A BUX index esetében gyengülést láttunk a jelentés elfogadását követően, ez inkább átmeneti mozgás volt és kisebb volumenű - mondta Beke Károly, a Portfolio elemzője.
Az elemző szerint
a forint hirtelen fél százalékot vesztett értékéből és 326-ra gyengült az euróval szemben.
"A dollár picit korrigál, 325,9 forint, ez még mindig 0,4%-os forintgyengülést jelent az előző napi értékhez képest. Egyelőre a Magyarországgal kapcsolatos negatív hangulat határozza meg a forint kereskedését és ez okozta az első percekben a magyar deviza gyengülését. Magyarország ismét bekerült a hírekbe és nem feltétlenül pozitív előjellel" - tette hozzá az elemző.
Mennyit eshet tovább a forint?
Beke Károly szerint a következő napokban az eddiginél sérülékenyebbé válhat a magyar fizetőeszköz. Mint mondta, az
elemzők és a befektetők azt gondolhatják, hogy tovább romlik a magyar kormány és az Európai Bizottság, Brüsszel és az EP kapcsolata, ez pedig kockázati faktort jelenthet a forint piacán is.
A Portfolio elemzője elmondta, nem számolnak a forint középtávú gyengülésével, de a 2020 utáni uniós költségvetés szempontjából problémás lehet a Sargentini-jelentés.
"Ha valóban olyan szabályokat hoznak a 2020 utáni forrásokkal kapcsolatban, ami a jogállamiságot is figyelembe veszi, akkor kifejezetten
rossz hír a jelentés elfogadása, hiszen az éppen a jogállamiság helyzetét kifogásolta Magyarországon"
- állapította meg Beke Károly.
Hozzátette, ha a mostaninál kevesebb uniós forrást kap Magyarország, az már a a gazdasági növekedésre vagy a költségvetésre is hatással lehet, és a forintot is érzékenyebben érintheti.
Az elemző beszélt arról is, hogy a kötvénypiacon egyelőre nincs jelentős mozgás, nem mozdultak a magyar hozamok.