eur:
408.2
usd:
374.89
bux:
73837.78
2024. november 4. hétfő Károly
A török hadsereg által támogatott szíriai ellenzéki milicista a szíriai Rász el-Ajn közelében 2019. október 18-án. A harcok a kurd milíciák ellen folytatódnak Rász el-Ajn térségében annak ellenére, hogy az előző nap az Egyesült Államok és Törökország ötnapos tűzszünetben állapodott meg Észak-Szíriára vonatkozóan.
Nyitókép: MTI/AP

Tálas Péter: A szíriai kártyákat gyakorlatilag Moszkva osztja

Bonyolult a helyzetük azoknak a menekülteknek, akik a török–szír konfliktus miatt a legnagyobb veszélyben vannak – mondta a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóközpont igazgatója. Tálas Péter szerint a helyzetre a legnagyobb hatással Oroszország és Vlagyimir Putyin orosz elnök van.

A török–szír konfliktus miatt a legnagyobb veszélyben lévő menekültek egy része valószínűleg visszamenne Szíriába, bár abban nem biztos, hogy ez lenne a számunkra a legideálisabb hely – fogalmazott az InfoRádióban Tálas Péter, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóközpont igazgatója. "Itt mégiscsak arról van szó, hogy a szíriai menekültek többsége nem kurd, hanem arab, és ez azt jelenti, hogy ők

egy kurd területre kerülnének vissza, nem oda, ahonnan eljöttek.

Ettől függetlenül felteszem, hogy egy részük biztos visszamenne. Egy részükről pedig azt gondolom, hogy nem akar visszamenni, részben azért, mert nem látja biztosítva, hogy a szíriai életét, részben pedig azért, mert a szíriai menekültek egy része a polgárháború elől menekült, de sokan vannak azok is, akik az Aszad-rezsim elől is menekültek. Vagyis egy részük biztos, hogy nem akar visszamenni" – ismételte meg.

Tálas Péter szerint a helyzetre a legnagyobb hatással Oroszország lehet. Úgy vélte,

"a következő nagy lépés majd akkor következik be, amikor Szocsiban tárgyalni fog Erdogan és Putyin.

Meggyőződésem ugyanis, hogy jelenleg a szíriai kártyákat gyakorlatilag Moszkva osztja" – fogalmazott.

A Stratégiai Védelmi Kutatóközpont igazgatója úgy véli, hogy a törökök mellett az Egyesült Államoknak is az az egyik célja, hogy felszámolják a kurd autonómiát. Ráadásul azokat az Egyesült Államok azon állításait, hogy ezt a kurdokkal már megbeszélték, egyelőre nem látszik megerősíteni a kurd fegyveres szervezetek magatartása – mutatott rá.

"Két város közeléből, Tell-Abjadból és Rász el-Ajnból ki fognak vonulni, arról viszont abszolúte nem akarnak hallani, hogy a teljes területet elhagyják."

Tálas Péter hozzátette, a tűzszünetet azért is kötötték, hogy néhány napig az Egyesült Államok felügyelje a kurd területeket.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.

Izgalmas térképen az amerikai elnökválasztás várható kimenetele

Igencsak szoros csatát jósolnak a közvélemény-kutatók, de a szakértő szerint Donald Trump így is jobban áll, mert eddig is mindig alulmérték a voksolások előtt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×