választásokat megelőző brit kampány idején. Annak ellenére hallgatott, hogy Boris Johnson újraválasztott brit miniszterelnök többször is azt mondta, hogy nem lesz ellenőrzés az Ír-tengeren és hazudozással vádolta meg az ellenzéket.

A brexitellenes Independent című lap megjegyezte: „függetlenül attól, hogy a kormányfő félreértette az általa aláírt dokumentumot vagy hazudott a közvéleménynek, az általa novemberben kötött egyezmény szövege világosan fogalmaz az ellenőrzésről”.

Maga Barnier pedig most azt mondta az Európai Parlamentben:

„az egyezmény végrehajtása előrevetíti az Ír szigetre való belépés ellenőrzését.

Várakozással tekintek a brit hatóságokkal való konstruktív együttműködés elé, hogy biztosítsuk az összes kitétel betartását és végrehajtását” – mondta.

Vele szemben Boris Johnson még hétfőn is azt mondta: „senkinek se legyenek kétségei. Mi vagyunk a brit kormány. Nem tudok elképzelni olyan körülményt, amikor szükség lehet az Észak-Írországból Nagy-Britanniába irányuló áruk ellenőrzésére. Ez egy esetben lehetséges: a Nagy-Britanniából Észak-Írországba tartó áruk esetében, ha azok tovább mennek Írországba és ha nem kötöttünk vám- és kvótamentességről szóló egyezményt európai barátainkkal és partnereinkkel. De én bízom abban, hogy ez sikerül” – mondta.

Johnson a kampány idején azt ígérte: újraválasztása esetén biztosítja, hogy a cégeknek ne legyenek extra költségeik és ne ellenőrizzék az Észak-Írországból Nagy-Britanniába tartó árukat.

Az Independent szerint a brit kormány belső elemzése, amelyet a választási kampány idején szivárogtattak ki, ellentmond Johnsonnak. Az anyag szerint mind a két irányban ellenőrizhetik az áruforgalmat. Emellett azt is írják, hogy

mindez sokkoló hatással lesz az északír gazdaságra, mert az exportáló cégek 98%-a számára komoly anyagi terhet jelent majd a belső ellenőrzés és a vámdokumentáció.

Közben a The Journal című ír lap azt húzza alá: Johnson és Brüsszel tavalyi brexit-alkuja értelmében Észak-Írország az Európai Unió vámuniós szabályozásához igazodik, de brit vámfennhatóság alatt marad. A részletek komplikáltak és a hivatalos brexit után induló kereskedelmi tárgyalásokon kell tisztázni azokat. Egyelőre az a valószínű, hogy az Észak-Írországba tartó árukra vámot vetnek ki, de azt jóváírják, ha bizonyítják, hogy az áru északír területen maradt.

Az brexitegyezményt amúgy is sokáig fékező ír határkérdés ismét gondot okozhat:

egyes szakértők szerint nem lehet leszállítani az év végére azokat az informatikai rendszereket, amelyek biztosítanák az akadálymentes határlépést a szállítók számára.

Ha ezeket nem helyezik üzembe – és így nem hajtják végre a brexitegyezményt – , akkor az Európai Bizottság beperelheti Nagy-Britanniát, írja a Brit Államigazgatási Intézet nevű szervezet jelentése.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×