eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: X/Doctor Fisión

Különleges bolygót fedeztek fel, amely az acélnál is keményebb

Mérete akkora, mint a Neptunusz, a tömege pedig kétszer nagyobb a hasonló nagyságú égitesteknél.

A Bristoli Egyetem csillagászai exobolygót fedeztek fel a Földtől 544 fényévre, amely a TOI–1853 narancssárga törpecsillag körül kering és éppen ezért a TOI–1853b nevet kapta. Az új égitest különlegessége, hogy az acélnál is sűrűbb – írja a hvg.hu.

A bolygót a NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) műholdja azonosította, nagysága körülbelül akkora, mint a Neptunuszé. Sűrűsége nagyobb arányban áll kőzetből, mint ami egy Neptunusz méretű bolygó esetében elvárható lenne.

A planéta tömege kétszer akkora, mint bármely más ismert hasonló méretű bolygóé.

A csillagászok azt feltételezik, hogy az újonnan felfedezett bolygó összetétele két égi világ kataklizmikus ütközésének eredménye lehet.

A csillagászok szerint a bolygó kezdetben vízben gazdag volt, a kozmikus becsapódás azonban óriási kőzetdarabokat hagyott maga után, ami lecsupaszította a könnyebb légkört és a vizet az égitest területén.

„Nagyon meglepő, hogy létezik egy ilyen bolygó. Nem számítottunk egy ilyen felfedezésre.

Normális esetben azt várjuk, hogy az ilyen sok kőzetből kialakuló bolygók olyan gázóriásokká válnak, mint a Jupiter, melynek sűrűsége hasonló a vízéhez.

A TOI-1853b akkora, mint a Neptunusz, de sűrűsége nagyobb, mint az acélé. Kutatásaink szerint ez azért lehetséges, mert a bolygó rendkívül energikus ütközéseken ment keresztül a kialakulása során” – közölte Jingyao Dou, a felfedezés részleteit összegző tanulmány társszerzője.

Az Infostart is beszámolt róla, hogy júliusban is felfedeztek egy exobolygót: a fényvisszaverő fémfelhőkkel körülvett LTT9779b nevű égitestről megállapították, hogy az eddig ismert legfényesebb bolygó a Naprendszerünkön kívül. A perzselően forró, helyenként kétezer Celsius-fokos bolygó a csillagából ráeső fény 80 százalékát visszaveri, és 260 fényévre található a Földtől.

Összehasonlításképpen: a Vénusz vastag felhőrétegével a napfény mintegy 75 százalékát veri vissza, a Föld pedig csak mintegy 30 százalékát.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×