eur:
413.94
usd:
396.49
bux:
78741.84
2024. december 23. hétfő Viktória
Nyitókép: Pixabay

Döbbenetes számok, százmilliókat költöttek erre tavaly a magyar autósok

A jelek szerint még ennél is több pénz folyhat be az államkasszába a különcködésből.

Soha annyi magyar autós nem kért még egyedi vagy egyedileg legyártott rendszámtáblát, mint tavaly. Az adatok alapján töretlenül ívelnek felfelé a számok, az egy évvel korábbi, 2017-es esztendő is rekordévnek számított - derül ki a Vezess.hu cikkéből.

A portál Budapest Főváros Kormányhivatalánk tájékoztatása alapján ír arról, hogy a 2018-ban benyújtott kérelmek alapján a hatóság 1618 esetben engedélyezte egyénileg kiválasztott rendszámtábla megválasztását, 181 esetben pedig egyedileg előállított rendszámtábla legyártatását.

Ennél is többre lenne igény, pedig nem olcsó mulatságról van szó: az egyéni rendszám (3 betű és 3 szám még szabad kombinációja) 112.450 forintba kerül, az egyedi (4 vagy 5 betű, plusz 2 vagy 1 szám) 435 ezer forintba.

A fenti darabszámokat beszorozva az árakkal kijön, hogy tavaly 260.679.100 forint bevétele volt ebből az államnak

- írja az autós portál.

A különc azonosítók kiadásának két feltétele, hogy szabadnak kell lenni a kiválasztott betű/szám kombinációnak, és nem ütközhet közrendbe, közerkölcsbe vagy jogszabályba nem ütközik.

  • "Közrendbe ütközőnek kell tekinteni az egyedileg előállított rendszámtáblát, ha annak jelkombinációja sérti Magyarország államberendezkedésének és jogrendszerének az Alaptörvényben meghatározott alapvető elveit és intézményeit, az ott meghatározott alapjogokat és kötelezettségeket, valamint azokat a feltétlen érvényesülést kívánó jogi normákat, amelyek közvetlenül védik az ország társadalmi-gazdasági rendjének alapjait, így különösen, ha a jelkombináció önkényuralmi jelképre utal, illetve jelentéstartalma önkényuralmi rendszert jelképező személlyel azonosítható.
  • Közerkölcsbe ütközőnek kell tekinteni az egyedileg előállított rendszámtáblát, ha annak jelkombinációja sérti a nagy többség által elfogadott, pozitív értékeket, így különösen, ha az erkölcstelen, durva, agresszív, trágár jelentéstartalomra utal."

Idézi az idevágó jogszabályi passzusokat a portál, amely ugyanakkor hozzáteszi, azt, hogy mi a trágár, végső soron a kérelmet elbíráló hivatal dönti el.

Jogszabályba ütköző lehet például a védjegyoltalom alatt álló szó, és szintén tiltott az NSDAP (Nemzetiszocialista Német Munkáspárt), de például a TEK nem tartozik ebbe a kategóriába.

A QRVA-, vagy a FÜRER-kezdetű rendszám tehát nem adható ki, néhány évvel ezelőtt azonban ez mégis megtörtént, két márkás autó tulajdonosa is sikerrel igényelte azt, igaz, később minkét rendszámot bevonták a hatóságok.

A portál szerint még több bevétele származhatna az egyedi rendszámokból az államnak, ha rugalmasabb lenne, de a szabály szerint az egyszer már kiadott, de – akár 5-10 évvel ezelőtt – valamilyen okból visszavont, vagy leadott rendszámok nem igényelhetők újra, még akkor sem, ha az igénylő szívesen leszurkolná értük az akár több százeres összeget.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×