eur:
411.35
usd:
392.54
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Védőruházatot viselő egészségügyi alkalmazottak a római San Filippo Neri kórház koronavírussal fertőzött betegeket ápoló intenzív osztályán 2020. október 29-én, a koronavírus-járvány második hulláma idején. Giuseppe Conte olasz kormányfő szigorú járványügyi korlátozó intézkedéseket vezetett be, miután elérte a huszonötezret az egy nap alatt regisztrált fertőzöttek száma.
Nyitókép: Védőruházatot viselő alkalmazottak egy római kórház koronavírussal fertőzött betegeket ápoló intenzív osztályán 2020. október 29-én. MTI/EPA-ANSA/Massimo Percossi

Az egészségügyi dolgozók mentális egészségét veszélyezteti a járvány

Alvási problémákat okoz a koronavírus-járvány az egészségügyi dolgozók körében: az Ottawai Egyetem kutatóinak kutatása arra is rámutat, hogy ennek további következményei is lehetnek mentális egészségükre nézve.

A depresszió, a szorongás és poszttraumás stressz szindróma (PTSD) gyakorisága is megnőtt a koronavírus-járvány ideje alatt: Jude Mary Cénat, az Ottawai Egyetem Társadalomtudományi Kara Pszichológiai Intézetének adjunktusa csapatával 55 különböző kutatás metaanalízisét készítette el, melyben több mint 190 000 ember mentális egészségére vonatkozó adathalmazt elemeztek.

A MedicalXpress cikke arról számol be, hogy a kutatók észrevétele szerint az egészségügy frontvonalában dolgozók fokozottan érintettek a mentális problémák kialakulásában, és félő, hogy ezekkel a problémákkal a jövőben nem lesz hova forduljanak.

A koronavírus érintette populációkban az egyes betegségek előfordulásának prevalenciája az alábbiak szerint nőtt:

  • a depresszió esetén 15,97%-ot emelkedett,
  • a szorongás előfordulása 15,15%-kal magasabb,
  • az álmatlanság 23,87%-kal többeket érint,
  • a PTSD 21,94%-kal többeknél fordul elő,
  • a pszichés szorongás pedig 13,29%-os növekedést mutatott.

A kutatás által feltárt prevalencia-növekedés a WHO által feltárt mértéknél magasabb volt, ráadásul az egészségügyi dolgozók körében jelentősen magasabb volt az álmatlanság előfordulása, mint a teljes mintában. Egyéb mentális problémák terén nem tapasztaltak eltérést. Nem és földrajzi elhelyezkedés tekintetében semmilyen különbséget nem tapasztaltak.

"A pandémia végét követően az egészségügyi dolgozók körében súlyos mentális problémák alakulhatnak ki ennek következményeként" - fogalmazott Jude Mary Cénat.

"Az, hogy az álmatlanság prevalenciája az egészségügyi dolgozók körében kétszerese a teljes mintában tapasztalt értéknek, depresszió és öngyilkos gondolatok későbbi kialakulására is utalhat" - tette hozzá.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. november 21. 10:19
×
×
×
×