Infostart.hu
eur:
356.02
usd:
306.39
bux:
130916.32
2026. május 26. kedd Evelin, Fülöp
A Republikánus Párt elnökjelöltségére pályázó Donald Trump volt amerikai elnök támogatóihoz beszél Mar-a-Lago birtokán, a floridai Palm Beachben 2024. március 5-én, az úgynevezett szuperkedden. Az előválasztási napon az ország 15 államában döntöttek a republikánus szavazók az elnökjelölt személyéről, azaz mintegy 800 delegálti szavazatról. Trump Vermont állam kivételével mindenütt győzelmet ért el az elnökjelöltségért a Nikki Haleyvel folytatott versenyben. Az elnökválasztást november 5-én tartják az Egyesült Államokban.
Nyitókép: MTI/AP/Rebecca Blackwell

Donald Trump véget akar vetni a sokszínűséget, esélyegyenlőséget és inkluzivitást szorgalmazó politikáknak

Donald Trump január 20-ai hivatalba lépését követően intézkedéseket készül hozni a határvédelmet és energetikát illetően, illetve véget akar vetni a sokszínűséget, esélyegyenlőséget és inkluzivitást (Diversity, Equity, and Inclusion, röviden DEI) szorgalmazó politikáknak - jelentette ki vasárnap Mike Waltz, a leendő amerikai elnök kijelölt nemzetbiztonsági tanácsadója a CBS hírtelevízió Face the Nation című műsorában.

"Kint lesznek az asztalon kampányígéretei, amelyeket megígért az amerikai népnek, ami a határvédelmet, az energetikát és a DEI-t, vagyis a szövetségi kormányzat oly sok szegletét megfertőző woke-kultúra elleni fellépést illeti" - mondta Waltz.

A kijelölt nemzetbiztonsági tanácsadó mindemellett hangsúlyozta, hogy a legégetőbb kérdés a határvádelem, az amerikai szavazók pedig világos felhatalmazást adtak Donald Trumpnak: "zárja le a határt és toloncolja ki a legrosszabbak legrosszabbjait" és lépjen fel a drogkartellekkel szemben.

Waltz egyebek között beszélt a Közel-Keletről is. Hangsúlyozta, hogy amennyiben a Hamász palesztin terrorszervezet megszegi a gázai tűzszüneti, illetve túszalku egyezményt, úgy az Egyesült Államok Izraelt támogatni fogja "mindabban, amit meg kell tennie". Leszögezte egyben, hogy a Hamász sosem fogja a Gázai övezetet kormányozni, mert az teljességgel elfogadhatatlan. Kiemelete azt is, hogy Donald Trump és csapata ezt világossá tették Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök előtt is.

Waltz egyben derűlátónak mutatkozott abban, hogy Donald Trump kormányzata képes lesz majd kialkudni az Izrael és Szaúd-Arábia közötti kapcsolatok normalizálását az Ábrahám-egyezmények keretében.

Címlapról ajánljuk
A hokiválogatott újra bennmaradt az elitben – Majoross Gergely: előrébb tartunk, mint tavaly

A hokiválogatott újra bennmaradt az elitben – Majoross Gergely: előrébb tartunk, mint tavaly

A magyar férfi jégkorong-válogatott egy győzelemmel és hat vereséggel zárta az A csoportos világbajnokság csoportkörét, és jövőre sorozatban harmadszor szerepelhet a legjobbak között. A szövetségi kapitány szerint idén már sokkal előrébb tartottak, mint tavaly. Ez a lőtt gólok számában és az érettebb döntésekben is megnyilvánult – erről beszélt az InfoRádióban Majoross Gergely, aki azt is mondta, az a cél, hogy folyamatosan közelítsenek az elit vb csapatainak szintjéhez.

Interpellációk: fenyegetésekről is szó volt a parlamentben

A közjogi méltóságok miniszterelnök általi lemondásra történő felszólításáról, a migrációs paktumról, illetve a mindennapos iskolai testneveléssel kapcsolatban is interpellálták a képviselők a kormány tagjait kedden az Országgyűlésben.
inforadio
ARÉNA
2026.05.27. szerda, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára, a Magyar Külügyi Intézet vezető kutatója
Magyar Péter átírná egy egész térség jövőjét: mutatjuk a terveket – Összejöhet a hatalmas fordulat?

Magyar Péter átírná egy egész térség jövőjét: mutatjuk a terveket – Összejöhet a hatalmas fordulat?

Magyar Péter már a választási kampányban arra tett ígéretet, hogy győzelme esetén Varsóba, majd Bécsbe fog vezetni az első útja miniszterelnökként. A Tisza Párt elnöke a fővároson kívül végül Krakkót és Gdańskot is érintette a múlt heti körútján Lengyelországban, ahol elmondta, új fejezetet nyitnak a két nemzet ezeréves múltra visszatekintő barátságában. Miután Donald Tusk lengyel kormányfővel egyeztetett, Magyar Péter leszögezte: erős Európához erős Közép-Európa kell. Noha az utóbbi időben máshová tolódott a magyar diplomácia fókusza, az új miniszterelnök kiállt a Visegrádi Együttműködés felélesztése és lehetséges kibővítése mellett, mi több, rögtön meg is hívta Budapestre a szlovák, cseh és lengyel kormányfőket június végére. Van esély új életet lehelni a visegrádi négyekbe? És hogyan alakulhat a jövőben Magyarország külpolitikája, különös tekintettel a környező országokkal ápolt kapcsolatokra? Min áll vagy bukik az új irányvonal sikere? A Global Insight legfrissebb adásában erről kérdeztük Zeöld Zsombor Lengyelország-szakértőt, a Budapesti Corvinus Egyetem doktorandusz hallgatóját.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×