eur:
411.2
usd:
394.71
bux:
79554.5
2024. november 22. péntek Cecília
Juan Guaidó (k) nyilatkozik a sajtónak a támogatói körében a Nicolás Maduro hivatalban levő venezuelai elnök elleni tüntetésen Caracasban 2019. január 30-án, egy héttel az utéán, hogy az ellenzékhez tartozó Juan Guaidó parlamenti elnök ideiglenes államfővé nyilvánította magát. Az Egyesült Államok, valamint több térségbeli ország elismerte őt venezuelai elnökként.
Nyitókép: MTI/AP/Ariana Cubillos

Három lépést tenne Maduro ellenfele

A magát Venezuela ideiglenes elnökévé nyilvánító Juan Guaidó ellenzéki vezető szerdán Nicolás Maduro hivatalban lévő államfő eltávolítását követelte, és új elnökválasztás kiírására szólított fel a latin-amerikai országban.

Venezuela útja a kezdetektől fogva világos - szögezte le Twitter-üzenetében az ellenzéki politikus, akit az Egyesült Államokkal az élen számos latin-amerikai és európai ország is elismert ideiglenes elnökként.

A hatalmától gyakorlatilag megfosztott parlament elnöki tisztségét betöltő Guaidó három lépésben összegezte ezt a folyamatot. Először szerinte véget kell vetni a "hatalombitorlásnak", aztán átmeneti kormányt kell alakítani, majd szabad választásokra van szükség.

Guaidó egy keddi Twitter-bejegyzésében pedig közölte:

polgármesterekkel találkozott, hogy az országnak ígért külföldi segélyszállítmányok Venezuelába juttatásáról tárgyaljon.

Az Egyesült Államok, Kanada, az Európai Unió és Németország külön is segítséget ígért a súlyos gazdasági, politikai és társadalmi válság sújtotta dél-amerikai államnak. Az égetően szükséges támogatás részét képezik gyógyszer- és élelmiszer-szállítmányok is, amelyek a tervek szerint Brazília és Kolumbia felől érkeznének Venezuelába.

A dél-amerikai országban azt követően mélyült el még jobban a belpolitikai válság, hogy Guaidó egy Maduro elleni tüntetésen Venezuela ideiglenes elnökévé kiáltotta ki magát. A januárban államfővé ismét beiktatott Maduro puccsnak minősítette a történteket.

Venezuelát súlyos gazdasági, politikai és alkotmányos válság sújtja. Az ország gazdaságát az kényszerítette térdre, hogy szinte kizárólag olajat exportál, és a kőolaj ára az elmúlt években jelentősen csökkent. Az országban elszabadult az infláció, sok helyen leállt a termelés, és a boltok polcai kiürültek. A politikai és alkotmányos válság pedig abból fakad, hogy a legutóbbi választáson az ellenzék került többségbe a törvényhozásban, de az elnök és a hozzá hű legfelsőbb bíróság a parlament jogköreit gyakorlatilag megszüntette, majd vitatott körülmények között vele párhuzamos alkotmányozó gyűlést hívott életre.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.

Szép a havazás, csak közlekedni ne kelljen - fotók

A havas táj látványát, a téli hangulatot sokan szeretjük, közlekedni benne annál kevésbé tartozik a kedvenceink közé. Ám ez a két dolog együtt jár, mint azt a szép, de némiképpen ijesztő fotóinkon is látszik.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×