Az államtitkár – a TIM sajtóközleménye szerint – emlékeztetett, hogy miközben az európai emberek jelenleg szankciós árat fizetnek az energiáért, ráadásul azok elérhetőségében is fennakadásoktól lehet tartani, addig a magyar kormány sikeresen védte meg a rezsicsökkentést, melynek köszönhetően mindenki havonta hozzávetőleg 181 ezer forintot spórol meg az átlagos fogyasztásig. Emellett tűzifa-programmal, barnaszén-programmal, benzinárstoppal, élelmiszerár-stoppal és kamatstoppal támogatja a családokat.
Szintén a rezsicsökkentés megvédését szolgálja a magyarországi lakossági napelemes pályázat is, aminek segítségével a háztartások környezetszennyező fűtési rendszereiket megújuló energiaforráson alapuló, korszerű és környezetkímélő megoldásokkal válthatják ki – tette hozzá Steiner Attila. A pályázatra több mint 43 ezer támogatási kérelem érkezett, közülük eddig már több mint 25 ezer pályázó rendelkezik támogatói okirattal.
Az eddig megítélt támogatások összege meghaladja a 90 milliárd forintot.
A beérkezett pályázatok elbírálása az ősz folyamán lezárul.
Tekintettel arra, hogy a kormány a hazai költségvetés terhére teljes mértékben előfinanszírozza és a Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervről szóló bizottsági megállapodásig biztosítja a szükséges forrásokat, a pályázat második szakaszáról az uniós támogatások felhasználásáról szóló hivatalos megállapodást követően születik döntés – olvasható.
Minden korábbinál nagyobb villamosenergia-hálózat fejlesztés is megkezdődött a megfelelő kapacitás biztosítása érdekében. A napelemes rendszerek gyors ütemű terjedésével a villamos energia hálózat fejlesztése is szükségessé vált, így a kormány ideiglenesen felfüggeszti a betáplálási lehetőséget az újonnan csatlakozó lakossági napelemes rendszerek esetében.
Ez nem befolyásolja a napelemes rendszerek használhatóságát,
hiszen a megtermelt energiát közvetlenül a háztartás használhatja – emlékeztetett Steiner Attila.
Az elmúlt években az állami támogatásoknak köszönhetően a napenergia hasznosítása egyre nagyobb mértékben növekedett, hazánk már most a Paksi Atomerőmű kapacitásának több mint másfélszeresével, jelenleg kb. 3,3 GW már működő napelemes kapacitással rendelkezik, így a 2030-ra tervezett 6 GW-os célszámot már korábban eléri az ország – vélekedett az államtitkár.