A Paranal-hegyen az Európai Déli Obszervatórium nevű, nemzetközi megállapodásokkal létrehozott szervezet építette fel az úgynevezett Very Large Telescope nevű távcsőrendszert. Ez négy darab, lényegében azonos, 8.2 méter átmérőjű tükrös teleszkópból álló teleszkóphálózat, amelyek egy teljesen csupasz hegycsúcson állnak egymástól nagyjából 150 méteres távolságban - magyarázta az InfoRádióban Kiss László, az MTA Csillagászati Intézetének igazgatója.
A fényüket össze tudják kapcsolni, és így úgy működik, mintha egy hatalmas, 16 méter átmérőjű tükrös teleszkóp lenne. A teleszkóprendszer egyébként évek óta megvan, de a távcsöveket nehezen sikerült összehangolni.
"2018 elején az első olyan műszer, az Espresso próbája zajlott le, amellyel a négy távcső fényútját összekapcsolták és létrejött a hatalmas virtuális teleszkóp. Az Espressóval a csillagok fényét bontják fel, és nagyon precízen tudnak sebességet mérni, ezért ez egy nagyon érzékeny exobolygó-detektáló műszer, amellyel más csillagok körüli bolygókat keresnek. Érzékenységének köszönhetően nagyon halvány bolygókat is képesek megtalálni" - mondta Kiss László.
A teljes beszélgetést a csatolt hanganyagban meghallgathatják.