mta
Íme az MTA súlyos érvei az oltás mellett
Az új technológia miatt jóval biztonságosabb a mostani vakcina, mint a korábbiak, a koronavírus elleni védőoltást pedig azért állították elő ilyen gyorsan, mert megvoltak a feltételei, a tudományosság semmiben nem szenvedett hiányt - hangsúlyozta az InfoRádióban Ádám Veronika.
Meghalt Zalai Ernő Széchenyi-díjas közgazdász
Életének 78. évében elhunyt Zalai Ernő, az MTA rendes tagja, Széchenyi-díjas professzor – adta hírül a Magyar Tudományos Akadémia (MTA).
Női tudósokat felvonultató falinaptár készült - 24 nyelven
A nukleáris asztrofizika meghatározó nőalakjait mutatja be.
Nemzetközi tudományos központ igazgatója lesz az előző MTA-elnök
Barcelona, Bergen, Cardiff, Tbiliszi és Wroclaw után Budapesten nyitja meg legújabb tudásközpontját az Academia Europaea (AE). A magyarországi központ tudományos igazgatója Lovász László, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) idén nyáron leköszönt elnöke lesz.
Miben különbözik az AstraZeneca és a Pfizer oltása? Itt a magyarázat
Kemenesi Gábor soraiból kiderül, hogy a vakcinákból a világnak hamarosan elegendő mennyiség áll majd rendelkezésére.
5G: van-e alapja a félelmeknek? – videó
A napjainkban kiépülő 5G mobilhálózatokról kevés a megbízható és elérhető információ. Sokan páratlan technológiai lehetőségeket látnak benne, mások eddig ismeretlen egészségügyi hatásoktól tartanak. A Magyar Tudományos Akadémia ezért egy ad hoc szakértői bizottságot hozott létre, hogy a tudomány eszközeivel vizsgálja meg, van-e alapja a félelmeknek.
Meghalt Kiefer Ferenc nyelvész
Életének 90. évében elhunyt Kiefer Ferenc Széchenyi-díjas nyelvész, az MTA rendes tagja - tudatta a Magyar Tudományos Akadémia (MTA).
Visszakerülhet az MTA-hoz az OTKA pályázatok döntési joga
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) visszaadná az Országos Tudományos Kutatási Alapprogramok (OTKA) pályázatok bírálati jogosultságát a Magyar Tudományos Akadémiának (MTA) - mondta Palkovics László innovációs és technológiai miniszter az Országgyűlés Kulturális Bizottsága meghallgatásán.
Hosszú távú küzdelemre kell készülni az új koronavírus ellen
Maratonra kell készülni a járvány miatt, nem sprintre, a mindenki számára elérhető vakcinára még legalább egy évet várni kell - mondta Erdei Anna immunológus, az MTA főtitkárhelyettese a Magyar Tudomány Ünnepén tartott akadémikusi előadásokat összegezve. A konferencián az is elhangzott, hogy ha a vírus szaporodását gátló gyógyszerek szélesebb körben elérhetőek lennének, az nagy terhet venne le a kórházi ellátásról.
Már az alapellátásban is bevethetik a magyar gyártásban készülő koronavírus-gyógyszert
A favipiravir hazai gyártási folyamatát koordináló Keserű György Miklós akadémikus szerint egyre fontosabb, hogy a gyógyszert a tünetek megjelenése után minél hamarabb megkapják a betegek.
Jakab Ferenc virológus: a koronavírus után új járványok jönnek – videó
Három összetevőt is felsorol, ami ennek a melegágya már most. Az MTA számos tudományos videót közzétett a Magyar Tudomány Ünnepe kapcsán arról, hogy mire számíthat az emberiség, ha mindent úgy csinál, mint eddig.
Az állami kórházak vezetőinek kiválasztására javaslattevő bizottságot kért fel a kormány
Az orvosi kamara elnökét is meghívták.
Pártot alapít Pálinkás József
Csütörtökön mutatják be a formációt és annak céljait.
Az MTA elnöke is részt vesz az Európai Kutatási Tanács elnökválasztási előkészületeiben
Freund Tamást is beválasztotta az Európi Bizottság abba a a független tudományos testületbe, amely az Európai Kutatási Tanács (European Research Council, ERC) következő elnökének megválasztását készíti elő.
Akár évi százmillió forint is maradhat a betegeknél a hálapénz kriminalizálásával
Az Országház elfogadta az orvosok fizetésemeléséről és a hálapénz kriminalizálásáról szóló törvényt. Vajon mennyi pénz marad ezek után a betegeknél?
Bemutatták az első magyarországi dinoszaurusztojást
A pár centiméteres, ovális alakú, különös felülettel rendelkező tojásmaradvány az iharkúti ásatások során került elő, és vélhetően egy kistermetű ragadozó dinoszaurusztól származott.
Koronavírus-tagadóknak írt levelet az MTA elnöki bizottsága
Az, hogy valaki nem ért egyet a politikai intézkedésekkel, nem csaphat át a vírus létének tagadásába - figyelmeztetnek a tudósok.
Plüsskutyákkal nyűgözte le a zsűrit a Famelab nyertese
Vékony Kata biológus nyerte az idén harmadik alkalommal megrendezett FameLab tudománykommunikációs verseny magyarországi döntőjét, így ő képviselheti a magyar tudósokat a novemberi nemzetközi döntőben.
Ez a hat vakcinajelölt áll a legjobban a koronavírus elleni versenyben
Soha ennyi laikus nem követte a vakcinakutatás legújabb eredményeit és megoldásait, mint a koronavírus járvány idején, ezért a Magyar Tudományos Akadémia felkérésére Poór Gyula akadémikus készített egy összefoglalót a legfontosabb tudnivalókról és a SARS-CoV-2 kórokozó elleni védőoltás kapcsán indult kutatási verseny aktuális állásáról.
Tévhiteket oszlat el az MTA az allergia és a csalánkiütés kapcsolatáról
A közvélekedéssel ellentétben a csalánkiütés csak ritkán allergiás tünet - derült ki a Magyar Tudományos Akadémia támogatásával működő tudomany.hu oldal összeállításából. Tesztelni csak azokat a betegeket szükséges, akiknél a betegvizsgálat és a kórelőzmény felveti ennek szükségességét - hívta fel a figyelmet az InfoRádióban Szegedi Andrea, a Debreceni Egyetem Bőrgyógyászati Klinika és Tanszék professzora.