A közlés szerint a játékosokat már néhány hete értesítették a változásról.
Márky Jenő az ügyben kiadott állásfoglalásában közölte, a magyarországi rendezési helyszínt azért kellett lemondani, mert a WTA határidős szabályai szerint nem rendelkezett az idei évre megfelelő pénzügyi támogatással. A tulajdonos felsorolta, hogy a viadal 1996-ban került először Magyarországra, majd 2014 és 2019 között Bukarest adott otthont a tornának, majd 2019-től 2024-ig a verseny ötéves pénzügyi kormánygaranciát kapott.
"2019-2020 között a Magyar Tenisz Szövetség (MTSZ) által megkötött előnytelen és megvalósulatlan szerződések akadályozták a verseny Magyarországra való visszakerülését. Az MTSZ tájékoztatója alapján a magyar kormányzat több mint 13 milliárd forintot fizetett ki az ideiglenes versenyek és versenyhelyszínek tartozásáért, valamint a meg nem rendezett versenyek kártérítéséért. 2021-ben a kormánygaranciának és egy jogi pernek köszönhetően kerülhetett vissza ismét Magyarországra a WTA-verseny. Tavaly Palermo eladta a kolozsvári rendezőknek a versenyjogot, így a WTA naptárában a magyar verseny volt a világon az egyetlen, ahol a versenyjog és a versenyhelyszín is magyar tulajdonban volt. Ráadásul 2024-ben sporttörténelmi lehetőség adódott: hétmillió dolláros kedvezménnyel (ötmillió dolláros fizetéssel) Magyarország egy 15 millió dolláros tornának, a világon a top 20-ba tartozó versenyének lehetett volna állandó tulajdonosa. A döntéshozók nem kívántak élni ezzel a lehetőséggel."
A közlemény szerint a Római Teniszakadémiáról - és benne az Asbóth József Stadionból - 39 ország heti 44 órás élő adásban közvetített, a közösségi médiában pedig a torna legalább 60 milliós megjelenéssel bírt. Emellett évente 10-12 magyar játékosnak biztosított szakmai fejlődést, világranglistapontokat és garantált pénzügyi profitot a versenyből.
Márky Jenő kiemelte, a Magyar Olimpiai Bizottság tájékoztatása szerint a Hungarian Grand Prix Magyarország legrangosabb egyéni világversenye volt, amely világranglistapontjainak köszönhetően a magyar játékosok olimpiai kvalifikációját is segítette, tavaly pedig a párizsi játékok közvetlen előversenye volt. A verseny különlegessége volt az is, hogy a wimbledoni bajnokság bajnokság utáni héten rendezték, amikor 282 ezer dollárral a legmagasabb összdíjazású női verseny volt.
"A verseny elvesztésének legnagyobb vesztesei a magyar éljátékosok, a hazai sport. Ezt a WTA-tornát szakmailag a kisebb pénzdíjú ITF-versenyekkel sem lehet pótolni. Szeretném megköszönni a pénzügyi garanciát, az elmúlt négy év támogatását az összes partneremnek és mindazoknak, akik kemény és kitartó munkájukkal hozzájárultak ahhoz, hogy rendkívül sikeres versenyeket tudtunk rendezni, ami a magyar sport imázsát is emelte. Most azzal búcsúzok, amit az elmúlt 43 évben is tettem - az utánpótlás-nevelésében és a szenior nemzetközi verseny szervezésében folytatom küzdelmem a magyar tenisz fennmaradásáért" - közölte Márky Jenő.
A torna történetében Szávay Ágnes nevéhez fűződik a legjobb magyar eredmény, aki 2009-ben és 2010-ben is elhódította a trófeát. A tavalyi viadalt egyesben az orosz Diana Snajder nyerte, párosban pedig Stollár Fanny és a lengyel Katarzyna Piter megvédte címét.