eur:
413.83
usd:
401.76
bux:
81178.25
2025. január 9. csütörtök Marcell

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 20. Silvio Piola - a magyarok végzete

Az 1938-as világbajnokság első számú csillaga volt a Squadra Azzurra csatára, aki az olaszok három mérkőzésén is szerzett gólt. Az Infostart vb-rangsorában a 20. helyezett: Silvio Piola.

Személyében tisztelhetjük az eddig négy világbajnoki címet nyert olasz futball legjobb – s ami e poszt szereplőinél a legfontosabb: leggólerősebb – középcsatárát.

Silvio Piola a rekordok embere.

Senki sem szerzett nála több gólt az 1929 óta létező Serie A-ban (274), s minden sorozatot, bajnokikat és kupameccseket szintén beleértve is ő a calcio rekordere (364). A különbség csupán annyi, hogy előbbiben Francesco Totti, utóbbiban Alessandro Del Piero a második mögötte. Ráadásul az olaszok a 274-be nem is számolják bele az 1945–1946-os idényben szerzett 16 bajnoki gólját, mondván, az nem a szokásos ligarendszerű bajnokság volt. (Pedig a Torino bajnoki címe hivatalos!) Senki sem szerzett nála több gólt élvonalbeli olasz bajnoki találkozón (1933. október 29-én hatot, Omar Sivori beállította egyszer a rekordot, de valójában az Inter ificsapata ellen), senki nem szerzett nála többször egy mérkőzésen két gólt a Serie A-ban (49, holtversenyben Gunnar Nordahllal). Ugyan a svéd és a nagy rivális, Giuseppe Meazza még nála is több mesterhármast ért el, de 17 évesen és 132 naposan Piola volt az olasz első osztály legfiatalabb, majd 37 évesen és 51 naposan a legidősebb „triplázója”. Az elsőt egyébként éppen a nagybátyjának, az akkor már a Napoliban védő Giuseppe Cavannának rúgta. A Serie A történetében senki sem tudott húsz év különbséggel mesterhármast rúgni. S végül még egy: Piola volt a legfiatalabb futballista, aki eddig háromnál több bajnoki gólt szerzett egy bajnoki mérkőzésen: négyet vágott 18 évesen és 54 naposan az Alessandriának.

A Piemontban lévő Vercelliben, a kor legsikeresebb futballcsapatának városában nőtt fel, édesanyja öccse, Giuseppe Cavanna előbb a Vercellesi Erranti, majd a híres Pro Vercelli kapusa volt, 1934-ben, noha „csak” nem játszó tartalékkapusként, de a család első világbajnokaként ünnepelték. A nála csak nyolc évvel fiatalabb, 1913. szeptember 29-én született Silvio a polgári nyolc osztályába együtt járt az 1938-ban ugyancsak világbajnok Pietro Ferrarisszal és a később szintúgy a válogatottságig jutó Teobaldo Depetrinivel. Az akkoriban alakult Veloces 1925 mindhármukat azonnal leigazolta. A következő években a trió az ország legjobb kölyökcsapatává emelte a Velocest, amelyet aztán a Pro Vercelli hamarosan magába olvasztott.

Akkoriban Nagy József, az MTK korábbi csatára irányította a Pro Vercellit, a felnőtteket és az ifiket egyaránt. Ő dobta először a Serie A mély vízébe Piolát,

1930. február 16-án, a Bologna elleni mérkőzésen. 1932-ig maradt a csapat élén, addigra a középcsatár már bejátszotta magát az első csapatba. A piemonti egyesület 1934-ig tudta őt megtartani, akkor már képtelen volt nemet mondani a fasiszta párt támogatását élvező Laziónak. Győzködte őt Giorgio Vaccaro tábornok, az egyik legerősebb olasz futballvezér, a Lazio korábbi alelnöke, az Olasz Labdarúgó-szövetség elnöke, de még ennél is többet számított, hogy Giovanni Marinelli, egy másik tekintélyes fasiszta vezér elintézte, hogy Piola ne a Vercellihez közeli Courognéban, hanem a római külügyminisztérium épületében teljesítse a katonai szolgálatát.

A még mindig csak a 21. születésnapjához közeledő középcsatár első, a római klubban töltött idényében bemutatkozott a Squadra Azzurrában. A Lazio, hiába a korábbi nagy erősítések, csak az után tudott az ország legerősebb klubjai közé emelkedni, hogy Viola József, a Törekvés egykori válogatott játékosa átvette a csapatot. Ő felrepítette a bajnokság második helyére a „sasokat”, akik aztán bejutottak a Közép-Európai Kupa döntőjébe is. Az 1936–1937-es szezont olasz gólkirályként záró

Piola emlékezetes csatákat vívott a Ferencváros védőivel a KK mindkét fináléjában,

lőtt egy gólt 1:4 után az Üllői úton, amely után még maradt esély a visszavágóra. A római első félidőben tizenhét perc alatt hármat vágott be Hádának – de ez is kevésnek bizonyult, mert a kiváló magyar kapus kivédte a második játékrészben a világklasszis olasz tizenegyesét.

Piola aztán háromnegyed évvel később, a világbajnoki döntőben „visszavágott”, amikor két gólt is lőtt a 4:2-re megnyert döntőben.

A nyolcaddöntőben, az olaszok egyik legnehezebb mérkőzésén, a 94. percben, a hosszabbításban szerzett győztes gólt. A következő találkozón, a negyeddöntőben, kettőt rúgott a franciáknak, ez volt az első alkalom, hogy egy rendező vereséget szenvedett, hiszen 1930-ban Uruguay, majd 1934-ben Olaszország is világbajnoki címet nyert. A brazilok elleni elődöntőben Piola nem szerzett gólt, aztán a magyarok elleni fináléban kettőt is.

