eur:
402.37
usd:
371.5
bux:
91415.63
2025. március 30. vasárnap Zalán

Patthelyzetet hozott Kína és az USA összecsapása

Példa nélküli helyzet alakult ki: zárónyilatkozat nélkül ért véget az APEC pápua új-guineai csúcstalálkozója. Csípős megjegyzésekkel üzent egymásnak Mike Pence amerikai alelnök és Hszi Csin-ping kínai elnök.

Elsősorban Kína és az Egyesült Államok nézeteltérései miatt zárónyilatkozat elfogadása nélkül ért véget vasárnap az Ázsiai és Csendes-óceáni Gazdasági Együttműködés (APEC) csúcstalálkozója vasárnap Pápua Új-Guineában, amire még nem volt példa a 21 tagországot számláló szervezet történetében.

A dokumentum helyett a vendéglátó Pápua Új-Guinea ad ki "elnöki nyilatkozatot" - közölte a találkozó végeztével Csang Sao-kang, a kínai kereskedelmi minisztérium nemzetközi osztályának főigazgatója.

A dél-csendes-óceáni térséggel kapcsolatos nézeteltérések miatt nehéz lesz zárónyilatkozatot megfogalmazni - közölte előzőleg vasárnap a Reuters brit hírügynökséggel Rimbink Pato pápua új-guineai külügyminiszter, a térségbeli befolyásért folyó amerikai és kínai kereskedelempolitikai versengésre utalva.

Csípős megjegyzések

Peter O'Neill pápua új-guineai miniszterelnök záróbeszédében hangoztatta, hogy a szervezet megpróbál "szabad és nyitott" kereskedelmet biztosítani 2020-ig. O'Neill kijelentette: az APEC vezetői "gyümölcsöző és őszinte eszmecserét" folytattak a kétnapos Port Moresby-i csúcstalálkozón, de elismerte, hogy "növekvő feszültségek vannak a kereskedő országok között világszerte". Hangsúlyozta, hogy "az egész világ aggódik" a Kína és az Egyesült Államok közötti feszültségek miatt.

Justin Trudeau kanadai kormányfő is azt mondta újságíróknak, hogy nézetkülönbségek volt több ország, közöttük Kína és az Egyesült Államok - között.

Mike Pence amerikai alelnök és Hszi Csin-ping kínai elnök szombati beszédében egymásnak tett csípős megjegyzéseket. Pence kijelentette, hogy tiszteli Hszit és Kínát, ugyanakkor élesen bírálta a világ második legnagyobb gazdaságát a szellemi tulajdon lopása, az erőltetett technológiatranszfer és a méltánytalan kereskedelmi gyakorlatok miatt.

Hszi szerint a világnak döntenie kell az együttműködés és a konfrontáció között, miután egyre növekszik a protekcionizmus és gyakoribb az egyoldalú döntéshozatal. Mint mondta, a második világháború után felállított világszervezeteket, mint amilyen a WTO, nem szabad személyes érdekek kiszolgálására használni.

Címlapról ajánljuk
Nem kell attól tartani, hogy húsvétra elszáll a tojás ára

Nem kell attól tartani, hogy húsvétra elszáll a tojás ára

Húsvétkor darabonként 90 forint körül alakulhat a tojás átlagos fogyasztói ára az Agroinform.hu szerint. Áremelkedés részben azért sem lesz, mert ez a termék is bekerült az árrésstop hatálya alá tartozó 30 termék közé, de az elemző elmondta, más tényezők is közrejátszanak.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.03.31. hétfő, 18:00
Demkó Attila
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője
Olyan dolog derült ki, ami elveheti az amerikai befektetők utolsó reményét is

Olyan dolog derült ki, ami elveheti az amerikai befektetők utolsó reményét is

Közzétette az Amerikai Költségvetési Hivatal (CBO) 2055-ig tartó költségvetési kitekintését. Unalmas olvasmánynak tűnhet, pedig nagyobb a hatása a befektetéseinkre, mint elsőre hinnénk. Manapság mindenki Elon Musk költségvetési döntéseivel van elfoglalva és sokan abban reménykednek, hogy a mesterséges intelligencia megoldást talál az amerikai gazdaság problémáira. A republikánusok által is elismert költségvetési szerv előrejelzéséből viszont egészen döbbenetes válaszok adódnak. Mutatjuk, hogy az amerikai költségvetés hosszú távú trendjei hogyan hatnak a kötvényhozamokra, a dollárra, de szót ejtünk a részvénypiacokról is, és természetesen az arany sem maradhat ki.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2025. március 30. 13:00
×
×
×
×