eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Boris Johnson brit miniszterelnök távozik a londoni kormányfői rezidencáról, a Downing Street 10-ből 2021. augusztus 18-án. Johnson rendkívüli parlamenti ülést hívott össze, hogy megvitassák az afganisztáni helyzetet. Három nappal korábban a szélsőséges iszlamista tálibok uralma alá került Afganisztán, miután a lázadók harc nélkül behatoltak az afgán fővárosba és elfoglalták az afgán kormányerők által elhagyott kormányzati intézményeket.
Nyitókép: MTI/EPA/Andy Rain

Lukacsos a brit klímavédelmi terv, Boris Johnson "kiszállt"

Nem elég világos a nettó zérós brit klímacél megvalósítása – ezért visszaküldte a tervezőasztalhoz a brit kormányt a bíróság. Mindez pont azokban a napokban történik, amikor a történelem során először vörös riasztást adtak ki a szigetországban a hőhullám miatt.

Miközben a britek a számukra extrém meleggel vannak elfoglalva, a miniszterelnöki lemondás miatt amúgy is felbolydult brit kormánynak újabb dolog miatt főhet a feje: hiába a magasztos cél, hogy 2050-re nettó nulla szén-dioxid-kibocsátóvá válik az ország, az emissziós határértékek elérésére tett lépések túlságosan ködösek.

Így a kormány gazdasági minisztere nem mondhatja azt a parlamentben, hogy sínen van a program megvalósítása – mondta a brit úgynevezett Felsőbíróság.

A tervből kihagyták a részletes elemzést, pedig „a benyújtott bizonyítékok alapján teljesen világos, hogy az információ már akkor is megvolt” – magyarázta a döntést az illetékes főbíró.

Sőt, nem tették világossá, hogy csak az emisszió 95, nem pedig 100 százalékát akarják megszüntetni, és azt sem, mivel kompenzálnák a fennmaradó kibocsájtást.

A kínos hír akkor jött, amikor egy parlamenti bizottság úgy foglalt állást, hogy „hatalmas lyuk tátong a kormányban a létfontosságú brit infrastruktúra klímateherbíró képességével kapcsolatban.

Boris Johnson még hivatalban lévő, de már lemondott kormányfőt közben az ellenzék vezére azzal vádolta meg, hogy „leadta a műszakot, és kijelentkezett”, mert sorozatban a hőhullámról szóló harmadik találkozón mulasztott el megjelenni a vészhelyzetekről tárgyaló brit Cobra kormánybizottságban. Johnson inkább a Farnborough Légishowra ment el, ahol beült egy Typhoon harci gépbe.

A kánikula megzavarta a Brize Norton brit légierő támaszpont és a Lutoni reptér működését is.

Walesben és Angliában az elmúlt 48 órában 24 erdőtűz volt, ami kétszerese a tavalyi hasonló időszak adatának.

Az Independent szakértőkre hivatkozva azt írta, hogy

többet kell tenni az ország „hővédelme érdekében”, merthogy azt „nem 40 Celsius fokra tervezték”.

„A komoly hőhullám olyan probléma, ami nem fog megszűnni, sőt, még rosszabb lesz” – mondta Hannah Cloke, a Reading Egyetem természeti kockázatokkal foglalkozó professzora. „Többé nem tűrhetjük el az épületek és városok rossz tervezését. Sürgősen el kell gondolkodnunk azon, hogyan tudnánk csökkenteni a túlmelegedést, növelni az árnyékos helyeket, fákat telepíteni, úgy építkezni, hogy a házak hűteni tudjanak”.

A konzervatív pártvezéri és így miniszterelnöki posztért versenyben maradt jelöltek mindegyike elkötelezte magát Boris Johnson nettó 0-s klímacélja mellett. Egyedül a volt esélyegyenlőségi miniszter, Kemi Bandenoch bírálta azt, és éreztette, hogy figyelmen kívül hagyhatja, ha az kárt okozna a brit gazdaságnak; vagy legalábbis késleltetné a megvalósítását.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Hogyan tartsuk távol a macskát a karácsonyfától?

Hogyan tartsuk távol a macskát a karácsonyfától?

„Curiosity killed the cat”, avagy a Kíváncsiság ölte meg a macskát – tartja az angol mondás. Amikor a karácsonyfáról és macskákról van szó, persze nem kell ilyen drámai kimenetelre számítani, de néhány óvintézkedés segíthet elkerülni, hogy ledőljön a fa.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.22. vasárnap, 18:00
Prőhle Gergely
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programigazgatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×