A torna után őt ünnepelték a torna legjobb játékosaként. Az egyik elragadtatott méltatás szerint

„az utolsó mérkőzések egyik kérdése az volt, ki is a világ legjobb középcsatára: a magyar Sárosi, az olasz Piola vagy a brazilok négere, Leônidas.

A finálé megadta a választ, a magyarok elleni döntőben két gólt is szerző olasz ma nemcsak a világ legjobb középcsatára, hanem a legjobb játékosa is.”

Piola az 1938-as világbajnokság után nemzeti hős lett. A fasisztáknak fontos volt ez a győzelem, amelyet a válogatott idegenben aratott. Piolának nem volt személyes vagy közeli kapcsolata a fasisztákhoz, de megtette, amit a rendszer elvárt tőle.

Büszke volt arra, hogy Mussolini fogadta a válogatottat.

Később megmagyarázta az ezzel kapcsolatos érzéseit, azt írta, hogy „azokban az időkben erős volt a hazaszeretet, nem úgy, mint most, s ennek semmi köze sem volt a fasizmushoz. Kitüntető volt, hogy a miniszterelnök fogadja a csapatot, s azt mondja, bravó, Olaszország büszke rátok.”

Az egyik becézése alapján Piemonti Rakétának elnevezett futballista, aki a világklasszisok közül Európában elsőként mutatta be a hanyatt vetődéses kapura lövést, olaszul a rovesciatát, 25 éves volt akkoriban, még 14 évvel később is játszott a válogatottban. Nem túlzás, legalább két világbajnoki részvételt elvett tőle a háború. 1943-ban visszatért Piemontba, előbb a Torino, majd a Juventus, végül a Novara játékosaként.

1954. március 7-én, 40 évesen és 159 naposan játszotta az utolsó bajnoki mérkőzését a Serie A-ban.

Ő volt a 20. század egyetlen futballistája, aki az ötödik X-be lépve bajnoki mérkőzésen szerepelt a Serie A-ban. Gattinarában hunyt el, 1996. augusztus 3-án.

Az ismert újságíró, Bruno Perucca így jellemezte valamikor a hetvenes évek elején: „Piola játékában minden megvolt, egyesítette magában Gunnar Nordahl erejét, John Charles fejjátékát, Gigi Riva rúgótechnikáját, Giampero Boniperti ötletességét és Guglielmo Gabetto akrobatikáját.” Vittorio Pozzo sem fukarkodott a dicséretével: „Nem tudnám megmondani, hogy a bal vagy a jobb lába volt kitűnőbb, mindkettővel bámulatosan lőtt. Remek volt a fejjátéka, ráadásul senkit nem láttam még, aki úgy tudta volna hanyatt vetődve kapura rúgni a labdát, mint ő.”

A sorozat korábbi részei:

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 21. Didi - a hulló falevél gazdája

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 22. Jairzinho - tomboló Hurrikán

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 23. Mario Kempes - mindent vitt

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 24. Roberto Baggio - a 11-esek átka

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 25. Fritz Walter - egy magyar őr mentette meg

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 26. Dino Zoff - a nagypapa világbajnok lesz

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 27. Lionel Messi - azok a németek…

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 28. Eusébio - a nyomornegyedből a csúcsra

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 29. Rivellino - az Atomlöket gazdája

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 30. Johan Neeskens - két ezüst könnyes története

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 31. Gianluigi Buffon - 2018 nagy hiányzója

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 32. Mario Zagallo - Kis Hangyából Öreg Farkas

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 33. Paolo Maldini - avagy Paolo di Milan

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 34. Romário - a Kicsi nagy lesz

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 35. Oliver Kahn - csak az a jokohamai este...

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 36. Raymond Kopa - a kis Napóleon

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 37. Lev Jasin - a Fekete Pók

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 38. Franco Baresi - az elátkozott világbajnok

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 39. Sárosi György - a gólok embere

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 40. Iker Casillas - a rekorder nyerőember

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 41. Leonidas - a fuszeklis playboy

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 42. Fabio Cannavaro - az azúrkék aranyember

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 43. Cafù - rekorder a nyomornegyedből

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 44. Teófilo Cubillas - a hatalmas Kisgyerek

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 45. Bobby Charlton - egy lovag Manchesterből

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 46. Luis Monti - két ország kedvence

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 47. Daniel Passarella - Törőcsik rossz szelleme

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 48. Gordon Banks - az évszázad bravúrja

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 49. Uwe Seeler - a köpcös rekorder

A vb-történet ötven legjobb futballistája: 50. Ernst Wilimowski - az alkoholista csodacsatár

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.01.10. péntek, 18:00
Kőrösi Csaba
a Kék Bolygó Alapítvány stratégiai igazgatója
Heves összecsapások Kurszkban, elindult a Biden-adminisztráció utolsó fegyverszállítmánya - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Heves összecsapások Kurszkban, elindult a Biden-adminisztráció utolsó fegyverszállítmánya - Híreink az orosz-ukrán háborúról csütörtökön

Továbbra is heves harcok zajlanak az oroszországi kurszk-régióban, ahol az ukrán csapatok vasárnap indítottak újabb offenzívát. Kijev állítása szerint egy komolyabb orosz ellentámadást is vissza tudtak verni. Ezzel párhuzamosan tisztázódtak az utolsó, Joe Biden amerikai elnök által összeállított amerikai fegyverszállítmány részletei is. Biden január 20-án hagyja el a Fehér Házat, a szakértők egyelőre csak találgatják, hogy Donald Trump megválasztott elnök milyen lépéseket fog tenni. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×