eur:
411.31
usd:
392.46
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Korai és postán küldött szavazatokat különítenek el az amerikai elnök-, valamint képviselőházi és részleges szenátusi választásokon a Wisconsin állambeli Kenoshában 2020. november 3-án.
Nyitókép: MTI/AP

Elemző: volt már rá példa, hogy le kellett állítani a szavazatszámlálást Amerikában

Kaló Máté az InfoRádióban azt mondta, a szavazatszámlálásnál aligha lehet csalni, ám vannak adminisztratív okok, amelyek miatt a bíróság belenyúlhat a választások menetébe azok természetes lezárulása helyett.

Donald Trump beváltotta korábbi fenyegetését, máris négy pert indított a szavazatszámlás miatt: két államban újraszámlálást, kettőben a számlálás felfüggesztését akarja elérni.

Kaló Máté külpolitikai elemző az InfoRádióban azt mondta, nincsenek jelek rendszerszintű vagy jelentősebb helyi csalásra az amerikai elnökválasztáson.

"A szavazás során sem érkeztek be azzal kapcsolatos beszámolók, hogy itt bármiféle csalások történtek volna, elszigetelt esetekről lehet szó, de aligha olyan mértékű visszaélésekről, amelyek a választás eredményét befolyásolhatnák" - fogalmazott.

Felidézte, a tiltakozás szokása a jogban eddig jellemzően úgy nézett ki, hogy helyi pártszervezetek "sorozták meg" a helyi bíróságokat mindenféle beadványokkal, amikor már nem tudnak a kifogásaiknak érvényt szerezni a helyi választási bizottságokban, például a szavazatszámlálási problémáknál, ahol egyébként ott vannak mindkét oldal képviselői.

Helyi szintről szövetségi vagy állami szintre csak azok az ügyek mennek, amelyek "nagy horderejűek" - tette hozzá. "De ilyeneket nem látunk."

Arról, hogy Donald Trump rögtön a legfelsőbb ítélkezési fórum elé vinné egyes államok vélt visszaéléseinek ügyét, úgy vélekedik, hogy az angolszász bírósági gyakorlat eddig nem igazán ez volt, de kétségtelen, hogy

"meggyorsítható az ügymenet", és a legfelsőbb bíróság elé kerülhetnek kisebb vitatott ügyek is.

"Ha ilyen előfordul, akkor komoly horderejű ítéletet kell hozni, amelyeket később is lehet alkalmazni, és amelyet elismer a széleskörű bírói kar, nem csak a politika" - mondta Kaló Máté.

Azért nem példa nélküli az ilyesmi: 2000-ben Floridában azon vitatkoztak Al Gore és George Bush hadai, hogy a nem megfelelően átlyukasztott voksok megszámlálhatóak-e vagy sem. Végül az elhúzódó helyi huzavona miatt a legfelsőbb bíróság úgy döntött, hogy le kell állni a szavazatszámlálással, hisz lejárt az idő rá.

A választási csalások viszont ritkák.

"Magában a szavazatszámlálásban csekély az esélye, hogy visszaélés történjen, inkább

a választók azonosításával lehetnek gondok,

hiszen van, ahol elég egy befizetett csekk a választópolgár igazolásához, máshol viszont több személyi okmányt is kérnek" - mutatott rá a külpolitikai elemző.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×