Szlovákia nem küld képviselőt az ENSZ migrációs csomagjáról szóló marrákesi konferenciára. A kabinet nem ért egyet az ENSZ-paktummal, így nem is hagyta jóvá, hogy az országot bárki képviselje a jövő heti összejövetelen, melyen a migrációról szóló globális megállapodásról fognak tárgyalni – nyilatkozta Peter Pellegrini szlovák miniszterelnök a kormányülés után. „Felszólítottam a külügyminisztériumot, hogy hivatalos levél formájában készítse el Szlovákia állásfoglalását, hogy még ezen a héten aláírhassam, és postára adhassam, melyben leírjuk a kifogásainkat a migrációs paktummal kapcsolatban a parlament döntése alapján.
Mindent megteszünk majd annak érdekében, hogy a levél a megfelelő személyek kezébe el is jusson”
– fogalmazott a kormányfő.
A kormányhatározatban egyebek mellett az áll, hogy meg kell tenni a szükséges intézkedéseket azért, hogy Szlovákia kikerüljön a paktum elfogadásának folyamatából. A kormány tagjai ezért kötelesek tartózkodni mindennemű tevékenységtől, amellyel Szlovákiát a migrációs paktum melletti elköteleződés felé irányítják.
A miniszterek között azonban nem volt teljes az összhang. Sólymos László, a környezetvédelmi tárca vezetője szerint ezért a döntésért nagy árat fognak fizetni. Nem tudja megmondani, hogy Lajčák marad-e a külügyi tárca élén, de szerinte Szlovákiának ott kellene lennie Marrákesben. „A részvétel nem jelenti azt, hogy egyet is értünk a paktummal.
Amennyiben elveszítjük Lajčákot, az nagyon negatív jelzés lesz a világnak Szlovákiáról“
– mondta Sólymos, hozzátéve, hogy a többség döntött.
Miroslav Lajčák külügyminiszter múlt héten csütörtökön épp azért nyújtotta be lemondását, mert a parlament nemet mondott az ENSZ csomagjára. A bejelentés után kitört a tanácstalanság a kormányon belül, mert Lajčákot az egyik legmeghatározóbb szlovák miniszternek és világviszonylatban is elismert diplomatának tartják számon.
A sajtó rögtön azzal állt elő, hogy utódja a tavasszal megbukott Robert Fico exkormányfő lehet. A helyzet ehhez képest az, hogy Lajčák továbbra is tárcavezető, Andrej Kiska köztársasági elnök ugyanis még mindig nem döntötte el, hogy elfogadja-e a lemondását vagy sem. Az államfő még mindig úgy gondolja, hogy a tárca élén olyan világszinten elismert diplomatának kellene állnia, mint Lajčák.