eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pexels.com

Aggasztó dolgok derültek ki a Holdról

Veszélybe kerülhet az Artemis-küldetés is.

A Hold korábban melegebb volt, idővel azonban lehűlt, ennek a változásnak pedig komoly következményei vannak napjainkban: az égitest zsugorodik, ami jelentős rengéseket és földcsuszamlásokat idéz elő – írja az IFLScience-t szemlézve a 24.hu.

Egy, a The Planetary Science Journal szaklapban megjelent friss kutatás azt vizsgálta, hogy a feljegyzett holdrengések milyen hatással lehetnek a Hold felszínére, különösen annak déli pólusára. Az elemzés során kiderült, hogy a területen található dombok és kráterek különösen veszélyeztetettek, ugyanis a mozgások hatására szétválhatnak.

A holdrengések egyébként nem túl mélyek, nagyjából 50-220 kilométeres mélységből származnak a felszín alattról, ami eltörpül azokhoz a földmozgásokhoz képest, amiket a Földön tapasztalunk – olvasható. A Holdon az eddigi rekord 5,7-es magnitúdójú volt, amelyet az égitest déli sarkán észleltek. Bár ez nem számít túlságosan erősnek, a kutatók felhívják a figyelmet, hogy nem szabad lebecsülni ezeket.

A Marylandi Egyetem professzora szerint a kutatás azért is fontos, mert egyre közelebb kerülünk az Artemis-küldetés űrhajósokkal végzett Hold-missziójához, amelynek során rendkívül fontos, hogy a legénység, a felszerelés és infrastruktúra a lehető legnagyobb biztonságban legyen; a kutatás pontosan erre segít felkészülni – nyilatkozta Nicholas Schmerr.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×