November 30-án tüntetést tartottak a tanárok a Parlament előtt, az Emmi és az ITM, vagyis a két illetékes minisztérium illetékeseinek petíciót adtak át a közoktatást feszítő legsúlyosabb problémákról, de - mint arról Totyik Tamás, a Pedagógusok Szakszervezetének alelnöke az InfoRádiót tájékoztatta - érdemi választ nem kaptak, és "semmilyen érdemi kormányzati cselekvés nem történt".
"Ezért a PSZ országos vezetése úgy döntött, lép egy fokozatot, és felállítjuk a sztrájkbizottságot, megfogalmazva egy négy pontos követelést, amely mentén a kormányt cselekvésre szólítjuk fel. Kérjük a kormányfőt, hogy jelöljön ki tárgyalópartnereket, akikkel egyeztetni tudunk a sztrájkkövetelésekről, illetve a még elégséges szolgáltatásokról" - részletezte Totyik Tamás.
A követelések:
- a szakképzésben érintett pedagógusok közalkalmazotti státuszát állítsák vissza, 2020-ban ne vezessék be az új szabályozást
- 2020 januártól a mindenkori minimálbér legyen a pedagógusbér vetítési összege, ne a 2014-es szint
- a technikai alkalmazottaknak a befagyasztott bérét változtassák meg
- a pedagógusok heti oktatásra lekötött munkaideje 22 óra legyen
Sztrájkolniuk nem lesz egyszerű, ugyanis meg kell állapodni a még elégséges szolgáltatásról, "hozhat a bíróság 2-3 hónapon is döntést, de 1-2 hét alatt is" - mondta Totyik Tamás.
Készül egy vitairat is az oktatás problémáiról, ennek a sorsáról is beszélt az érdek-képviseleti vezető.
"Úgy szeretnénk a tárgyalásokra menni, hogy a pedagógustársadalom véleményét ki szeretnénk kérni, minden tankerülethez el szeretnénk jutni, találkozni szeretnénk a pedagógusokkal, szülőkkel, hogy mondják el a véleményüket, mi lenne a helyes irány a jelen helyzetben a mostanihoz képest."