eur:
404.23
usd:
352.56
bux:
97001.87
2025. június 23. hétfő Zoltán
(B-j:) Francisco Rubio, a NASA, valamint Szergej Prokopjev és Dmitrij Petelin, a Roszkozmosz űrhajósai, a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) induló következő, 68-69-es expedíció tagjai a kilövőállásra indulnak a kazahsztáni Bajkonurban 2022. szeptember 21-én. Az űrhajósok a Föld körül keringő Nemzetközi Űrállomásra utaznak a Szojuz MSZ-22 orosz űrhajó fedélzetén.
Nyitókép: MTI/EPA/Jurij Kocsetkov

Orosz és amerikai űrhajósok egy fedélzeten indultak a Nemzetközi Űrállomásra

Egy Szojuz MSz-22 nevű űrhajóval indultak a kazahsztáni Bajkonurból.

Az indítást élőben közvetítette a Roszkoszmosz orosz állami űrkutatási hivatal. A NASA sikeres fellövésről számolt be, hozzátéve azt is, hogy a legénység jól van. A Szojuz 2.1a hordozórakéta fokozatai zökkenőmentesen gyújtottak be, az út a 400 kilométeres magasságban, Föld körüli pályán keringő ISS-ig mintegy három órát vesz igénybe. Az űrállomás orosz Rasszvet moduljához csatlakozik majd.

Hírügynökségek megjegyezték, hogy az amerikai Francisco Rubio és az orosz Szergej Prokopjev, illetve Dmitrij Petelin indulására árnyékot vetett a Washington és Moszkva között kialakult politikai feszültség.

Ez az első közös amerikai-orosz indítás a február 24-i ukrajnai orosz hadművelet óta.

A három űrhajós szolgálata 188 napig, vagyis 2023. március 28-ig fog tartani. Ez idő alatt 49 tudományos kísérletet terveznek elvégezni. Az űrhajósok mellett az űrhajó 120 kilogramm egyéb hasznos terhet is szállít, beleértve a kísérletekhez szánt berendezéseket, egészségügyi és tisztálkodási cikkeket, illetve személyes holmikat is.

Fellövik a Szojuz MSz-22-es orosz űrhajót fedélzetén Francisco Rubio amerikai, valamint Szergej Prokopjev és Dmitrij Petelin orosz űrhajósokkal, a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) induló következő, 68-69-es expedíció tagjaival a kazahsztáni Bajkonurból 2022. szeptember 21-én.
forrás: MTI/EPA/Jurij Kocsetkov
Fellövik a Szojuz MSz-22-es orosz űrhajót fedélzetén Francisco Rubio amerikai, valamint Szergej Prokopjev és Dmitrij Petelin orosz űrhajósokkal, a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) induló következő, 68-69-es expedíció tagjaival a kazahsztáni Bajkonurból 2022. szeptember 21-én. forrás: MTI/EPA/Jurij Kocsetkov

A NASA és a Roszkoszmosz júliusban írt alá keresztrepülésekről szóló megállapodást, amelynek értelmében a Nemzetközi Űrállomásra orosz kozmonauták amerikai, illetve amerikai űrhajósok orosz űrhajókkal juthatnak fel.

(Nyitóképen: Francisco Rubio, a NASA, valamint Szergej Prokopjev és Dmitrij Petelin, a Roszkozmosz űrhajósai, a Nemzetközi Űrállomásra induló következő, 68-69-es expedíció tagjai a kilövőállásra indulnak a kazahsztáni Bajkonurban 2022. szeptember 21-én. Az űrhajósok a Föld körül keringő Nemzetközi Űrállomásra utaznak a Szojuz MSZ-22 orosz űrhajó fedélzetén.)

Címlapról ajánljuk

Aszódi Attila: az amerikaiak is jól tudják, hogy működő iráni atomerőmű megtámadása katasztrófához vezetne

Hatvan százalékos urándúsítás semmiképpen nem indokolt egy polgári programban, atomerőműhöz nem szükséges ilyen magas dúsítás, így arra lehet következtetni, hogy a perzsa állam fegyver-előállítás céljából kezdeményezte az eljárást – mondta az InfoRádióban a Budapesti Műszaki Egyetem Természettudományi Karának dékánja. A nukleáris biztonsági szakértő hozzátette: most még nem lehet tudni, hogy az iráni urándúsító létesítményeken túl maguk a dúsított uránkészletek is sérülést szenvedtek-e az amerikai támadásokban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.06.23. hétfő, 18:00
Resperger István
ezredes, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×