eur:
408.12
usd:
375.46
bux:
0
2024. november 1. péntek Marianna
Nyitókép: Unsplash.com

Elhozhatja az atomenerőművek aranykorát a mesterséges intelligencia

A mesterséges intelligenciák működtetése hatalmas adatközpontokat igényel, ám ezeknek óriási az energiaétvágya. Emiatt a nagy amerikai technológiai vállalatok egyre-másra jelentik be, hogy inkább az atomenergia felé fordulnak, ugyanis megbízható és bőséges energiaforrásra van szükségük, alacsony kibocsátással.

A technológiai szektor energiaigénye meredeken emelkedik, részben az AI-boom és az adatvezérelt szolgáltatások iránti egyre növekvő igény miatt. Az új adatközpontok, gyárak, elektromos autó, valamint az egyre melegebb és hosszabb nyarak hatására a villamosenergia-kereslet ugrásszerűen nőni kezdett - írja a Portfolio. Hozzáteszik,

a mesterséges intelligencia esetén egy lekérdezés tízszer annyi energiát is felvehet, mint egy Google-keresés.

Mint írják, a Goldman Sachs számításai szerint az évtized végére az adatközpontok energiaigénye 160 százalékkal fog megnőni. Viszonyításképpen: egy-egy nagyobb adatközpont körülbelül annyi áramot fogyaszt el, mint egy közepes méretű város. Az adatközpontok jelenleg a globális energiafelvétel 1-2 százalékát teszik ki, ez azonban 2030-ra 3-4 százalékra emelkedhet.

A Dominion Energy, az egyik legnagyobb adatközpont-piacnak otthont adó Virginiában működő közműszolgáltató vállalat arra számít, hogy 2039-re megduplázódik az energiaigény az ottani területen. A Dominion a hetekben benyújtotta a virginiai szabályozó hatóságoknak azt a tervét, hogy a kereslet várható növekedését CO2-mentes áramforrások, valamint új földgázüzemű erőművek fejlesztésével kívánja kielégíteni - írja a lap.

"Egyetlen energiaforrás, hálózati megoldás vagy energiahatékonysági program sem tudja megbízhatóan kiszolgálni ügyfeleink növekvő igényeit"

- mondta Ed Baine, a Dominion Energy Virginia elnöke. A nagy techcégek évekkel ezelőtt nagy célokat tűztek ki a szén-dioxid-kibocsátásuk csökkentésére, zöld energiaforrások használatával. Ám a ChatGPT és más, hatalmas mennyiségű villamos energiát fogyasztó nagy nyelvi modellek azonban felborították ezeket az ígéreteket, és a cégek kénytelenek több tiszta energiát beszerezni. Így váltak a technológiai vállalatok a legnagyobb megújuló energia-felvásárlókká az Egyesült Államokban, de az adatközpontok szüntelen energiaigényét még akkumulátorparkokkal kiegészülve sem tudják teljes egészében így fedezni.

Itt lép be a képbe az atomenergia, ugyanis a megújulókkal összehasonlítva előbbi képes folyamatosan áramot termelni, ami elengedhetetlen az adatközpontok által megkövetelt 24/7-es üzemidőhöz - írják. Az atomenergia, különösen az olyan új fejlesztések, mint a kis moduláris reaktorok (SMR), lehetőséget nyújtanak arra, hogy ezt az áramigényt a vállalatok a megújuló energiaforrásoknál tapasztalt időszakossági problémák nélkül elégítsék ki.

A Google október közepén jelentette be az első olyan üzletet, ami támogatja a kis moduláris reaktorok kereskedelmi célú építését és az ezekből származó áram megvásárlását.

A techcég a Kairos Power nevű atomenergetikai startuppal kötött szerződést, melynek keretében a Google összesen 7 reaktor építését támogatja, melyek közül az első 2030-ra állhat üzembe. Az erőműveket várhatóan a Google adatközpontjait ellátó régiókban telepítik majd, bár a Kairos nem közölt pontos helyszíneket.

A példát két nagy tech-vállalat, az Amazon és a Microsoft is követte. Utóbbi korábban már azt is bejelentette, hogy 2028-tól a Sam Altman által elnökölt Helion nevű nukleáris fúziós startup cégtől fog energiát beszerezni. A Microsoft alapítója, Bill Gates szintén alapított egy TerraPower nevű céget, amely egy fejlett atomerőmű kifejlesztésén dolgozik egy wyomingi telephelyen.

A lap megjegyzi, az atomerőművek megítélése sokat romlott az utóbbi években, ráadásul az építésük is drága és időigényes. A földgázból származó olcsó energia robbanásszerű térnyerése az atomerőművek számára is megnehezítette a pénzügyi versenyt. A nukleáris iparág most az SMR-ektől reméli az új kapacitások kiépítésének következő hullámát.

Címlapról ajánljuk
November 1-je mindenszentek ünnepe, november 2-a a halottak napja a keresztény világban.

November 1-je mindenszentek ünnepe, november 2-a a halottak napja a keresztény világban.

Mindenszentek (latinul: festum omnium sanctorum) a katolikus egyházban az összes üdvözült lélek emléknapja, a protestánsok az elhunytakról emlékeznek meg ilyenkor. A halottak napja fokozatosan vált egyházi ünnepből az elhunytakról való megemlékezéssé.

Madaras Norbert: a szövetségi kapitányoknak új csapatot kell építeniük

Csütörtökön kiderült: az új olimpiai ciklusban is maradhat a magyar férfi vízilabda-válogatott szövetségi kapitánya Varga Zsolt, a női válogatottat pedig az eddigi társkapitány, Cseh Sándor egyedül irányítja. Szerződésük 2+2 évre szól. A jövőről a szövetség néhány hete újraválasztott elnöke nyilatkozott az InfoRádióban.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.04. hétfő, 18:00
Böcskei Balázs politológus, az IDEA Intézet stratégiai igazgatója
Mráz Ágoston Sámuel a Nézőpont Intézet igazgatója
Nagyot csökkenhet az EU versenyhátránya az áramárak területén Kínával és Amerikával szemben

Nagyot csökkenhet az EU versenyhátránya az áramárak területén Kínával és Amerikával szemben

Az Európai Unió Kínával és az Egyesült Államokkal szembeni versenyképességi hátránya ha nem is kizárólag, de jelentős részben a magasabb itteni energiaárak miatt jött létre. A teljes energiafogyasztásban egyre nagyobb súllyal rendelkező villamos energia ára tekintetében az EU hátránya mérséklődhet az előttünk álló időszakban, és akad egy olyan technológia is, az offshore (tengeri) szélerőműveké, amelynek áramtermelési költsége az Unióban hosszabb távon is kisebb lehet, mint fő versenytársainál - derül ki a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) minap kiadott éves jelentéséből (World Energy Outlook 2024).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×