eur:
401.3
usd:
366.98
bux:
74264.68
2024. október 12. szombat Miksa
Nyitókép: boeing.com

Ha idén repülős nyaralásra készül, nincsenek jó híreink

Európában és az Egyesült Államokban több légitársaság a járatszámok csökkentésére kényszerült, mivel a Boeingnél és az Airbusnál is gyártási gondok jelentkeztek. Közben a beérkező foglalások alapján idén rekordmagasságba emelkedhet az utazások száma, ami miatt várhatóan régebbi repülőgépeket kell majd forgalomba állítani.

A Boeing és az Airbus gyártási nehézségei miatt repülőgéphiánnyal kell számolniuk a légitársaságoknak, az utazások száma viszont várhatóan meghaladja a koronavírus-járvány előtti szintet, ezért jelentős kihívásokkal szembesülhet nyáron a globális légiközlekedés – írja a Portfolio a Reuters beszámolója alapján.

A gyártásban jelentkező problémák miatt kevesebb gépet tud forgalomba állítani a Boeing és az Airbus, így a légitársaságok régebbi repülőgépeket vethetnek be, továbbá

csökkenthetik a járatok számát is, ami a menetrendek jelentős átalakítását eredményezheti.

A kényszerű intézkedéseket nem a legjobbkor kell meghozni, ugyanis a légitársaságok várakozásai szerint rekordmagasságokba emelkedhet idén a repülővel utazók száma. A koronavírus-járvány kitörése előtti utolsó évben, 2019-ben 4,5 milliárdan utaztak repülővel, idén pedig elérheti a 4,7 milliárdot ez a szám. Ha ez így lesz, úgy kalkulálnak a szakértők, hogy

a kapacitások korlátozottsága miatt jelentősen megdrágulnak a repülőjegyek.

A Nemzetközi Légi Szállítási Szövetség (IATA) korábban kilenc százalékos utasforgalom-növekedést prognosztizált a 2024-es évre, a Boeing biztonsági problémái miatt azonban ez már nem tűnik valószínűnek. Az előrejelzések szerint a légitársaságok mintegy 19 százalékkal kevesebb gépet kaphatnak idén, mint amennyire előzetesen számítottak. Az amerikai légitársaságok helyzete még rosszabb, 32 százalékkal kevesebb repülőgép érkezhet hozzájuk.

A problémák fő forrása, hogy a Boeing január óta kevesebb 737 MAX típusú utasszállítót gyárt, az Airbusnál pedig a Pratt & Whitney hajtóművek ellenőrzése miatt akár 650 Airbus A320neo típusú repülőgép is leállhat.

Európában és az Egyesült Államokban több légitársaság is arra kényszerült, hogy csökkentse a járatszámokat. A repülőgéplízing-piac ezzel párhuzamosan fellendült, az új gépek bérleti díjai pedig rekordmagasságba emelkedtek, ami miatt bár a kereslet magas marad, az ágazat profitabilitását jelentős kihívások érik az új repülőgépek hiányából adódóan.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.10.14. hétfő, 18:00
Palócz Éva
a Kopint-Tárki vezérigazgatója
Az oroszok ostrom alá vették az ukrán állásokat, Ukrajna látványos találatot vitt be - Háborús híreink szombaton

Az oroszok ostrom alá vették az ukrán állásokat, Ukrajna látványos találatot vitt be - Háborús híreink szombaton

Az oroszok előrenyomulnak a Donbaszban, ahol tegnap elfoglaltak egy települést, a kelet-ukrajnai fronton Toreck ostroma zajlik. Az ukránok kurszki területhódítása után Oroszország nem zárja ki, hogy Ukrajna meglepetésszerű támadást fog végrehajtani Rosztov megye vagy Transznisztria ellen. Németország 1,4 milliárd eurós katonai segélycsomagot küld Ukrajnának az év végéig, légvédelmi felszereléseket, harckocsikat, harci drónokat, tarackokat, páncélozott járműveket, radarokat és tüzérségi lövedékeket kapnak. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfrissebb eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. október 12. 19:26
×
×
×
×