Infostart.hu
eur:
354.76
usd:
312.23
bux:
139624.46
2026. június 26. péntek János, Pál
Koronavírussal fertőzött beteget látnak el az Inter-Európa Mentőszolgálat Kiemelten Közhasznú Nonprofit Kft. mobil intenzív mentőegységének munkatársai a főváros XVII. kerületében 2021. március 19-én. Az életmentésre tervezett mobil intenzív egység (Mobile Intensive Care Unit, MICU) tizenkét éve teljesít szolgálatot az ország egész területén, a mentésben és a betegszállításban egyaránt részt vesz. A mentőautó felszereltsége akár komolyabb beavatkozások elvégzését is lehetővé teszi. A koronavírus-járvány idején az egység feladatai közé tartozik a súlyos, lélegeztetett betegek szállítása, a betegellátás és tesztelés.
Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

Rekordhosszan volt covidos, ritkaság történt a szervezetében

Az eddigi leghosszabb Covid-fertőzés esetét írták le a holland Amszterdami Egyetem kutatói. A 72 éves beteg 2022 februárjában fertőződött meg, és semmilyen kezelésre nem reagált.

Egészen új értelmezést nyert a hosszú Covid kifejezés az Amsterdami Egyetem kutatóinak legfrissebb esetleírásában. Normál esetben akkor beszélhetünk hosszú Covidról, ha egy betegnél még azután is jelentkeznek tünetek, hogy már kigyógyult a fertőzésből. Egy holland férfi esetében viszont egészen másról van szó, az IFLScience beszámolója szerint ugyanis

a páciens csaknem két éven át, 613 napon keresztül volt fertőzött

– írja a hvg.hu.

A kutatók közlése szerint ez a leghosszabb ideig fennállt (ismert) fertőzés: olyan sokáig volt a beteg szervezetében a vírus, hogy volt ideje egy új variánssá mutálódni.

A 72 éves férfi korábban őssejt-transzplantációt kapott, hogy ezzel kezeljék a vérrákját, később azonban egy másik rákos megbetegedést, az úgynevezett diffúz nagy B-sejtes limfómát diagnosztizáltak nála. A erre kapott gyógyszer miatt súlyosan legyengült az immunrendszere. Koronavírussal 2022 februárjában fertőződött meg, amit monoklonális antitestek és szteroidok kombinációjával kezelték. Kiderült, hiába, a fertőzés ugyanis tartóssá vált. Bár több védőoltást is kapott, a szervezetében nem termelődött ellenanyag.

A férfi végül 613 napon át volt beteg, ez idő alatt pedig többször is kórházba kellett szállítani. Érdekesség, hogy a fertőzés után nagyon rövid időn belül, már 21 nappal később a mutáció első jeleit lehetett felfedezni a víruson, ami összefüggésbe hozható az egyik gyógyszerrel, amivel kezelték – olvasható. 2022 februárja és 2023 szeptembere között 27 koronavírus-tesztet végeztek el rajta, a minták pedig további 50 mutációt tártak fel. Ezek között megtalálhatók voltak a tüskeprotein egyes mutációi, amelyek arra utalnak, hogy

a vírus alkalmazkodott ahhoz, hogy megkerülje az immunrendszert.

Mindez a mögöttes egészségügyi problémák ismeretében azt jelentette, hogy a férfi szervezetének soha nem is volt esélye megszabadulni a koronavírustól. Arra ugyanakkor nincs bizonyíték, hogy a mutáció bárkit is megfertőzött volna.

A férfi 2023 októberében, az alapbetegség kiújulása miatt halt meg.

Az esetet egy szeptemberi orvosi konferencián mutatják majd be részletesen az orvosok – jegyzik meg.

Címlapról ajánljuk
Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Kevesebb szót és keményebb dollárt hozhat Kevin Warsh a Fed élén

Jerome Powell Fedje válságokon lavírozó, adatfüggő stabilizátor volt. Kevin Warsh jegybankja ezzel szemben egyelőre egy inflációs horgonyt kereső intézményi reformkísérletnek tűnik. A tét nem csak az amerikai kamatszint. Ha a dollár erősebb lesz, annak hullámai elérhetik Európát, Közép-Európát és a magyar állampapírpiacot is.

Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal

Hatályba lépett a hőség-kormányrendelet, a hőség miatt péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe. Az államigazgatásban ahol lehetséges, hétfőn és kedden home office lesz. Akár a 2022-es évszázados aszályhoz hasonló károkat fog okozni a mezőgazdaságban idén is a hőség. Még legalább 10-12 centivel csökkenni fog a Velencei-tó szintje. Nyitott, széles körű alkotmányozás lesz, a végén népszavazás hagyja jóvá – derült ki a kormányszóvivői tájékoztatón.
Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Új muníciót kapott az AI-trade - Mi történik a tőzsdéken?

Az elmúlt napokban a technológiai részvényeket sújtó korrekció nyomás alatt tartotta a tőzsdéket még annak ellenére is, hogy a közel-keleti feszültségek valamelyest enyhültek, és a Hormuzi-szoros hajó forgalma szép lassan elkezdett normalizálódni. Úgy tűnik azonban, hogy a technológiai részvények újra erőre kaphatnak, hiszen a Micron memóriachipgyártó a tegnapi piaczárás után kifejezetten erős, és az elemzői várakozásokat jóval meghaladó negyedéves számokat közölt, miközben a Qualcomm jelentősen megemelte hosszú távú előrejelzését a mesterséges intelligenciához kapcsolódó kereslet miatt - a két érintett részvény árfolyama elszállt, a bejelentések pedig újabb muníciót adhatnak az AI-trade-nek.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×