eur:
411.2
usd:
392.58
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Fellövik a Szojuz MSz-22-es orosz űrhajót fedélzetén Francisco Rubio amerikai, valamint Szergej Prokopjev és Dmitrij Petelin orosz űrhajósokkal, a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) induló következő, 68-69-es expedíció tagjaival a kazahsztáni Bajkonurból 2022. szeptember 21-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Jurij Kocsetkov

Lehet, menteni kell az űrhajósokat a Nemzetközi Űrállomásról

Az oroszok oldhatnák meg a helyzetet.

Az orosz űrkutatási hivatal mérlegeli egy másik Szojuz űrhajó küldését a Nemzetközi Űrállomásra, hogy a tervezettnél hamarabb visszahozzák a legénységet a Földre, mivel az űrállomáshoz kapcsolódó Szojuz űrhajónál december közepén hűtőfolyadék-szivárgást észleltek.

A Roszkoszmosz és a NASA illetékesei csütörtökön egy sajtótájékoztatón ismertették, hogy folyik a vizsgálat a szivárgás okainak megállapítására. A hűtőfolyadék-szivárgást december 14-én akkor vették észre, mikor két űrhajós éppen egy rutin űrsétára készült.

A Szojuz MSz-22 űrhajóval szeptemberben érkezett az űrállomásra két orosz űrhajós Dimitrij Petelin, Szergej Prokopjev és a NASA asztronautája, Frank Rubio.

A NASA szerint az űrhajósok nincsenek veszélyben. A szivárgó kapszulát jelenleg levegővel hűtik az űrállomás egy nyitott zsilipjén át.

A ISS 1998 óta működik, a Földtől 400 kilométeres távolságra. Az űrállomáson dolgozó űrhajósok tudományos kísérleteket és kutatásokat végeznek, amelyek elősegíthetik a későbbi űrmissziók sikerét.

Az űrhajósok rendszerint körülbelül fél év múlva azzal az űrhajóval térnek vissza a földre, amellyel az űrállomásra érkeztek. A Szojuz visszatérése 2023. március végén lenne esedékes. Amennyiben az űrjármű megrongálódik és nem áll rendelkezésre, különböző kisegítő megoldások vethetők be, például új űrhajót küldenek a legénységért.

(A nyitókép illusztráció: Fellövik a Szojuz MSz-22-es orosz űrhajót fedélzetén Francisco Rubio amerikai, valamint Szergej Prokopjev és Dmitrij Petelin orosz űrhajósokkal, a Nemzetközi Űrállomásra induló 68-69-es expedíció tagjaival a kazahsztáni Bajkonurból 2022. szeptember 21-én.)

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×