eur:
408.02
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Teherautók várakoznak az angliai Dover kikötőjében 2020. december 19-én, kevesebb mint két héttel az Egyesült Királyság EU-tagságának megszűnése előtt. A brit kormány tájékoztatta az Európai Unióba tartó teherautók vezetőit, hogy 2021-től tilos húst, illetve tejtermékeket az Európai Unió területére vinni, és ez a szabály a sofőrök sonkás vagy sajtos szendvicseire is vonatkozik. A tehergépkocsi-vezetőknek az új vám- és határellenőrzési szabályok miatt hosszadalmas várakozással is számolniuk kell.
Nyitókép: MTI/EPA/Andy Rain

A kamionharc nyomán beüthet a briteknél a salátaválság

A brit miniszterelnök a kamionsofőrök tömeges covid-tesztelésével szeretné elérni a lezárt kikötők újbóli megnyitását. Párizs csak így engedné be az áruszállító söfőröket, egy francia illetékes pedig azt mondta: “segíthettek volna a briteknek, ha nincs a brexit”.

Kedd reggel még mindig zárva volt a kamionosok előtt az európai áruforgalmat bonyolító doveri kikötő. Miközben a világ országai a Nagy-Britanniában feltűnt és gyorsan fertőző új koronavírus-törzs miatt sorra tiltják meg a brit gépek leszállását, Franciaország a brit kikötőkből induló és a Csalagúton át érkező embereket sem engedi be.

A londoni kormány azt mondja, hogy az áruforgalom nagy részét biztosító konténerforgalom továbbra is zavartalanul folyik. A szupermarket-láncok visszont arra figyelmeztettek, hogy lassan kirobbanhat a „salátaválság”, azaz hiánycikké válhat az Európából importált friss zöldség és gyümölcs.

Boris Johnson miniszterelnök ugyanakkor megkérdőjelezte a francia szigort: „Teljesen megértjük barátainknak az új vírustörzs miatti aggodalmát… de az is igaz, hogy annak a kockázata, hogy a vezetőfülkében egyedül ülő sofőr terjessze, nagyon alacsony”.

Johnson hétfőn felhívta Emmanuel Macron francia elnököt a határ megnyitására kérte. Közben előkészületeket tett a szigetországból elinduló kamionosok tömeges tesztelésére.

Egy kormányforrás azt mondta a Telegraph című lapnak, hogy „a tesztelés időigényes és precedenst teremt a brexit utáni átmenetre. Próbáljuk elkerülni, de közben megpróbálunk tesztelési infrastruktúrát létrehozni Kent megyében, ha szükség van rá” – a dél-kelet-angliai Kenten át vezet Doverhez és a Csalagút bejáratához az autópálya. A franciák előzetes, igazolt teszteredményt akarnak a söfőröktől.

Egyetlen Covid-PCR teszt azonban 200 euróba kerül, az eredményére pedig akár két napot is várni kell,

és a briteknek nem tetszik, hogy őket terhelnék a költségek, ezért inkább a 15 perces, de pontatlanabb „lateral-flow” tesztelést akarják. Macron azt is felvetette, hogy a francia oldalon is tesztelnének. Becslések szerint napi 6000 tesztre lesz szükség ahhoz, hogy újraindulhasson a teherautó-forgalom.

A vasárnapi kikötőlezárás nyomán 6000 kamiont kellett elirányítani Doverből, a város mellékutcáiban és határában pedig kedd hajnalban körülbelül 1500 nyerges vontató várakozott. A brit közlekedési minisztérium közben életbe léptette a no-deal brexit esetén várható közlekedési káosz kezelésére hozott tervét és hétfő éjszaka lezárta az M20-as autópályát.

Közben Franciaország európai uniós biztosa,

Thierry Breton arra utalt: ha nincs a brexit, Franciaország segíteni tudott volna a briteken az új vírusmutáció miatt előállt helyzetben.

„Tragédia, ami Nagy-Britanniában történik, tragédia a brexit - ezt minden nap egyre inkább látjuk. Ha a britek azt választották volna, hogy az Európai Unióban maradnak segíteni tudtunk volna nekik” - mondta.

A megjegyzés haragot válthat ki a brit oldalon, ahol már amúgy is elégedetlenkednek a kamionsofőrök belépési tilalma miatt. „A francia kormány lépése, hogy előzetes bejelentés nélkül lezárta a határt szükségtelen és felelőtlen volt, nem segített” - mondta Natalie Elhphicke doveri konzervatív képviselő - miközben a brit kormány szinén előzetes bejelentés nélkül helyezte sokkal szigorúbb szabályozás alá az ország több millió lakosát.

Nem boldog a francia kamionosok érdekvédelmi szervezete sem: azzal vádolta meg a kormányt, hogy Nagy-Britanniában - egy idegen országban - magukra hagyta a sofőröket, akik nem tudnak hazatérni karácsonyra.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×