eur:
408.88
usd:
374.25
bux:
74343.85
2024. november 6. szerda Lénárd
Peking, 2017. november 9.Donald Trump amerikai elnök (j) Hszi Csin-ping kínai elnök társaságában a tiszteletére adott díszvacsorán a pekingi Nagy Népi Csarnokban 2017. november 9-én. Trump kétnapos látogatáson tartózkodik Kínában. Jobbról a második Melania Trump, az amerikai elnök neje. (MTI/EPApool/Thomas Peter)
Nyitókép: MTI/EPApool/Thomas Peter

A kereskedelmi tűzszünet első lépése

Kína mérsékli az amerikai autókra kivetett masszív büntetővámokat – ezt közölte az amerikai elnök, miután Washington és Peking tűzszünetet hirdetett a kereskedelmi háborúban.

Mérséklik vagy eltörlik a 40 százalékos védővámokat, amelyeket Kína jelenleg alkalmaz az amerikai gyártású járművekre – mondta Donald Trump a világ két legnagyobb gazdasága közötti „kereskedelmi tűzszünet” első konkrét lépésére utalva. Az elnök az általa kedvelt médiumon, a Twitteren keresztül lözölte a hírt.

Trump és Hszi Csinping kínai elnök a hétvégi, argentínai G20-as csúcson állapodott meg egymással az országaik közötti kereskedelmi háború felfüggesztéséről. A világ két legnagyobb gazdasági hatalma között több hónapja növekszik a feszültség, nemcsak a kereskedelem, de a hajózási útvonalak kérdésében is.

A két vezető két és fél órán át tárgyalt Buenos Airesben. Végül abban állapodtak meg, hogy

az újévben már nem emelik a vámokat, és hogy Kína „azonnal” további amerikai mezőgazdasági termékek vásárlásába kezd.

Megegyeztek arról is, hogy megbeszéléseket kezdenek a feszültséget kiváltó kérdésekről – így a szellemi tulajdon védelméről, a nem vám jellegű kereskedelmi akadályokról és az kiberbűnözésről.

Bár Trump ismét a kínai elnökkel kialakított jó személyes viszonyát emlegette, kormányzata kevésbé barátságos módon figyelmeztette Pekinget: a jelenlegi 10 százalékról 25 százalékra emelhetik 200 milliárd dollár értékű kínai importtermék vámját, ha 90 napon belül nem egyeznek meg.

Kína közép-európai idő szerint hétfő reggelig nem reagált az autóipart érintő Trump-bejelentésre. A hivatalos feljegyzések szerint a találkozón egyik fél sem említette a gépjárműágazatot.

Előzmény ugyanakkor, hogy a múlt héten Robert Lightizer amerikai kereskedelmi küldött azzal fenyegette meg Kínát: az Egyesült Államok keresi a módját, hogy hozzájuk hasonló módon, 40 százalékos vámot vethessen ki az általuk gyártott járművekre.

A hivatalos válasz hiánya ellenére, a kínai kormány szócsövének tartott Zsenmin Zsipao pártlap óvatosan üdvözölte az alkut. Ugyanakkor figyelmeztetett: „törékeny a konszenzus”, de a megállapodás „lélegzetvételnyi időt ad a feleknek” a vita megoldására, bár „nincs varázspálca” ami azonnal megoldana minden nézeteltérést. „A két gazdaság között olyan összetett a kapcsolat, hogy a világ maradék része még mindig lélegzet-visszafojtva figyeli a fejleményeket” – jegyezte meg a kínai lap.

Elemzők közben arról írnak, hogy

a jó hír ellenére tovább folytatódik a kínai gazdasági növekedés lassulása,

mivel visszaesett a belföldi kereslet. Sőt, vannak elemzők, akik szerint Trump és Hszi nem is kötött tűzszüneti egyezményt, csak mérsékelte a kereskedelmi harcok hevességét. „A létező vámok továbbra is rosszul hatnak a kínai gazdaságra” – mondta a Hong Kong-i Daiwa Capital Markets pénzügyi cég szakértője, Paul Kitney. Mások arról beszéltek, hogy „Trump olyan kiszámíthatatlan, hogy a kínai cégek nem kockáztatják meg az amerikai nyersanyag vásárlását és arra számítanak, hogy a 90 napos határidő után az amerikaiak így vagy úgy, de megemelik majd a vámokat.”

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.06. szerda, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Eötvös József Kutatóközpont Amerika Kutatóintézetének tudományos munkatársa
Amerikai elnökválasztás 2024: érkeznek az eredmények, az exit poll már befutott

Amerikai elnökválasztás 2024: érkeznek az eredmények, az exit poll már befutott

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A küzdelem rendkívül szorosnak ígérkezik, a felmérésekben fej-fej mellett álltak a jelöltek, hamarosan azonban tisztábban fogunk látni, hiszen elkezdődött az első eredmények áramlása. Egy óra múlva számos kulcsfontosságú államban zárulnak az urnák, Georgiából pedig hamar befuthatnak az első adatok. Ideális esetben holnap reggelre már sejthetjük, ki lesz a következő elnök, de nem teljesen kizárható, hogy ismét kell néhány napot várnunk. A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×