A török–szír konfliktus miatt a legnagyobb veszélyben lévő menekültek egy része valószínűleg visszamenne Szíriába, bár abban nem biztos, hogy ez lenne a számunkra a legideálisabb hely – fogalmazott az InfoRádióban Tálas Péter, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóközpont igazgatója. "Itt mégiscsak arról van szó, hogy a szíriai menekültek többsége nem kurd, hanem arab, és ez azt jelenti, hogy ők
egy kurd területre kerülnének vissza, nem oda, ahonnan eljöttek.
Ettől függetlenül felteszem, hogy egy részük biztos visszamenne. Egy részükről pedig azt gondolom, hogy nem akar visszamenni, részben azért, mert nem látja biztosítva, hogy a szíriai életét, részben pedig azért, mert a szíriai menekültek egy része a polgárháború elől menekült, de sokan vannak azok is, akik az Aszad-rezsim elől is menekültek. Vagyis egy részük biztos, hogy nem akar visszamenni" – ismételte meg.
Tálas Péter szerint a helyzetre a legnagyobb hatással Oroszország lehet. Úgy vélte,
"a következő nagy lépés majd akkor következik be, amikor Szocsiban tárgyalni fog Erdogan és Putyin.
Meggyőződésem ugyanis, hogy jelenleg a szíriai kártyákat gyakorlatilag Moszkva osztja" – fogalmazott.
A Stratégiai Védelmi Kutatóközpont igazgatója úgy véli, hogy a törökök mellett az Egyesült Államoknak is az az egyik célja, hogy felszámolják a kurd autonómiát. Ráadásul azokat az Egyesült Államok azon állításait, hogy ezt a kurdokkal már megbeszélték, egyelőre nem látszik megerősíteni a kurd fegyveres szervezetek magatartása – mutatott rá.
"Két város közeléből, Tell-Abjadból és Rász el-Ajnból ki fognak vonulni, arról viszont abszolúte nem akarnak hallani, hogy a teljes területet elhagyják."
Tálas Péter hozzátette, a tűzszünetet azért is kötötték, hogy néhány napig az Egyesült Államok felügyelje a kurd területeket.