A román államfő visszalépéséről szóló döntést a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) ülése után megjelent sajtóközleményben hozták nyilvánosságra. Eszerint Iohannis a nemzetbiztonsági testület ülésén bejelentette, hogy visszalépéséről már a múlt hét végén tájékoztatta a NATO-szövetségeseket.
Iohannis kikérte a CSAT tagjainak véleményét Mark Rutte jelöltségéről. A román Legfelsőbb Védelmi Tanács egyetértett azzal, hogy Románia támogassa a távozó holland miniszterelnököt a NATO-főtitkári poszt elnyerésében - közölte a román elnöki hivatal.
Jens Stoltenberg jelenlegi NATO-főtitkár június 12-én Magyarországon tárgyalt Orbán Viktorral. Megállapodtak, hogy Magyarország nem vesz részt az Ukrajna támogatását célzó NATO akciókban, de a többi tagállamot nem blokkolja ebben. Orbán Viktor a közös tájékoztatón nehéznek, de konstruktívnak nevezte a tárgyalást és hozzátette: Magyarország megkapta azokat a garanciákat, amelyek lehetővé teszik, hogy a NATO területén kívüli katonai akció csak önkéntes legyen. Jens Stoltenberg kijelentette: tudomásul vette Magyarország kimaradását a NATO ukrajnai missziójából, de az észak-atlanti szövetség eltökélt abban, hogy kiképzést, hosszútávú pénzügyi és katonai támogatást nyújt Ukrajnának.