eur:
408.2
usd:
374.89
bux:
73837.78
2024. november 4. hétfő Károly
Pecsétek és szavazólapok egy szavazókörzetben a romániai parlamenti választásokon, az erdélyi Csíkszeredán 2020. december 6-án.
Nyitókép: MTI/Veres Nándor

Rendkívül alacsony a részvétel a parlamenti voksoláson

A koronavírus-járvánnyal összefüggésbe hozható, soha nem tapasztalt érdektelenség övezi Romániában a parlamenti választásokat, amelyeken képviselőket és szenátorokat választ a következő négy évre az ország mintegy 19 millió szavazópolgára a kétkamarás bukaresti parlamentbe.

Helyi idő szerint 19 óráig a belföldi választói névjegyzékben szereplő polgárok alig 29,8 százaléka adta le voksát. Négy évvel korábban - amikor rekordalacsony részvétellel zárult a voksolás - este hétig a jogosultak csaknem 37 százaléka szavazott.

A magyarlakta térségek közül Szatmár (27,1 százalék), Kovászna (28,6 százalék) és Maros megyében (29,4 százalék) is az országos átlag alatt, Hargita megyében (34,4 százalék) pedig az országos átlag felett volt a részvétel két órával az urnazárás előtt.

A Románia Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) becslése szerint a magyar szavazók a román többségnél valamivel alacsonyabb arányban járultak az urnákhoz,

a négy évvel korábbi részvételhez képest viszont jelentős a lemaradás, ami a közösség parlamenti érdekérvényesítő erejét veszélyeztetheti.

Külföldön - a csaknem négymilliós román diaszpóra számára berendezett 748 szavazókörben - már szombat óta voksolnak. Külföldön, romániai idő szerint vasárnap 19 óráig, 238 ezer szavazatot adtak le, Magyarországon 1747-en szavaztak.

Az idei parlamenti választásokon tapasztalható távolmaradást a járványhelyzettel magyarázzák a hírtelevíziók által megszólaltatott szociológusok. A kijárási és gyülekezési korlátozások miatt a választási kampánynak nem sok jele volt az utcákon, a voksolás napján pedig a fertőzéstől való félelem is távol tartotta a szavazók egy részét az urnáktól, annak ellenére, hogy a hatóságok és a politikai szervezetek is egybehangzóan részvételre buzdították a polgárokat, mondván, hogy a voksolás nem növeli a fertőzés kockázatát.

A szavazókörök mindenütt helyi idő szerint 7 és 21 óra között tartanak nyitva, de ezt követően is leadhatják még szavazatukat azok, akik 21 órakor sorban álltak a választókör előtt.

A hírtelevíziók helyi idő szerint 21 (magyar idő szerint 20) órakor teszik közzé a szavazókörökből távozók nyilatkozatai alapján készített (exit poll) becslést.

Címlapról ajánljuk
Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.

Izgalmas térképen az amerikai elnökválasztás várható kimenetele

Igencsak szoros csatát jósolnak a közvélemény-kutatók, de a szakértő szerint Donald Trump így is jobban áll, mert eddig is mindig alulmérték a voksolások előtt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×