Infostart.hu
eur:
381.95
usd:
325.02
bux:
125197.21
2026. január 23. péntek Rajmund, Zelma

Nem szakadnának a szakadárok Ukrajnában

Nagyfokú autonómiáért cserébe készek Ukrajnában maradni az ország keleti, szeparatista régiói. A lázadók eddig az elszakadásért küzdöttek, de most olyan alkotmánymódosítást javasolnak Kijevnek, amely szerint feladják függetlenségi törekvésüket.

Miközben a kelet-ukrajnai harcok újabb áldozatokat követeltek - több ukrán katona meghalt, amikor járművük aknára futott - a szeparatisták hajlandóak lennének továbbra is Ukrajnában élni.

Erre utal legalábbis az javaslat, amelyet a luhanszki és donyecki régiók lázadó vezetése nyújtott be az ukrán alkotmány módosítására.

Az elképzelés szerint a szeparatisták feladják korábbi törekvésüket, hogy teljesen elszakadjanak és létrehozzák a cári időkből származó kifejezéssel élve "Novorossziját", vagy "Új-Oroszországot".

A szakadárok készek Ukrajna "integráns részei maradni", ha "különleges státuszt" kapnak cserébe. Korábban ezt határozottan elutasították.

A Newsru.com híroldal még egy nehezen hihető elemet emelt ki: a szakadárokat úgy tűnik nem zavarná, ha a Krímet is Ukrajna részének tekintenék.

Legalábbis nem követelték azt, hogy az ukrán alkotmánynak az ország részeit felsoroló passzusaiból töröljék az Oroszország által tavaly visszafoglalt félszigetet.

A szeparatisták javaslatát a tűzszünet felügyeletével megbízott nemzetközi kontaktcsoportnak is elküldték és azt publikálták a Luhanszki Információs Központ és a "Donyecki Hírügynökség" oldalán:

Figure 1 A kelet-ukrán szakadárok által javasolt alkotmánymódosítás: Donyeck és Luhanszk különleges státusszal Ukrajna része maradna, a Krím feletti ukrán fennhatóságot nem vitatják.

Vlagyiszlav Dejnego, a kontaktcsoportban az úgynevezett "Luhanszki Népköztársaságot" képviselő megbízott azt mondta: csak a Luhanszkot és Donyecket érintő kérdésekben javasolhattak módosításokat, a Krím esetében nem".

"Azt adtuk hozzá a szöveghez, ami a minszki tűzszüneti egyezménnyel összhangban van... a Donbassz-régió egyáltalán nem tartja a Krímet Ukrajna részének, de nem érzi úgy, hogy joga lenne valahová átcsatolni a félszigetet. Erről a témáról azok beszélhetnek, akik módosítani tudják a szöveget" - tette hozzá.

Oroszország a napokban nem volt hajlandó aláírni a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség dokumentumát, amely Ukrajna részének nevezte a Krímet.

A szakadárok békülékenységre utaló javaslata egybeesett a G7-es csúcstalálkozó lezárásával, amelynek során Barack Obama amerikai elnök ismét felelőssé tette Oroszországot a kelet-ukrajnai harcokért és azt mondta: Moszkva további szankciókra számíthat, ha nem állítja le a szakadárok támogatását.

Az elmúlt hetekben többször is súlyosan megsértették a tűzszünetet, a felek elméletileg tiltott nehézfegyvereket vetettek be és az ukránok azt mondták: orosz különleges egységek tagjait fogták el Ukrajnában.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Orbán Balázs: Magyarország jól helyezkedik az átalakuló világrendben

Orbán Balázs: Magyarország jól helyezkedik az átalakuló világrendben

Az elmúlt hetek világpolitikai történései is azt mutatják, hogy új világrend alakul – mondta az InfoRádióban Orbán Balázs. A miniszterelnök politikai igazgatója szerint ebben az átmeneti időszakban Magyarország jó lapokat vett fel, együttműködik Oroszországgal, Kínával és az Egyesült Államokkal is. Ez a stratégia pedig olyan gazdasági lehetőségeket nyitott meg az ország előtt, amik korábban fel sem merülhettek, ennek köszönhető például a MOL tulajdonszerzése a szerbiai olajvállalatban – hangsúlyozta.

Dán kormányfő az EU-csúcson: Grönland ügyében nyitottak vagyunk az együttműködésre az Egyesült Államokkal

Dánia és Grönland nyitott az együttműködésre az Egyesült Államokkal az 1951-es védelmi megállapodásuk továbbfejlesztése érdekében – jelentette ki Mette Frederiksen dán miniszterelnök Brüsszelben az EU-csúcson csütörtökön késő este.
inforadio
ARÉNA
2026.01.23. péntek, 18:00
Kovács Erik
a Mathias Corvinus Collegium Klímapolitikai Intézet vezető kutatója
Nagyot fordult a világ, jót mentek a tőzsdék

Nagyot fordult a világ, jót mentek a tőzsdék

Tegnap Davosban Donald Trump elmondta, hogy nem fog erőszakot alkalmazni Grönland megszerzésére, este pedig már azt, hogy sikerült megállapodást kötnie és nem lesz újabb vámháború. A hírre világszerte ugrottak a tőzsdék, Ázsia után Európában is nagyobb emelkedés volt látható. A magyar tőzsde is kifejezetten jól teljesített, a Mol közel 6 százalékot emelkedett, ezzel pedig új történelmi csúcs közelébe száguldottak a cég részvényei. Az OTP-nél és a BUX indexnél is összejött ma a történelmi rekord. Közben az amerikai piacokon is folytatódott az emelkedés. Hasonló témákkal is foglalkozunk a február 24-i befektetési konferenciánkon, a Portfolio Investment Day 2026-on, ahol a piac legjobb szakértői segítenek eligazodni a befektetések világában. Jelentkezés itt.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×