eur:
410.89
usd:
390.44
bux:
79319.2
2024. november 21. csütörtök Olivér
Nyitókép: Unsplash.com

Elhozhatja az atomenerőművek aranykorát a mesterséges intelligencia

A mesterséges intelligenciák működtetése hatalmas adatközpontokat igényel, ám ezeknek óriási az energiaétvágya. Emiatt a nagy amerikai technológiai vállalatok egyre-másra jelentik be, hogy inkább az atomenergia felé fordulnak, ugyanis megbízható és bőséges energiaforrásra van szükségük, alacsony kibocsátással.

A technológiai szektor energiaigénye meredeken emelkedik, részben az AI-boom és az adatvezérelt szolgáltatások iránti egyre növekvő igény miatt. Az új adatközpontok, gyárak, elektromos autó, valamint az egyre melegebb és hosszabb nyarak hatására a villamosenergia-kereslet ugrásszerűen nőni kezdett - írja a Portfolio. Hozzáteszik,

a mesterséges intelligencia esetén egy lekérdezés tízszer annyi energiát is felvehet, mint egy Google-keresés.

Mint írják, a Goldman Sachs számításai szerint az évtized végére az adatközpontok energiaigénye 160 százalékkal fog megnőni. Viszonyításképpen: egy-egy nagyobb adatközpont körülbelül annyi áramot fogyaszt el, mint egy közepes méretű város. Az adatközpontok jelenleg a globális energiafelvétel 1-2 százalékát teszik ki, ez azonban 2030-ra 3-4 százalékra emelkedhet.

A Dominion Energy, az egyik legnagyobb adatközpont-piacnak otthont adó Virginiában működő közműszolgáltató vállalat arra számít, hogy 2039-re megduplázódik az energiaigény az ottani területen. A Dominion a hetekben benyújtotta a virginiai szabályozó hatóságoknak azt a tervét, hogy a kereslet várható növekedését CO2-mentes áramforrások, valamint új földgázüzemű erőművek fejlesztésével kívánja kielégíteni - írja a lap.

"Egyetlen energiaforrás, hálózati megoldás vagy energiahatékonysági program sem tudja megbízhatóan kiszolgálni ügyfeleink növekvő igényeit"

- mondta Ed Baine, a Dominion Energy Virginia elnöke. A nagy techcégek évekkel ezelőtt nagy célokat tűztek ki a szén-dioxid-kibocsátásuk csökkentésére, zöld energiaforrások használatával. Ám a ChatGPT és más, hatalmas mennyiségű villamos energiát fogyasztó nagy nyelvi modellek azonban felborították ezeket az ígéreteket, és a cégek kénytelenek több tiszta energiát beszerezni. Így váltak a technológiai vállalatok a legnagyobb megújuló energia-felvásárlókká az Egyesült Államokban, de az adatközpontok szüntelen energiaigényét még akkumulátorparkokkal kiegészülve sem tudják teljes egészében így fedezni.

Itt lép be a képbe az atomenergia, ugyanis a megújulókkal összehasonlítva előbbi képes folyamatosan áramot termelni, ami elengedhetetlen az adatközpontok által megkövetelt 24/7-es üzemidőhöz - írják. Az atomenergia, különösen az olyan új fejlesztések, mint a kis moduláris reaktorok (SMR), lehetőséget nyújtanak arra, hogy ezt az áramigényt a vállalatok a megújuló energiaforrásoknál tapasztalt időszakossági problémák nélkül elégítsék ki.

A Google október közepén jelentette be az első olyan üzletet, ami támogatja a kis moduláris reaktorok kereskedelmi célú építését és az ezekből származó áram megvásárlását.

A techcég a Kairos Power nevű atomenergetikai startuppal kötött szerződést, melynek keretében a Google összesen 7 reaktor építését támogatja, melyek közül az első 2030-ra állhat üzembe. Az erőműveket várhatóan a Google adatközpontjait ellátó régiókban telepítik majd, bár a Kairos nem közölt pontos helyszíneket.

A példát két nagy tech-vállalat, az Amazon és a Microsoft is követte. Utóbbi korábban már azt is bejelentette, hogy 2028-tól a Sam Altman által elnökölt Helion nevű nukleáris fúziós startup cégtől fog energiát beszerezni. A Microsoft alapítója, Bill Gates szintén alapított egy TerraPower nevű céget, amely egy fejlett atomerőmű kifejlesztésén dolgozik egy wyomingi telephelyen.

A lap megjegyzi, az atomerőművek megítélése sokat romlott az utóbbi években, ráadásul az építésük is drága és időigényes. A földgázból származó olcsó energia robbanásszerű térnyerése az atomerőművek számára is megnehezítette a pénzügyi versenyt. A nukleáris iparág most az SMR-ektől reméli az új kapacitások kiépítésének következő hullámát.

Címlapról ajánljuk
Hová merült a GUGI, az orosz mélytengeri különleges egység?

Hová merült a GUGI, az orosz mélytengeri különleges egység?

Nyugati illetékesek már a mostani, állítólagos tengeri szabotázs előtt emlegették az orosz flotta különleges egységét, a GUGI-t. Források szerint ez egy olyan elit egység, amely titkos és különösen összetett feladatokra képes a tenger mélyén.

Orbán Viktor: meg kell barátkoznunk olyan fogalmakkal, mint a gazdasági semlegesség és a nemzeti önérdek

Sikerült növelni nemzetközi szinten az ország mozgásterét, és komoly előnyökkel járhat Magyarország számára az amerikai elnökválasztás eredménye - egyebek mellett erről beszélt Orbán Viktor a Magyar Állandó Értekezlet (Máért) ülésén csütörtökön Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.21. csütörtök, 18:00
Kóka János
a Doktor24 csoport alapító tulajdonosa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×