2020 decemberében Lázár János a mezőhegyesi Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt által ellátott állami feladatok koordinálásáért felelős kormánybiztosként "protekcionista politikát" hirdetett meg a magyar élelmiszeripar "megmentése" érdekében, tavaly novemberben pedig már ennek konkrét tervéről is beszélt egy interjúban, amikor azt mondta, a külföldi multi-élelmiszerláncokkal versenyképes magyarok ideje jött el, "abcúg, külföldi diszkontok".
A téma Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter szerdai meghallgatásán és azt követően újságírók körében is terítékre került.
Nagy Márton jelezte, ma is vannak az élelmiszer-kiskereskedelemben hazai tulajdonú cégek, és
"ha azt gondoljuk, hogy az ágazat fontos, márpedig fontos, fel kell erősíteni olyan cégeket, amelyek képesek versenyezni.
Erre lesz külön egy minisztérium, amelynek feladata lesz a kereskedelempolitika, ez a feladat az Agrárminisztérium alá tartozik majd".
"Azt gondolom, hogy amint minden egyes esetben az élelmiszeripar-, illetve kereskedelemstratégia ezt megkívánja, ki kell dolgozni ezt a tervet. Ez versenykérdés. Tessék megnézni, hogy a bankrendszerben ez hogy sikerült" - utalt arra, hogy a hazai bank- és biztosítási szektornak már több mint 50 százaléka nemzeti kézben van.
Jelezte azt is, hogy az energiaszektorban is elérték már ezt a célt, az ő mintájukra hivatkozva mondta, hogy "ha vannak olyan hazai cégek, amelyek hajlandóak invesztálni az élelmiszeriparba vagy a kiskereskedelembe, akkor piaci folyamat valakitől megvenni egy céget vagy egy vállalatot, és hazai kézben ezt utána működtetni".
Nagy Márton szerint azonban az kérdés, hogy "ki lát ebben fantáziát".
"Azt gondolom, hogy
főleg a háborúból tanulva azért lássunk fantáziát"
- tette hozzá.